more_horiz
PR24 Portal
Section05

Dwójka

Antoni Wit: styl pracy Jerzego Semkowa z orkiestrą był szczególny

- Imponowała mi u niego magnetyczna osobowość w sposobie oddziaływania na orkiestrę oraz to, że jego interpretacje były głęboko przemyślane - mówił maestro Antoni Wit o wybitnym dyrygencie Jerzym Semkowie. Mistrz batuty występował z najlepszymi orkiestrami na świecie, nagrywał dla największych firm fonograficznych. Dyrygował zespołami wykonującymi utwory Szymanowskiego, Lutosławskiego i Pendereckiego na scenach w Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie i Berlinie. Wśród licznych nagród, jakie otrzymał, znalazła się m.in. Diamentowa Batuta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Semkow Dwójka Antoni Wit orkiestra Krzysztof Jakowicz opera Jakub Jamrozek Jakub Kukla KULTURA

"Javier Marias pisał prozę wybitnie intelektualną"

- Wydaje mi się, że to jedyny w "hiszpańszczyźnie" pisarz, który tworzy prozę wybitnie intelektualną; że jego powieści, i to z książki na książkę coraz bardziej, to są przygody człowieka myślącego i czytającego, człowieka żyjącego literaturą i dla literatury - mówił w Dwójce tłumacz Carlos Marrodan Casas o Javierze Mariasie, który zmarł 11 września w Madrycie.
Zobacz więcej na temat:  literatura odeszli 2022 Javier Marias pisarz Carlos Marrodan Casas Dwójka KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Hubert Klimko-Dobrzaniecki: mieszczanie to rodzaj rasy ludzkiej

- W Wiedniu mieszka wiele narodowości, obecny burmistrz tego miasta doliczył się ich nawet 150. Natomiast trzonem ciągle są prawdziwi, mieszczańscy wiedeńczycy. Wydaje mi się, że są oni niedostępni; że żyją w swojej złotej klatce i rzadko dopuszczają do siebie kogoś z zewnątrz - mówił w Dwójce Hubert Klimko-Dobrzaniecki, autor książki "Niech żyje śmierć!".
Zobacz więcej na temat:  literatura Wiedeń Jakub Kukla pisarz Dwójka KSIĄŻKA

Avant Art Festival 2022. "Uciekamy od jakichkolwiek prostych definicji"

- Dla mnie współczesna muzyka coraz bardziej jest odległa od stawiania jej w pewnym kontekście stylistycznym. Festiwal Avant Art ucieka właśnie od jakichkolwiek prostych definicji i od ustalenia: dzisiaj gramy jazz, jutro muzykę rockową, a pojutrze jakąkolwiek inną - mówił w Dwójce Kostas Georgakopulos, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  improwizacja muzyka współczesna Karol Furtak koncert Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Dwójka

Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Tłumacz rzecznikiem i promotorem

- Postać tłumaczki czy tłumacza ma dziś znacznie większą widoczność niż jeszcze niedawno. To konsekwencja wieloletnich starań przede wszystkim Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, które bardzo aktywnie działa na rzecz widoczności zawodu - mówiła na antenie radiowej Dwójki Anna Osmólska-Mętrak, italianistka, tłumaczka, literaturoznawczyni i filmoznawczyni podczas rozmowy z okazji obchodzonego 30 września Międzynarodowego Dnia Tłumacza. 
Zobacz więcej na temat:  tłumacz Dwójka Jakub Jamrozek literatura media społecznościowe KULTURA

Anna Chodakowska - monolog Salomei z diabolicznym akcentem

- Zrobiłam sobie pauzę w monologu, w której mogłam pokazać, że irytuje mnie to, że ktoś mi przerywa. I ten jeden moment sprawiał, że nie byłam tylko natchnioną dzieweczką, że coś więcej tam drzemie - mówiła w radiowej Dwójce Anna Chodakowska, znakomita aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i radiowa, o swojej roli w "Śnie srebrnym Salomei". Jej interpretacją zainteresowali się Maria Janion i Miron Białoszewski.
Zobacz więcej na temat:  Anna Chodakowska aktorzy Dwójka

"Witkiewicz. Ojciec Witkacego" - trudna relacja dwóch wybitnych artystów

- Witkiewicz bardzo podkreślał fakt, że wcale tym ojcem nie chciałby dla swojego dorosłego syna być. Lepiej się czuł w relacji przyjacielsko-koleżeńskiej, ale ona wcale mu nie wychodziła, ponieważ jednak był ojcem i to - można zaryzykować powiedzenie - dosyć przemocowym - mówiła w Dwójce autorka obszernej biografii Stanisława Witkiewicza Natalia Budzyńska.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Witkiewicz Dwójka Paweł Siwek biografia