more_horiz
PR24 Portal
Section05

Dwójka Ukraina

Spektakl "Oswobodzeni" – wojna bez przyzwyczajenia

– Zawsze istnieje rodzaj przyzwyczajenia się, nawet do najgorszych rzeczy. Ponieważ wojna trwa już od końcówki lutego, w naszej świadomości ona istnieje, z nią żyjemy. Bardzo ważne jest, aby o niej umiejętnie ciągle mówić, naciskać guzik "uwaga – to barbarzyństwo" – mówił w Dwójce aktor Leszek Zduń o spektaklu "Oswobodzeni", związanym z 83. rocznicą agresji ZSRR na Polskę i aktualnymi wydarzeniami na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek agresja sowiecka spektakl Instytut Pileckiego 17 września 1939 Dwójka Ukraina

Ukraina - Dzień Niepodległości z dumą i niepokojem

- Obchodzimy ten dzień z niepokojem, ale też z dumą. Nikt by nie powiedział, że Ukraina przetrwa tak długo - mówię zarówno o tym 31-leciu, jak i tym półroczu od początku wojny, która trwa już na pełną skalę. Bo wojna trwa od ośmiu i pół roku - podkreślił w Dniu Niepodległości Ukrainy Anton Marczyński, szef sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Święto Niepodległości Polskie Radio dla Zagranicy Ukraina Paweł Siwek Dwójka

"Nad zbrodniami rosyjskimi na Ukrainie nie może zapanować cisza"

- Nasze zadanie polega na tym, żeby tą pamięć zapisać w taki sposób, żeby była ona aktywna wtedy, gdy o tych zbrodniach nie będzie można mówić. Kiedy ruszą te wszystkie procedury prokuratorskie, śledcze, związane z oskarżeniem Rosji o dokonane zbrodnie, będą one objęte klauzulą tajności - mówiła w "Poranku Dwójki" o pracy Centrum Lemkina Instytutu Pileckiego Barbara Konarska, rzecznik tej instytucji.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pileckiego Ukraina Dwójka Ukraina Paweł Siwek wojna na Ukrainie Dwójka

Ukrainian Freedom Orchestra. "Wydarzenie na wysokim poziomie artystycznym"

- To tournée ma światowe pokrycie medialne. Zazwyczaj tego typu tournée ma tylko jednego nadawcę i jedno nadanie telewizyjne - albo żadnego. Tu mamy trzy transmisje. To o czymś świadczy i jest bardzo ważne z punktu widzenia celu, jakiemu służy powołanie tej orkiestry - mówił w Dwójce Peter Gelb, dyrektor Metropolitan Opera w Nowym Jorku, współorganizator Ukraińskiej Orkiestry Wolności.
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka KULTURA Andrzej Sułek Dwójka Ukraina Ukrainian Freedom Orchestra Peter Gelb Waldemar Dąbrowski metropolitan opera Teatr Wielki - Opera Narodowa

Ukrainian Freedom Orchestra. Tournée, które niesie energię sprzeciwu

- To wezwanie małżonki prezydenta Zełenskiego: "nie oswajajcie się z naszym cierpieniem", to jest właściwie podstawowe przesłanie, które towarzyszy całemu przedsięwzięciu - mówił w Dwójce szef Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, zapowiadając światową trasę koncertową Ukraińskiej Orkiestry Wolności.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Monika Zając wojna na Ukrainie Teatr Wielki - Opera Narodowa koncert muzyka klasyczna KULTURA

Ukrainian Freedom Orchestra - projekt zrodzony pod wpływem emocji

- Takich projektów się nie planuje, one rodzą się w chwili wyjątkowych emocji. W tym wypadku był to telefon od Petera Gelba, szefa nowojorskiej Metropolitan. Powiedział, że jego żona Keri Lynn Wilson, znakomita kanadyjska dyrygentka o korzeniach ukraińskich, zaproponowała koncert, a potem tournée - mówił w radiowej Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, gdzie w najbliższy czwartek (28.07) wystąpi Ukrainian Freedom Orchestra.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa orkiestra Ukraina Dwójka Ukraina Dwójka Monika Zając

ZAiKS patrzy w cyfrową przyszłość

- Trzeba zmienić kurs z reaktywnego na proaktywny. Internet ciągle wymaga bardzo dużo pracy, regulacji, uporządkowania w zakresie korzystania ze sztuki, muzyki. Musimy przygotowywać się na kolejne skoki: sztuczna inteligencja, metavers - gościem "Poranka Dwójki" był kompozytor, dyrygent, pedagog Miłosz Bembinow, który – jak poinformowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – został powołany na nowego przewodniczącego instytucji.
Zobacz więcej na temat:  zaiks Dwójka Roch Siciński Dwójka Ukraina KULTURA