more_horiz
PR24 Portal
Section05

Dorota Kołodziejczyk

Historia sekretarki Goebbelsa. Premiera monodramu Anny Seniuk

Już od jutra w Teatrze Polonia w Warszawie widzowie będą mogli oglądać spektakl "Życie pani Pomsel" - wstrząsający monolog na postawie pamiętników sekretarki Goebbelsa. Za reżyserię odpowiedzialny jest Grzegorz Małecki, a w główną rolę wciela się wybitna aktorka - Anna Seniuk, która po raz pierwszy w swojej karierze występuje w monodramie.
Zobacz więcej na temat:  spektakl TEATR Anna Seniuk Joseph Goebbels SZTUKA aktorzy Grzegorz Małecki Dorota Kołodziejczyk

Powstanie Warszawskie. W jaki sposób możemy upamiętnić bohaterów?

Spektakl "Kwatera Bożych Pomyleńców", wystawa opisująca zbrodnię na Woli, gra miejska "Labirynt '44" i Masa Powstańcza to tylko niektóre z propozycji przygotowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 78. rocznicę tego niezwykłego zrywu patriotycznego. - Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również śpiewanie piosenek powstańczych na placu Piłsudskiego 1 sierpnia wieczorem - mówi zastępca dyrektora Dariusz Gawin.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Powstania Warszawskiego Powstanie Warszawskie Michał Montowski Dorota Kołodziejczyk Warszawa

Widz cierpiący, widz na przeczekaniu, widz z przypadku - "Teatr w pandemii" okiem naukowców

Przez wiele miesięcy siedem interdyscyplinarnych zespołów badawczych przyglądało się zmianom zachodzącym w polskim teatrze. Dzięki temu powstała seria raportów wielostronnie analizujących skutki pandemii koronawirusa dla całego ekosystemu teatralnego: od instytucji i organizacji teatralnych, przez ich pracowników, artystów oraz publiczność.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Patryk Michalski Dorota Kołodziejczyk społeczeństwo KULTURA

Wspomnienie Jarosława Marka Rymkiewicza

W sobotę (5 lutego) zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz - poeta, dramaturg, eseista i krytyk literacki, profesor nauk humanistycznych. W 2019 r. otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Słowo. W "Kulturalnej Jedynce" prezentujemy archiwalne wypowiedzi zmarłego pisarza oraz ludzi, którzy wystawiali jego dramaty i zajmowali się jego twórczością.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz poezja pisarz Ernest Bryll wspomnienie Michał Montowski Dorota Kołodziejczyk

"Przybysz" - poemat muzyczny w warszawskim Teatrze Rampa

W Teatrze Rampa już w ten piątek (14 stycznia) swoją premierę będzie miał spektakl Wojciecha Kościelniaka "Przybysz" na motywach albumu Shauna Tana "The Arrival". Siódemka studentów IV roku aktorstwa teatru muzycznego - jak zapowiadają twórcy przedstawienia - zabierze widzów w magiczny, oniryczny świat tułaczki. Historię podróży Przybysza opowiedzą za pomocą muzyki, aktorstwa i ruchu.
Zobacz więcej na temat:  musical TEATR Dorota Kołodziejczyk KULTURA

"Jentl" w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Współczesne odczytanie tekstu Singera

Opowiadanie "Jentl, chłopak z jesziwy" rozsławił musical w reżyserii Barbry Streisand i z nią samą w roli głównej. Film został wyróżniony Oscarem i Złotym Globem, a jednocześnie... otrzymał nominacje do trzech Złotych Malin. Choć hollywoodzką interpretację uznaje się za kanoniczną, sam Isaac Bashevis Singer stwierdził, że jest ona niezgodna z sensem i ideą zawartą w jego utworze.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA Dorota Kołodziejczyk Isaac Singer Bashevis

Premiera "Don Kichota" w Soho. "Sztuka o teatrze i sile wyobraźni"

Rycerz Smętnego Oblicza ponownie wyrusza w podróż, żeby walczyć "z" lub "o". Tym razem pojawi się na kameralnej scenie Teatru Soho. - Wybrałem adaptacyjnie to wszystko, co jest związane z teatralnością naszego życia i teatralnością szaleństwa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Igor Gorzkowski, reżyser i autor adaptacji "Don Kichota". Premiera tego spektaklu już w tę sobotę.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Dorota Kołodziejczyk TEATR Igor Gorzkowski

Piękne stroje i wytworne figury. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza"

Ruszyła 22. edycja Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza". W programie widowiska na Rynku Głównym, a także seria pokazów tanecznych w ramach cyklu "Kraków tańcem malowany" prezentowanych w przestrzeni miejskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty taneczne online i na żywo oraz warsztaty dla dzieci "Kraków tańczy pod Wawelem".
Zobacz więcej na temat:  taniec Dorota Kołodziejczyk Kraków Patryk Michalski

Prapremiera opery "Hiob" na podstawie dramatu Karola Wojtyły

Prapremiera w świecie opery to wyjątkowe święto, zdarza się nieczęsto. W niedzielę (25.04) odbyła się prapremiera opery "Hiob" Krzesimira Dębskiego, który znany jest nie tylko z muzyki filmowej, jazzowej czy piosenek. Również autor dramatu, na podstawie którego powstało libretto, jest powszechnie znany. Polska Opera Królewska zaprosiła na prapremierę opery na podstawie dramatu Karola Wojtyły.
Zobacz więcej na temat:  Krzesimir Dębski opera Karol Wojtyła Dorota Kołodziejczyk