more_horiz
PR24 Portal
Section05

Donbas

Zaostrzenie sankcji za pseudoreferenda? Oświadczenie europosłów ws. działań Rosji

Grupa 60 europosłów z kilku grup politycznych -w tym dziesięcioro z Polski - podpisała się pod wspólnym oświadczeniem, w którym potępiono pseudoreferenda, które są organizowane na okupowanych przez rosyjskie siły terytoriach na wschodzie i południu Ukrainy. W dokumencie zażądano też zaostrzenia sankcji na Rosję. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT Parlament Europejski sankcje Unii Europejskiej Rosja Europa Ukraina Donbas

Rosyjskie "referenda" na terenach okupowanych. Budzisz: groźba eskalacji konfliktu

- Mamy sekwencję działań i pogróżek, której celem jest próba zastraszenia przede wszystkim sojuszników Ukrainy i próba budowania paradoksalnej propozycji zawarcia pokoju (...) o ile ktokolwiek zgodziłby się na to, że Rosja zatrzymuje te tereny, które obecnie okupuje - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. wschodnich Marek Budzisz, odnosząc się do tzw. referendów, które rosyjskie władze przeprowadzają na terenach ukraińskich okupowanych przez Rosję.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie Donbas referendum

"Ukraina wygrała bitwę o Donbas". Gen. Skrzypczak wskazuje, co zdecydowało o sukcesie operacji

Zdaniem gen. Waldemara Skrzypczaka, kluczowe dla zwycięskiej dla Ukraińców bitwy o Donbas było dobre rozpoznanie. Jak mówił na antenie TVN24, "Ukraińcy zorientowali się, że część doborowych wojsk armii rosyjskiej zostało przesuniętych na inne kierunki", a na północy regionu okupanci pozostawili wojska "trzeciej i czwartej kategorii". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna 2022 Waldemar Skrzypczak Donbas Europa

Rosyjskie referendum w Donbasie mało realne. Ukraiński urzędnik: zbyt duży opór miejscowej ludności

Rosja nie ma odpowiednich warunków, ani sił dla przeprowadzenia referendum na okupowanych terytoriach Ukrainy - poinformował w ukraińskiej telewizji Espreso szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Kreml od dawna planuje aneksję ukraińskich obwodów: ługańskiego, donieckiego, charkowskiego, chersońskiego i zaporoskiego. Jednak w ocenie Hajdaja jest tam m.in. zbyt duży opór miejscowej ludności. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Donbas Rosja

Wojna na Ukrainie. Rosja ma problem z motywowaniem oddziałów. "Nie chcą walczyć mimo gróźb"

Rosja ma coraz większe problemy z motywowaniem sił pomocniczych, które wykorzystuje do uzupełnienia regularnych wojsk w Donbasie - informuje brytyjskie ministerstwo obrony. "Dowódcy prawdopodobnie uciekają się do bezpośrednich zachęt finansowych, a niektóre jednostki bojowe są uznawane za niepewne w działaniach ofensywnych" - zaznaczono.
Zobacz więcej na temat:  Donbas Ługańsk Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT