more_horiz
PR24 Portal
Section05

Dwójka Ukraina

Jurij Andruchowycz na Festiwalu Przestrzeń Słowa. "Z radością przyjąłem zaproszenie"

Gościem III Festiwalu "Przestrzeń słowa" był w poniedziałek (16.10) Jurij Andruchowycz. - Byłem już w Sosnowcu w listopadzie 2021 roku. Na spotkaniu byli też wtedy ze mną przyjaciele muzycy z zespołu Karbido. Pamiętam, że wszystkim się podobało, i nam, i publiczności. Dlatego bardzo chętnie ponownie tu przyjechałem - mówił w Dwójce jeden z najbardziej uznanych współczesnych pisarzy ukraińskich.
Zobacz więcej na temat:  literatura Sosnowiec Dwójka Ukraina KULTURA Dwójka Jurij Andruchowycz Festiwal Przestrzeń Słowa

Dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej: będziemy prosić muzyką o pokój

- 1 września to tragiczna i bardzo symboliczna data dla wszystkich Polaków. Program naszego koncertu został jednak pomyślany w kontekście sytuacji, w której znajdujemy się aktualnie i którą przeżywamy od lutego 2022 roku. Dlatego wykonywać będziemy utwory kompozytorów ukraińskich, polskich, ale także litewskich, łotewskich i estońskich - mówił w Dwójce Bartosz Michałowski, szef Chóru Filharmonii Narodowej, przed koncertem "Dona nobis pacem".
Zobacz więcej na temat:  chór filharmonia narodowa Dwójka Dwójka Ukraina 1 września Jakub Kukla MUZYKA rocznica jubileusz

Szef artystyczny 9. Dni Muzyki Ukraińskiej: sam mam ukraińskie pochodzenie

- Jestem potomkiem ofiar akcji "Wisła". Wszyscy, którzy mają podobne przeżycia związane z Wołyniem, Oświęcimiem czy jakąś inną straszną sytuacją, przeżywają to i jest to zrozumiałe - mówił w "Poranku Dwójki" Roman Rewakowicz, dyrektor artystyczny 9. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się na początku września pod patronatem radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina MUZYKA Dwójka Roman Rewakowycz Paweł Siwek

Anton Marczyński: Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzimy codziennie od początku wojny

- Ta wojna w ogóle zmieniła podejście nie tylko do Dnia Niepodległości jako święta. Właściwie obchodzimy go codzienne od 24 lutego 2022 roku, to jest nasza czynna deklaracja, że jesteśmy niepodlegli. W istocie dzieje się to od lutego 2014 roku, wtedy zaczęła się wojna. Szczególnie widać to od lutego zeszłego roku - mówił w Dwójce Anton Marczyński, szef Polskiego Radia dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Paweł Siwek wojna na Ukrainie Anton Marczyński

"HerSons" - wyjątkowy dokument o porwanych z ukraińskiego Chersonia

 - Świadectwa rosyjskich zbrodni w Ukrainie są zbierane w różny sposób. Powstała obszerna ankieta, według której rozmawiamy ze świadkami. Czasem pracujemy w ośrodkach dla uchodźców w Polsce, mamy też zespół, który jeździ na tereny okupowane, tworzy dokumentację wideo. Jedynym warunkiem takich rozmów jest fakt, że są to naoczni świadkowie wydarzeń - mówili w Dwójce Kateryna Leontieva, koordynatorka w Centrum im. Lemkina, oraz Jakub Kiersikowski z Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Jakub Kukla Ukraina wojna na Ukrainie

Koło wkoło Polski - muzycy na rowerach w szczytnym celu

- Jeżeli jest cel, pomoc innej osobie, która jest o wiele bardziej potrzebująca ode mnie, to trzeba to zrobić. Jeżeli jeszcze robi się to w najmilszym towarzystwie i na rowerze, to grzech tego nie zrobić - mówił w Dwójce Wiktor Rakowski, polsko-ukraiński puzonista związany z Operą Wrocławską i uczestnik wyprawy rowerowej "Koło wkoło Polski 2023".
Zobacz więcej na temat:  reportaż rower akcja charytatywna Dwójka Ukraina KULTURA Michał Nowak Koło wkoło Polski Dwójka

"Wawel o zmierzchu". Jarosław Szemet: gra na otwartym powietrzu to miła odmiana

- Jest to ciekawe wyzwanie, trochę inne poszukiwanie dźwięku, w innej przestrzeni. Natomiast zawsze jest to bardzo przyjemne, wyjść z sali koncertowej i zagrać na otwartym powietrzu - mówił w "Poranku Dwójki" polsko-ukraiński dyrygent Jarosław Szemet, który w niedzielę (13.08) poprowadzi finałowy koncert 16. Letniego Festiwalu Muzycznego "Wawel o zmierzchu".
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Wawel koncert Paweł Siwek MUZYKA Dwójka Dwójka Ukraina

"Są głosem wolnej Ukrainy". Waldemar Dąbrowski o Ukrainian Freedom Orchestra

- To naród bardzo utalentowany muzycznie. Wirtuozi ukraińscy grają we wszystkich orkiestrach świata, wspaniałe głosy, znakomici śpiewacy. My sami od lat ściśle współpracujemy z ukraińskimi artystami w naszym rutynowym repertuarze. A w tym szczególnym wypadku mamy do czynienia z nadzwyczajną mobilizacją i motywacją - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, o Ukrainian Freedom Orchestra.
Zobacz więcej na temat:  Ukrainian Freedom Orchestra Jakub Jamrozek Dwójka MUZYKA Dwójka Ukraina Teatr Wielki - Opera Narodowa koncert koncerty Waldemar Dąbrowski

Pierwsza w Polsce ukraińska scena teatralna. "To teatr otwarty i bezpośredni"

- Ukraińcy chcą być mieszkańcami i obywatelami, łączyć swoją kulturę z naszą. Mają swoje paszporty i prawa inne od ludzi urodzonych w Polsce, ale mogą nam zaoferować dużo w sferze kultury. My chcemy stworzyć ku temu warunki i miejsce, które będzie zawsze otwarte na dialog i spotkanie - mówił w Dwójce dyrektor Instytutu Grotowskiego Jarosław Fret.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Paweł Siwek TEATR

W Łazienkach Królewskich stanął Pawilon Wolności

- Jest to zwieńczenie niesamowitej współpracy, którą rozpoczęliśmy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Wraz z grupą studentów piątego roku wykonaliśmy w trakcie jednego semestru pracę nie tylko projektową, ale również rzeczywistą. Była to współpraca bardzo dynamiczna, angażująca także nasz zespół - mówiła w "Poranku Dwójki" o Pawilonie Wolności Marianna Otmianowska, p.o. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie lato architektura Ukraina Dwójka Paweł Siwek Dwójka Ukraina KULTURA

Konkurs "Make me!". Polscy projektanci z myślą o walczących Ukraińcach

- Nasze rozwiązanie na pewno odbiega od rozwiązań dostępnych na rynku. Tak naprawdę jest połączeniem dwóch różnych powszechnie stosowanych mechanik. Udało nam się, to naprawdę działa - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Głowacki, laureat I miejsca - razem z Olgą Kozłowską - międzynarodowego konkursu wzorniczego "Make me!" za opaskę ratującą życie "Staza SYGNIS - drukowalna 3D, zweryfikowana bojowo".
Zobacz więcej na temat:  wzornictwo Paweł Siwek Dwójka Ukraina Ukraina design konkurs Dwójka

Współtwórca dokumentu "Murale": wielkie dzięki Banksy!

- Nazwaliśmy to "immersive experience", czyli doświadczenie, w które możemy się zagłębić, możemy przez chwilę być w tym świecie. Projekt jest zbudowany wokół skanów 3D murali, które Banksy wykonał w okolicach Kijowa. W sumie w listopadzie zeszłego roku powstało ich siedem. W niezmienionej postaci obecnie istnieją cztery z nich. Skan 3D to forma zbierania danych i tworzenia trójwymiarowego modelu - mówił w Dwójce Maciej Żemojcin, współtwórca polsko-ukraińskiego filmu dokumentalnego pt. "Murale".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina dokument Banksy FILM Dwójka Paweł Siwek Ukraina

Festiwal Teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód" - na dobre zadomowiony w Krakowie

- Nasz festiwal stał się integralną częścią Krakowa, choć ma swoją niszowość i autonomię. Nie mamy jednak ambicji, by być jakiś ogromnym festiwalem, bo ta kameralność stwarza ogromny potencjał komunikacji między sobą - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Nadiia Moroz-Olshanska, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód".
Zobacz więcej na temat:  TEATR Ukraina Dwójka Ukraina Dwójka Jakub Kukla

Switłana Oleszko: chcemy powiedzieć, że ukraiński teatr żyje

- Tak jak na Boże Narodzenie stawialiśmy wszyscy choinki i mówiliśmy, że nie świętujemy, tylko jest to nasz protest, tak w Międzynarodowym Dniu Teatru pracujemy nawet chyba więcej i to też jest nasz protest. Chcemy powiedzieć, że żyjemy, że tworzymy i ukraiński teatr też żyje - mówiła w "Poranku Dwójki" reżyserka Switłana Oleszko, autorka polskiego orędzia na 61. Międzynarodowy Dzień Teatru, który jest obchodzony 27 marca. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Dwójka Ukraina Paweł Siwek Dwójka

Instytut Teatralny - niezbędne wsparcie dla artystów z Białorusi i Ukrainy

- Program rezydencji artystycznych polega na stworzeniu możliwości pracy w zawodzie dla białoruskiego i ukraińskiego środowiska teatralnego. Efekty tej współpracy są ze wszech miar satysfakcjonujące - mówiła w Dwójce Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina artysta Dwójka Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Elżbieta Wrotnowska-Gmyz