more_horiz
PR24 Portal
Section05

dochody

Prof. Modzelewski: nie mamy nadmiernego zadłużenia, a tym bardziej nie grozi Polsce bankructwo

Nie ma absolutnie żadnych powodów, aby twierdzić, że Polsce grozi bankructwo, a oszczędności Polaków są w jakikolwiek sposób z tego powodu zagrożone. Co więcej, nadwyżka w budżecie państwa nie jest sztuczna. Nieuzasadnione są też zarzuty o nadmiernym zadłużaniu się Polski, bo jest to dług jak na obecne czasy przyzwoity, a w patrząc na inne państwa europejskie nawet znacznie niższy. Nie oznacza to jednak, że nadchodzący rok nie będzie trudny, bo na pewno będzie i będzie wymagał szukania przez państwo dodatkowych dochodów - mówił w audycji Rządy Pieniądza były wiceminister finansów prof. Witold Modzelewski (UW, Instytut Studiów Podatkowych).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów budżet Polski dochody wydatki dług publiczny pkb finanse publiczne

"To odpowiedzialny i ambitny projekt na trudne czasy". Minister finansów prezentuje założenia budżetowe

To odpowiedzialny i ambitny budżet na trudne czasy, który stanowi odpowiedź rządu na sytuację geopolityczną i uwarunkowania makroekonomiczne - powiedziała w Sejmie podczas pierwszego czytania projektu budżetu na 2023 r. minister finansów Magdalena Rzeczkowska. W piątek w Sejmie trwa pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na 2023 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski Sejm Ministerstwo Finansów debata wydatki dochody finanse publiczne

Dobra sytuacja finansowa samorządów po I półroczu. "Wykonanie budżetów przebiega według planów"

Nadwyżka operacyjna samorządów, czyli różnica między ich bieżącymi dochodami a wydatkami po I półroczu 2022 r. wyniosła blisko 20,5 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów. Zadłużenie samorządów na koniec II kwartału 2022 r. wyniosło 87,4 mld zł, co stanowi spadek o 3,72 mld zł w porównaniu do IV kwartału 2021 r., kiedy było na poziomie 91,1 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samorząd finanse publiczne Ministerstwo Finansów budżet dochody wydatki

Eksperci: budżet państwa ma się nieźle, ale planowane wydatki mogą pochłonąć całą nadwyżkę

Obecna sytuacja budżetu jest dobra. W zwykłych okolicznościach nadwyżka mogłaby być uznana za wystarczającą. Jednak w drugiej połowie roku pojawią się większe wydatki, związane z polityką energetyczną czy z wynagrodzeniami, które ją w całości pochłoną. Trzeba też pamiętać, że mniejsze będą wpływy z obniżonego PIT - mówili goście audycji "Rządy pieniądza": Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, i Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy szara strefa budżet Polski Ministerstwo Finansów dochody wydatki

Szansa na wyższy dodatek osłonowy. Wystarczy złożyć wniosek do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku

Mieszkańcy lokali ogrzewanych węglem mogą starać się o wyższy dodatek osłonowy. Niezbędnym warunkiem będzie złożony wniosek o wpis źródła ogrzewania domu lub mieszkania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku. Pozwoli na to ustawa, nad którą prace zakończył Senat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna ministerstwo klimatu opalanie węgiel dochody

POLSKI ŁAD Polski Ład przyczyni się do wzrostu gospodarczego. Ekonomista: przybliża nas do gospodarek zachodnich

- Zwiększenie miesięcznych dochodów 18 mln podatników z czasem przełoży się także na wzrost przychodów firm - uważa prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Mateusz Andrzejewski. Według niego Polski Ład zmniejszając drastyczne różnice w wynagrodzeniach, przybliża Polskę do gospodarek zachodnich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki dochody finanse osobiste firma

Samorządy otrzymały już dodatkowe 8 mld zł. Ministerstwo Finansów: pieniądze mogą wydać na co chcą

Wszystkie samorządy w Polsce otrzymały w poniedziałek łącznie 8 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów. Jak dodano, pieniądze zostały podzielone między samorządy przy użyciu algorytmu. Pieniądze te samorządy będą mogły wydać na co chcą, zgodnie ze swoimi potrzebami - podkreśla resort.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne Polski Ład samorząd dochody pit Ministerstwo Finansów inwestycje

POLSKI ŁAD Samorządy nie stracą na Polskim Ładzie. Kościński: mogą bezpiecznie planować wydatki i projekty

- Samorządy nie stracą na Polskim Ładzie, opracowaliśmy rozwiązania, które będą niwelować ich mniejsze wpływy z podatków - zapewnił minister finansów Tadeusz Kościński. - Chcemy też ustabilizowania sytuacji finansowej samorządów - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne samorząd budżet dochody pit cit Ministerstwo Finansów Polski Ład POLSKA