more_horiz
PR24 Portal
Section05

dokument

Andrzej Miłosz. "Był kimś w rodzaju zwariowanego Kmicica"

21 września 2002 roku zmarł Andrzej Miłosz. Był nie tylko reportażystą, twórcą filmów dokumentalnych, lecz także człowiekiem, który podczas II wojny światowej pomagał ratować Żydów z wileńskiego getta. Wraz ze swoim bratem poetą i noblistą Czesławem Miłoszem otrzymał tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Czesław Miłosz FILM dokument reportaż Armia Krajowa sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa

Współautorka filmu "Warmiński": co krok natykaliśmy się na kolejną tajemnicę

- Gdy zaczynaliśmy przygotowania do filmu, wydawało się oczywiste, kim jest Janusz Warmiński. Później natomiast z każdym krokiem natykaliśmy się na kolejną tajemnicę - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Hevelke, współautorka dokumentu pt. "Warmiński", o legendarnym reżyserze i dyrektorze Teatru Ateneum w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  dokument TEATR FILM Roch Siciński biografia Dwójka reżyser

Prawo jazdy kategorii B - uprawnienia nie tylko na samochód!

Prawo jazdy kategorii B kojarzy się nam zwykle z możliwością prowadzenia samochodów osobowych. Jednakże nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ten dokument uprawnia nas także do poruszania się także innymi pojazdami!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 prawo jazdy prawo dokument dokumenty

18. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2023"

To już 18. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2023". Celem wydarzenia jest promowanie indywidualności autorskich oraz ambitnych form twórczości radiowej, a także uhonorowanie reportażystów innych mediów będących inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Polskie Radio zaprasza do udziału w konkursie reportażystów radia publicznego oraz współpracowników – autorów  reportaży, filmów dokumentalnych oraz reportaży telewizyjnych. Zgłoszenia można przesyłać do 8 września.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Melchiory reportaż dokument Nagroda Melchiory

Dokumentalistka Elwira Niewiera pomaga żołnierzom walczącym na Ukrainie

- Pierwszego dnia zaczęłam zbierać pieniądze i kupować rzeczy. Transport dojechał tydzień później. To jest początek długiej przygody, bo tych transportów było już kilkanaście - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dokumentalistka Elwira Niewiera. Autorka filmu "Syndrom Hamleta", poświęconego młodym Ukraińcom dotkniętym traumą wojny, organizuje transporty sprzętu na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Sławińska wojna na Ukrainie Ukraina dokument film dokumentalny

Współtwórca dokumentu "Murale": wielkie dzięki Banksy!

- Nazwaliśmy to "immersive experience", czyli doświadczenie, w które możemy się zagłębić, możemy przez chwilę być w tym świecie. Projekt jest zbudowany wokół skanów 3D murali, które Banksy wykonał w okolicach Kijowa. W sumie w listopadzie zeszłego roku powstało ich siedem. W niezmienionej postaci obecnie istnieją cztery z nich. Skan 3D to forma zbierania danych i tworzenia trójwymiarowego modelu - mówił w Dwójce Maciej Żemojcin, współtwórca polsko-ukraińskiego filmu dokumentalnego pt. "Murale".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina dokument Banksy FILM Dwójka Paweł Siwek Ukraina

Sergio Leone - zafascynowany Ameryką dekonstruktor amerykańskiego mitu

- Nie warto polemizować, czy Sergio Leone Amerykę wynalazł, odkrył, czy stworzył na nowo, ale wydaje mi się to bardzo trafiony podtytuł - "Włoch, który wynalazł Amerykę". Jest bardzo wiele prawdy w tym dosyć efektownym stwierdzeniu - mówiła o nowym dokumencie poświęconym legendarnemu reżyserowi Adriana Prodeus, współprowadząca wtorkową odsłonę audycji "O wszystkim z kulturą".
Zobacz więcej na temat:  Adriana Prodeus Piotr Gociek FILM dokument kino Ameryka Dwójka

Twórcy filmu "Moody": główny bohater nas zamagnetyzował

- Proces poszukiwania tematu na film był bardziej podświadomy. Jesteśmy podróżnikami, wyspa, a w zasadzie nasz tytułowy bohater jakby sam nas zawołał i zamagnetyzował. Pojawił się na naszej drodze, gdy podróżowaliśmy i robiliśmy research - mówiła w "Poranku Dwójki" Karolina Karwan, która wspólnie z Tomaszem Ratterem jest autorką filmu dokumentalnego "Moody".
Zobacz więcej na temat:  taniec Paweł Siwek FILM Indonezja dokument Dwójka kino Oscary

Artur Liebhart: Festiwal Millennium Docs Against Gravity rozwinął się wspaniale

- Pierwsza dekada festiwalu to okres heroiczny, potem było już tak, jak sobie wymarzyłem. Chodzi o to, aby film dokumentalny miał wysoką rangę i poważanie u widzów, był czymś normalnym w kinowym repertuarze. W jakimś stopniu udało się też przyczynić do wychowania nowego pokolenia polskich dokumentalistek i dokumentalistów, którzy będą podejmować najważniejsze tematy - mówił w Dwójce Artur Liebhart, dyrektor 20. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.
Zobacz więcej na temat:  dokument Dwójka Jakub Kukla Artur Liebhart

Polskie Archiwum Filmów Domowych - taśmy ze strychów i piwnic

- Nie miałem żadnej wątpliwości, kiedy zaczynałem cała tę inicjatywę, że to jest ważne. Jeśli tego nie zrobimy, to za kilka lat już tych filmów nie będzie. One lądują w piwnicach, w śmietniku, na strychu, czasami rozpadają się przegryzione pleśnią - mówił o amatorskich zapisach filmowych dokumentalista, reżyser i scenarzysta Maciej Drygas, inicjator projektu Polskiego Archiwum Filmów Domowych. 
Zobacz więcej na temat:  fotografia rodzina Dwójka Paweł Siwek dokument