more_horiz
PR24 Portal
Section05

Donald Trump

Media: Trump zabrał do domu tajne dokumenty. "Dotyczyły obronności jednego kraju i broni jądrowej"

Podczas przeszukania w prywatnej posiadłości Donalda Trumpa agenci FBI znaleźli dokumenty o obronności jednego z krajów, w tym informacje dotyczące broni jądrowej. Informacje na ten temat podał dziennik "Washington Post", powołując się na dokumenty dotyczące przebiegu śledztwa.
Zobacz więcej na temat:  USA ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna Donald Trump dokument dokumenty broń jądrowa broń atomowa Biały Dom Waszyngton Washington Post Floryda Stany Zjednoczone FBI

FBI tłumaczy powody przeszukania posiadłości Trumpa. Chodziło o stosy tajnych dokumentów

W pierwszej transzy dokumentów zwróconych Archiwom Narodowym przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa były 184 dokumenty oznaczone jako niejawne, w tym 25 jako ściśle tajne - wynika z opublikowanego w piątek okrojonego oświadczenia FBI, które stanowiło podstawę do przeszukania posiadłości Trumpa. Wśród folderów miały być te dotyczące źródeł osobowych służb.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA FBI Donald Trump

PR24 Wyniesione dokumenty zaważą na losie Trumpa? Lasota: będzie wysuwany argument, że się pomylił

- Donald Trump zapewnił, że on te tajne dokumenty odtajnił, ale nawet pro-trumpowi prawnicy nie wysuwają tego argumentu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, korespondent polskich mediów w USA, komentując sprawę przeszukań w rezydencji byłego prezydenta USA. - Będzie wysuwany argument, że się pomylił, albo nie wiedział - wskazała.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antoni Opaliński Irena Lasota USA Ameryka Ameryka Północna Donald Trump

Problemy Donalda Trumpa. FBI: znaleziono dokumenty o najwyższym stopniu poufności

Podczas przeszukania posiadłości byłego prezydenta USA Donalda Trumpa na Florydzie funkcjonariusze Federalnego Biura Śledczego znaleźli ściśle tajne dokumenty. Tak wynika z zestawienia zajętych przedmiotów, które zostało ujawnione na mocy decyzji sądu na Florydzie. O odtajnienie wystąpił amerykański rząd, Donald Trump się temu nie sprzeciwił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Donald Trump FBI Marek Wałkuski

"Te dokumenty nie są jego własnością". Dr Kwiatkowski o przeszukaniu domu Trumpa

- Problem polega na tym, że ustawa sprzed kilkudziesięciu lat zobowiązuje każdego ustępującego prezydenta USA do tego, aby przekazał do archiwum narodowego pewne dokumenty, a Donald Trump tego przez długi czas nie robił - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kwiatkowski, amerykanista (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Rafał Dudkiewicz Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka USA Donald Trump

POLSKIE RADIO 24 "Logika jego funkcjonowania w polityce opiera się na skandalu". Prof. Zachara-Szymańska o Donaldzie Trumpie

- Ona opiera się na tym, że coś nagle wybucha, jest kolejna odsłona dramatu i oto Trump Donald skupia na sobie uwagę Ameryki i świata, a także buduje swój kapitał polityczny - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Strzałkowski ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Donald Trump FBI

PR24 Przeszukanie domu Donalda Trumpa. Andrzej Kohut: zdecydowane i bezprecedensowe działania FBI

- Największa wątpliwość dotyczy tego, czy w zbiorze, który wziął Trump, nie znalazły się dokumenty utajnione - tutaj mogłyby pojawić się zarzuty wobec prezydenta i proces sądowy (…). Musiały istnieć jakieś przesłanki, które pozwoliły FBI przekonać sędziego federalnego, że należy dokonać przeszukania w rezydencji byłego prezydenta - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kohut, amerykanista (Klub Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT serwis wschodni USA Donald Trump Mirosław Skowron

B. asystentka oskarża Trumpa. "Wiedział, że tłum szturmujący Kapitol jest uzbrojony"

Donald Trump miał świadomość, że tłum jego zwolenników był uzbrojony, gdy zachęcał go do marszu na Kapitol 6 stycznia - zeznała we wtorek przed komisją śledczą Kongresu ówczesna asystentka prezydenta Cassidy Hutchinson. Były prezydent USA chciał wraz z tłumem pójść pod Kapitol - twierdzi Hutchinson - i miał szarpać się z ochroniarzami, by go tam zawieźli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Donald Trump wybory w USA