more_horiz
PR24 Portal
Section05
dokument

Z polskim paszportem w świat. Polska w rankingu Henley Passport Index

Jako Polacy możemy czuć się wyróżnieni spośród obywateli blisko dwustu krajów świata. Polski paszport jest kluczem do zwiedzania ogromnej liczby państw i w tej kwestii jesteśmy dosyć wysoko, bo na dziesiątym miejscu – wynika z najnowszego rankingu Henley Passport Index.
Zobacz więcej na temat:  Trójka administracja Piotr Firan Adam Karpiński Aleksander Ziemiańczyk dokument Stany Zjednoczone turystyka granica ranking paszport wiza wiza amerykańska

Robert Żurakowski: Chatki Puchatka nie byłoby bez Lutka

- O Lutku możemy usłyszeć, że miał ciężki charakter, zresztą w filmie staraliśmy się to pokazać. Ale niezaprzeczalnie, gdyby nie jego siła fizyczna, którą miał olbrzymią, i chęć przetrwania i stworzenia czegoś, tego miejsca by nie było. Lutek jest bohaterem, bo dzięki niemu mamy całe pięćdziesiąt lat pięknego schroniska – domu - mówił w Dwójce Robert Żurakowski, reżyser filmu dokumentalnego o Ludwiku Pińczuku "Śniła mi się Połonina".
Zobacz więcej na temat:  Bieszczady Dwójka Roch Siciński film polski kino dokument film dokumentalny KULTURA

Faktury na papierze wciąż dominują. Cyfrowa księgowość staje się jednak coraz popularniejsza

Aż 66 proc. firm w Polsce nadal korzysta z faktur papierowych. Tylko 17 proc. wystawia je jedynie w formie elektronicznej. Z badania dotyczącego stosowania w Polsce faktur wynika również, że po rozwiązania elektroniczne chętniej sięgają firmy generujące najwięcej dokumentów księgowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma faktura cyfryzacja biznesu dokument elektroniczne faktury

Przepisy drogowe za granicą

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Część z nas z pewnością od dawna ma już zaplanowany urlop i z wytęsknieniem odlicza dni do wyjazdu. Jeżeli wybierasz się za granicę, pamiętaj, że zasady poruszania po drodze mogą być inne niż w Polsce!
Zobacz więcej na temat:  prawo jazdy nauka jazdy przepisy prawo kierowca kierowcy Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców samochody samochód dokument dokumenty policja ŚWIAT mandat motoryzacja

Natalia Koryncka-Gruz: pasją Simony Kossak była walka o przyrodę

- Jej główną cechą była pasja, pasja ku dobremu. Taka pozytywna pasja, z którą podróżowała przez życie. Tą pasją była po prostu walka o przyrodę, o to, żeby człowiek zrozumiał, że nie ma przepaści pomiędzy człowiekiem a przyrodą, żeby nauczył się szanować przyrodę i zwierzęta - mówiła w radiowej Dwójce Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmu dokumentalnego o Simonie Kossak pt. "Simona".
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Białowieska Simona Kossak Ewa Kitlińska Dwójka dokument film dokumentalny FILM

Siergiej Łoźnica: temat wojny nie przestaje mnie interesować

– W swoim filmie zadaję pytanie o to, czy dopuszczalne jest wykorzystywanie ludności i infrastruktury cywilnej do osiągania militarnych celów, czy można zabijać ludzi i niszczyć miasta, by wygrać. Chcę, by widzowie zastanowili się, czy wyrażamy na to jako ludzkość zgodę – nieważne, czy mówimy o II wojnie światowej, wojnie w Syrii, czy teraz – także o Ukrainie – mówił w Dwójce Siergiej Łoźnica, jeden z najwybitniejszych ukraińskich reżyserów.
Zobacz więcej na temat:  reżyser dokument Siergiej Łoźnica Ukraina Dwójka

Millennium Docs Against Gravity. Festiwal w czasach wojny

- Moim zdaniem w czasach wojny festiwal filmowy powinien się wznieść ponad surmy bojowe, bardziej łączyć niż dzielić, zapraszać do pogłębionej analizy rzeczywistości, do pokazywania współzależności. I chyba nie do dalszego wyostrzania biało-czarnych obrazów świata - mówił w Dwójce Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity.
Zobacz więcej na temat:  dokument kino festiwal filmowy Dwójka Dwójka Ukraina Ukraina

Prawo.pl: Samorząd wojewódzki chce podniesienia opłat za egzamin na prawo jazdy

- Samorządy postulują podwyższenie opłat za egzamin na prawo jazdy i ustalenie górnej granicy stawek maksymalnych, np. egzamin praktyczny na najpopularniejszą kategorię B miałby kosztować 250 zł – informuje Prawo.pl. Według serwisu samorządowcy alarmują, że bez takiej podwyżki ośrodkom ruchu drogowego grozi załamanie finansowe.
Zobacz więcej na temat:  prawo jazdy szkolenia nauka jazdy ministerstwo infrastruktury przepisy POLSKA prawo kierowca kierowcy Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców samochody samochód oszustwa oszustwo dokument dokumenty policja

Za kierownicą warszawy dookoła świata

W 1957 roku dwóch śmiałków – Ryszard Sługocki i Zygmunt Rzeżuchowski, wybrało się samochodem marki warszawa dookoła świata. Mimo pokonanych 30 tys. kilometrów nie dotarli oni do celu. Podróż zakończyła się w Chinach skandalem dyplomatycznym, a tego, by wieść o wyczynie dwóch Polaków nie zapisała się w historii, dbali cenzorzy. Po latach te wydarzenia przypomnieli Mateusz Pasternak i Jacek Sawicki, realizatorzy filmu dokumentalnego pt. "Pomimo".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert motoryzacja Warszawa samochody samochód PRL dokument FILM podróże

Rekordowe kolejki po paszport i dowód osobisty

Długie kolejki po paszporty i dowody osobiste to już niemal codzienność. Petenci w niektórych miejscach czekają na złożenie wniosku nawet kilkanaście godzin, a i tak czasami są zmuszeni odejść z kwitkiem. Przykładem jest sytuacja na Podkarpaciu, gdzie liczba wnioskujących o paszport wzrosła kilkukrotnie. Na rozpatrzenie już teraz czeka 20 tys. wniosków i powodem tego nie jest tylko wojna na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Tomasz Miara dokumenty dokument wyjazd dla dziecka dzieci dziecko dowód osobisty podróże wakacje COVID-19 obostrzenia