more_horiz
PR24 Portal
Section05

dyplomacja

Fala krytyki po szokujących słowach Babisza. Szef czeskiego MSZ: jesteśmy gotowi bronić Polski

Jak zapewnił minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky, "Czesi zawsze będą gotowi bronić Polaków". Ta zapowiedź zamieszczona w mediach społecznościowych odnosi się do słów kandydata na prezydenta Czech Andreja Babisza, który w debacie przedwyborczej stwierdził, że nie chciałby wysłać żołnierzy w przypadku, gdyby Polska lub państwa bałtyckie zostały zaatakowane. Na byłego premiera Czech spadła fala krytyki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy dyplomacja NATO Andrej Babisz wybory

NASZ NEWS Przełomowy zapis w deklaracji na szczyt UE-Ukraina. Chodzi o negocjacje akcesyjne do Wspólnoty

Unia wspiera dalszą integrację europejską Ukrainy, a celem Wspólnoty jest rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych - taki zapis znalazł się w projekcie deklaracji przygotowanej na szczyt Unia Europejska-Ukraina, który odbędzie się 3 lutego. Do dokumentu, nad którym trwają jeszcze prace, dotarła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Do niedawna na takie zapisy zgody we Wspólnocie nie było.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Unia Europejska dyplomacja Beata Płomecka ŚWIAT Europa

Leopardy dla Ukrainy. Premier: będziemy naciskać na Niemcy i urząd kanclerski

Będziemy dalej zabiegać, cisnąć urząd kanclerski i Niemcy, aby jak najszybciej odpowiedziały w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2 - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polsat News w drodze powrotnej z Davos. - Zgoda jest tutaj kwestią drugorzędną. My ją albo uzyskamy szybko, albo sami postąpimy tak jak trzeba - dodał szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Ukraina Leopard wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni dyplomacja premier Mateusz Morawiecki Polityka zagraniczna Polski

"To może zmienić sytuację na Ukrainie". Premier Morawiecki w CNN o przekazaniu niemieckich czołgów

W wywiadzie dla CNN premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "to, czy Niemcy zdecydują się w końcu na przekazanie swoich czołgów, jest kwestią wagi krytycznej i może zmienić sytuację na Ukrainie". Ocenił, że Niemcy zwlekają z pomocą, bo wielu polityków "nadal osadzonych jest w poprzedniej epoce".
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie dyplomacja wojsko pomoc Mateusz Morawiecki ŚWIAT Europa

"Podzielamy zaniepokojenie Polski". Biały Dom monitoruje aktywność wojskową Rosji na Białorusi

Biały Dom podziela zaniepokojenie Polski zwiększeniem współpracy wojskowej pomiędzy Białorusią a Rosją. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, John Kirby z Rady Bezpieczeństwa narodowego powiedział jednak, że USA nie widzą oznak, by Białoruś planowała bezpośredni udział w inwazji Kremla na terytorium Ukrainy - informuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie dyplomacja Rosja Białoruś USA wojsko bezpieczeństwo ŚWIAT Ameryka

Energetyka, gospodarka i wojna na Ukrainie. Ważne wystąpienia polskich przywódców w Davos

Przedstawiciele polskich władz, którzy biorą udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, w środę będą zajmować się kwestiami transformacji energetycznej, inwestycji w Polsce, a także o przywództwa w dobie wojny na Ukrainie. Na czele polskiej delegacji w Davos stoi prezydent Andrzej Duda, który po południu wraz z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem weźmie udział w dyskusji "Przywracanie bezpieczeństwa i pokoju".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szwajcaria davos 2023 dyplomacja GOSPODARKA

Proces Andrzeja Poczobuta na Białorusi. Krzysztof Szczerski apeluje do ONZ

Ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski upomniał się w Organizacji Narodów Zjednoczonych o interwencję w sprawie więzionego przez białoruski reżim Andrzeja Poczobuta. Dyplomata wysłał listy w tej sprawie do przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ Csaby Kőrösiego oraz do zastępcy sekretarza generalnego ONZ ds. Praw Człowieka Ilze Brands Kehris.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Europa Białoruś dyplomacja Krzysztof Szczerski Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Andrzej Poczobut