more_horiz
PR24 Portal
Section05

drzewa

Ogrodnik, przemytnik i twórca uszek. Nieznane oblicza Krzysztofa Pendereckiego

Mija rocznica 89. urodzin jednego z najsławniejszych polskich kompozytorów XX i XXI wieku. Na całym świecie znano i ceniono go jako twórcę muzyki, ale nie wszyscy wiedzieli o jego pozaartystycznych pasjach, rodzinnych tajemnicach czy o fortelu, który otworzył mu drogę do międzynarodowej kariery.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna historia Polski HISTORIA pierogi drzewa drzewo Boże Narodzenie przemyt wspomnienie

Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego. Którzy klienci mają pierwszeństwo?

Do końca sierpnia tego roku Lasy Państwowe sprzedały 545 tys. m3 tzw. gałęziówki. To o 46 proc. więcej niż w 2021 r. - poinformowały Lasy Państwowe. Dodano, że o ponad 40 proc. wzrosła też sprzedaż grubszego drewna opałowego. Zdementowano również informacje, jakoby opał sprzedawany przez LP byłby wykupowany przez niemieckie firmy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Lasy Państwowe drzewa las

Branża papiernicza mocną stroną polskiego przemysłu. Jest najnowszy raport Banku Pekao

Branża papiernicza jest jedną z mocnych stron polskiego przemysłu. Krajowe firmy wytwarzają ponad 6 proc. wartości dodanej sektora w UE, stanowiąc ok. 18 procent liczby unijnych firm i zatrudniając ok. 11 procent wszystkich pracowników - wskazał Bank Pekao w raporcie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sprzedaż detaliczna bezpieczeństwo ekonomiczne papier szkoła społeczeństwo POLSKA eksport import sprzedaż sklep sklep internetowy sklep w internecie drzewo drzewa ekologia

Prastare drzewa i ich rola w życiu człowieka. "Opowieści ludów świata"

10 października, przypada w Polsce Dzień Drzewa. To wyjątkowe święto obchodzone jest u nas od prawie 20 lat, a jego głównym elementem są akcje sadzenia drzew w całym kraju. Jednak początki święta sięgają prawie 150 lat wstecz kiedy to zwyczaj zasadzania młodych drzewek w wybranym dniu roku zainicjowano w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie baśnie legendy drzewa drzewo mitologia radio dla dzieci radio dla rodziców

Wzmożony eksport drewna? Lasy Państwowe studzą medialną gorączkę

Z danych opublikowanych przez Port Gdańsk wynika, że odnotowano skokowy wzrost przeładunku drewna - poinformowała "Rzeczpospolita", sugerując, że zgodnie z twierdzeniami ekologów, z Polski w masowych ilościach eksportowane jest drewno. Lasy Państwowe w komunikacie wyjaśniły, że port, owszem, przeładowuje duże ilości drewna, ale pochodzącego z zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Lasy Państwowe Gdańsk eksport drzewa

Fascynujące życie kwitnącej lipy i wojenne perypetie nietoperzy

Jakie narzędzia są potrzebne, aby obserwować przyrodę? Tak naprawdę wystarczy tylko ciekawość! Odkrycia, jakich można dzięki niej dokonać, są fascynujące! O tym, i o pełnych poświęcenia ludziach, którzy ratują ukraińskie nietoperze, opowie gość Katarzyny Stoparczyk.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura owady pszczoły motyle łąka drzewa dzieci Trójka Katarzyna Stoparczyk nietoperze Wojciech Mikołuszko

Jak zmieniał się polski las w średniowieczu? Badania UAM w Poznaniu

Rośliny pozostawiają po sobie ślady, które mogą przetrwać tysiące lat. A to dzięki pyłkowi, który jest przenoszony przez wiatr i trafia do okolicznych jezior czy torfowisk, gromadząc się w ich warstwach osadowych. Naukowcy z PAN i UAM zbadali pyłki "uwięzione" w warstwach osadu jezior i torfowisk, dzięki temu możemy więcej dowiedzieć się o historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Witold Lazar Trójka las przyroda drzewa rośliny średniowiecze Poznań społeczeństwo biologia Słowianie rolnictwo

Resort klimatu: Lasy Państwowe ułatwią lokalnym odbiorcom zakup drewna na opał

Drewno opałowe, czyli to najniższej jakości, z Lasów Państwowych w pierwszej kolejności będą mogli kupować lokalni mieszkańcy - zakładają wytyczne dot. wsparcia odbiorców indywidualnych w nabywaniu drewna do celów opałowych - podał resort klimatu. W ten sposób LP chcą przeciwdziałać rosnącym cenom energii - dodano.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska Lasy Państwowe ceny paliw drzewa

Spór o dąb Alojzy. Czy wiekowe drzewo zostanie ścięte?

Dąb Alojzy w miejscowości Łuniew w powiecie bialskim stał się przedmiotem sporu. Drzewo, które zostało niedawno uznane za pomnik przyrody, zdaniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad koliduje z zaprojektowaniem drogi dojazdowej w pasie planowanej autostrady. Z takim stanowiskiem nie zgadzają się mieszkańcy, radni, a także władze gminy Międzyrzec Podlaski.
Zobacz więcej na temat:  przyroda drzewa Podlasie autostrady