more_horiz
PR24 Portal
Section05

dyrygent

Marin Alsop: z wyjątkiem rodziców każdy odwodził mnie od pomysłu na dyrygenturę

- Moja profesorka skrzypiec w Juilliard School powiedziała: o nie, nie, jesteś zbyt młoda, a w ogóle to dziewczyny tego nie robią. I potem też, właściwie, przez cały czas, wszyscy powtarzali: nie, nie, jesteś tak dobrą skrzypaczką, powinnaś grać na skrzypcach, być solistką, i takie rzeczy - mówiła w Dwójce Marin Alsop, nowa dyrektor artystyczna i I dyrygentka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent kobieta NOSPR Dwójka Andrzej Sułek MUZYKA Marin Alsop

Nałęcz-Niesiołowski: nie trzeba być wyczynowcem, by sprostać wyzwaniom [WIDEO]

- Rower to dla nas hobby. Staramy się pokazywać, że nawet trudne wyzwania i trasy, które według niektórych mogą pokonywać tylko profesjonaliści, są w naszym zasięgu, gdy ma się cel, wytrwałość i ogólną sprawność fizyczną. Bardzo zachęcam do aktywnego wypoczynku - mówił w Dwójce Marcin Nałęcz-Niesiołowski, uczestnik wyprawy rowerowej "Koło wkoło Polski 2023", a na co dzień dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent rower Łódź akcja charytatywna Dwójka MUZYKA Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Prof. Jan Łukaszewski - podwójny jubileusz i Złoty Medal "Gloria Artis"

- Jestem poruszony takim znakomitym wyróżnieniem, ale muszę stwierdzić, że moja osoba ma tylko pewien jakiś udział w tych wszystkich osiągnięciach, za który został wręczony medal. Jak wiadomo, dyrygent bez zespołu nie istnieje. Tylko dzięki ludziom, z którymi współpracuje, może coś osiągnąć - mówił w Dwójce prof. Jan Łukaszewski. W miniony piątek (25.08) ceniony dyrygent i pedagog został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Zobacz więcej na temat:  Jan Łukaszewski Paweł Siwek MUZYKA Dwójka dyrygent jubileusz

Nikola Kołodziejczyk: muzyka to wzajemne zrozumienie i ciekawa podróż [ZOBACZ WIDEO]

- To niesamowite przeżycie, w moich projektach ludzie z różnych światów muzycznych zwykle spotykają się po raz pierwszy. Oprócz wcześniej zapisanych nut tworzy się bardzo ciekawa energia. Dochodzi do spotkania muzyka jazzowego, który całe życie improwizował na temacie, z artystą ludowym, który nigdy nie widział nut. Obok nich jest muzyk klasyczny, który nigdy nie znalazł się w sytuacji braku nut - mówił w Dwójce Nikola Kołodziejczyk.
Zobacz więcej na temat:  Nikola Kołodziejczyk dyrygent Dwójka Roch Siciński

"Wawel o zmierzchu". Jarosław Szemet: gra na otwartym powietrzu to miła odmiana

- Jest to ciekawe wyzwanie, trochę inne poszukiwanie dźwięku, w innej przestrzeni. Natomiast zawsze jest to bardzo przyjemne, wyjść z sali koncertowej i zagrać na otwartym powietrzu - mówił w "Poranku Dwójki" polsko-ukraiński dyrygent Jarosław Szemet, który w niedzielę (13.08) poprowadzi finałowy koncert 16. Letniego Festiwalu Muzycznego "Wawel o zmierzchu".
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Wawel koncert Paweł Siwek MUZYKA Dwójka Dwójka Ukraina

Kinga Głowacka: pierwszy o moim zwycięstwie dowiedział się prof. Borowicz

- Do konkursu zostało przyjętych dwudziestu uczestników z całego świata. Składał się on z trzech etapów. Dwa pierwsze odbyły się w Bukareszcie. Mieliśmy do zadyrygowania repertuar symfoniczny. Wylosowałam IV część "Eroiki" Beethovena. Drugi etap to był repertuar operowy. Polegał on m.in. na próbie tylko z solistą i pianistą. Nigdy wcześniej się z czymś takim nie spotkałam i bardzo się stresowałam - mówiła w Dwójce Kinga Głowacka, zwyciężczyni VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego "Ionel Perlea".
Zobacz więcej na temat:  dyrygent konkurs Dwójka

Valeriy Sokolov: dziękuję za wszelką pomoc dla ukraińskich muzyków

- Z mojej perspektywy to, co wydarzyło się i nadal trwa na Ukrainie, zmieniło wszystko. Nie wrócimy już do tego, co działo się w mojej ojczyźnie kilka lat temu. Ostatni rok to zniszczył, a tym samym odebrał mi cząstkę mojej tożsamości. Dla mnie to naprawdę wielki przywilej, że będąc częścią kultury Ukrainy, mogę być jednocześnie częścią zachodniej kultury muzycznej - mówił w Dwójce ukraiński skrzypek Valeriy Sokolov.
Zobacz więcej na temat:  koncert Karol Furtak Dwójka NOSPR skrzypce dyrygent Marcin Majchrowski

Henryk Debich - król festiwali

- Henryk Debich prowadził jedną z najlepszych orkiestr rozrywkowych w Polsce. Na początku jej istnienia w studiu radiowym odbywały się poranne koncerty na żywo dla łódzkich robotników. Orkiestra musiała być uniwersalna, aby dostosować się do potrzeb programu radiowego i telewizyjnego grała przeboje muzyki klasycznej, ale również muzykę popularną - mówiła na antenie Dwójki Krystyna Pietranek-Kulis, wieloletnia dziennikarka Radia Łódź.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Debich Łódź dyrygent Dwójka Jakub Kukla Andrzej Zieliński MUZYKA

Jubileusz Chóru Akademickiego UW. "Świętujemy stulecie plus dwa"

- Niestety COVID-19 odcisnął piętno na naszej historii i całe obchody jubileuszu zdecydowaliśmy się przesunąć nieco w czasie. Chcieliśmy mieć pewność, że rzeczywiście będziemy w stanie zorganizować koncerty, na które będą mogli przyjść nasi słuchacze - mówił w "Wybieram Dwójkę" Krzysztof Piasecki, członek Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego - jednego z najstarszych takich zespołów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  chór Uniwersytet Warszawski Dwójka Jakub Kukla jubileusz koncert filharmonia narodowa dyrygent śpiew

"Ogromne przeżycie". Jakub Przybycień o Donatella Flick Conducting Competition

- To jeden z ważniejszych konkursów dyrygenckich. Nagrodą jest możliwość współpracy jako asystent z London Symphony Orchestra przez rok. Już samo zakwalifikowanie się do grona dwadzieściorga uczestników jest niesamowitym wydarzeniem. Aplikujących było o wiele, wiele więcej. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy to było dwieście czy trzysta osób - mówił w "Poranku Dwójki" Jakub Przybycień, finalista Donatella Flick Conducting Competition.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Paweł Siwek MUZYKA Dwójka

Robert Trevino: pamiętajmy, że Ravel był też Baskiem

- Ravel był baskijskim kompozytorem. Dorastał w Kraju Basków, a więc jego związek z tym krajem sięga samego początku jego życia. Jego matka była Baskijką, a on sam mówił po baskijsku tak samo dobrze, jak po francusku - mówił w Dwójce amerykański dyrygent Robert Trevino, który poprowadził wtorkowy koncert (28.03) w ramach 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. 
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski Maurice Ravel MUZYKA Michał Dębski dyrygent Dwójka koncert

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Trzy lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita III RP II RP