more_horiz
PR24 Portal
Section05

Dwójka

Anna Dymna: nigdy w życiu nie myślałam, żeby zakładać jakąkolwiek fundację

- W 1999 roku moje życie się zmieniło. Poznałam osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Okazało się, że rozumiem, co oni czują, czego ode mnie żądają, poczułam się kochana i potrzebna najbardziej na świecie - mówiła w Dwójce Anna Dymna, aktorka teatralna i filmowa, a także działaczka społeczna, która 20 lat temu założyła Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko".
Zobacz więcej na temat:  Anna Dymna aktor aktorzy aktorstwo jubileusz Małgorzata Szymankiewicz KULTURA Dwójka Ralph Kamiński Jacek Cygan piosenka Mimo Wszystko

Dyrektor Avant Art Festival: działamy poza mainstreamem

- Nie jesteśmy dużym festiwalem mainstreamowo-muzycznym. Mnie to w ogóle nie interesuje. Nas interesują artyści, którzy są poszukującymi twórcami, których interesuje literatura, film, sztuka wizualna jako normalny środek wypowiedzi artystycznej. I to jest właśnie coś wspaniałego, że udało nam się po wielu latach zbudować taką tożsamość festiwalu, gdzie najważniejszy jest artysta - mówi w Dwójce Kostas Georgakopulos - dyrektor Avant Art Festival, który po raz siódmy odbywa się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  muzyka elektroniczna Dwójka MUZYKA Jakub Kukla

"Najlepiej się nie urodzić" - Antoni Libera w autorskim recitalu [POSŁUCHAJ]

Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się tom prozy Antoniego Libery pt. "Najlepiej się nie urodzić". Obejmuje on "wybrane opowiadania i inne teksty prozą" – jak zaznacza sam autor w podtytule. My wybraliśmy do codziennej lektury opowiadanie tytułowe, które od 18 września czyta na naszej antenie Andrzej Mastalerz. Emisja od poniedziałku do piątku o godz. 11. Zapraszamy.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Libera literatura opowiadanie KSIĄŻKA Dwójka

"Brückner. Średniowiecze odzyskane" - wyjątkowa wystawa w Bibliotece Narodowej

- Profesor Brückner jako 36-letni naukowiec raz wziął urlop w czasie swojej pracy. Nie odpoczywał, pojechał do Petersburga, aby badać polskie rękopisy wywiezione tam przez Katarzynę II. W jednym z nich odnalazł paski pergaminu, które podtrzymywały grzbiet książki. Były na nich teksty w języku polskim. Udało się złożyć całą jedną kartę zapisaną obustronnie i kawałek następnej. "Kazania świętokrzyskie" to najstarszy zachowany, ciągły tekst w języku polskim - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Bruckner Tomasz Makowski Roch Siciński Dwójka Biblioteka Narodowa wystawa