more_horiz
PR24 Portal
Section05
dzieła sztuki

Hanna Wróblewska: ważne są dzieło i postawa artystyczna twórcy [ZOBACZ WIDEO]

- Jeżeli patrzysz na sztukę ostatnich 30 lat, możesz się zdziwić, że artyści pewne rzeczy wiedzieli, przeczuwali, pokazali wcześniej, niż weszły one do obiegu - mówiła w Dwójce Hanna Wróblewska, prezeska Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, wicedyrektorka Muzeum Getta Warszawskiego, a w latach 2010-2021 szefowa Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Dwójka Robert Mazurek malarstwo KULTURA

O ratowaniu dóbr kultury Ukrainy. Prof. Wojciech Kowalski: na początku były to spontaniczne akcje

- Minister kultury zareagował błyskawicznie - już 23 lutego powstał w ministerstwie zespół zadaniowy, który miał się przyjrzeć sprawie i monitorować sytuację - przyznał w audycji Polskiego Radia 24 prof. Wojciech Kowalski, dyplomata i były pełnomocnik MSZ do spraw rewindykacji kultury, obecnie powołany przez MKDNiS do ochrony dóbr kulturalnych Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska KULTURA wojna na Ukrainie Ukraina dzieła sztuki

KRONIK@ - nowa jakość dostępu do zbiorów polskiej nauki i kultury

- W tym momencie w portalu jest ponad 700 tys. różnych zbiorów cyfrowych, ale to nie koniec. Z samej Polony przenieśliśmy 3 mln 600 tys. obiektów, które są dołączane - mówił w Dwójce Dominik Cieszkowski, zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej, o portalu KRONIK@. Krajowe Repozytorium Nauki i Kultury znajdziemy pod adresem kronika.gov.pl.
Zobacz więcej na temat:  cyfryzacja dzieła sztuki Jakub Kukla Dwójka Biblioteka Narodowa Ministerstwo Cyfryzacji KULTURA

Biennale w Wenecji. Docenienie wykluczonych czy targowisko próżności?

Trwa 59. Biennale Sztuki w Wenecji - największy międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej. Doniesienia medialne na temat imprezy podkreślają dominację kobiet, surrealistyczne wątki, brak wystawy w rosyjskim pawilonie i nagrody dla czarnoskórych artystek. - Jednak to jest w tej chwili wielkie targowisko próżności - mówiła w Dwójce prof. Joanna Sosnowska.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Wenecja wystawa Dwójka Michał Nowak SZTUKA surrealizm

Marc Chagall. W Warszawie można już oglądać niedawno zakupione prace

- Mamy prace o tematyce religijnej, mamy obrazy, które poświęcone są jego wielkiej miłości do obu żon, jego przeżyciom dotyczącym przebywania w dwóch światach: fantastycznym i realnym. Mamy jeszcze całą serię pejzaży i bukiety kwiatów - wyliczała podczas Dwójkowej audycji kuratorka wystawy "Chagall" dr Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Marc Chagall Dwójka Jakub Kukla muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie Warszawa malarstwo SZTUKA dzieła sztuki KULTURA

Pomagamy chronić ukraińskie zabytki

Rosyjska agresja na Ukrainę przyniosła gigantyczne zniszczenia szczególnie we wschodniej części kraju. Prowadzone bombardowania i walki doprowadziły także do poważnych strat w różnego rodzaju obiektach cennych kulturowo: muzeach, zabytkowych budowlach, kościołach czy pomnikach. Instytut Polonika pomaga zabezpieczać ukraińskie zabytki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki Ukraina wojna na Ukrainie pomoc Katarzyna Cygler Trójka dzieła sztuki

Ołtarz Wita Stwosza w bazylice Mariackiej. Perła gotyckiej sztuki na światową skalę

Ołtarz Wita Stwosza z bazyliki Mariackiej w Krakowie to jeden z najwspanialszych gotyckich zabytków w Polsce. Od chwili konsekracji w 1489 roku prezentował się w tym samym miejscu z krótkim wojennym epizodem, wywieziony do Niemiec i odnaleziony dzięki uporowi prof. Karola Estreichera. Po renowacji w 1957 roku został udostępniony publicznie.
Zobacz więcej na temat:  Kraków zabytki gotyk dzieła sztuki średniowiecze HISTORIA II wojna światowa Niemcy
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem