more_horiz
PR24 Portal
Section05

Dzień Flagi i Dzień Polonii

Alicja Góralczyk de Ixtlapale: podróżuję z polską flagą przez kontynenty

Alicja Góralczyk de Ixtlapale z polską flagą w walizce przemierzyła kontynenty w poszukiwaniu mądrości życiowej. Napisała książkę „Alicja w krainie Tajów”, jednak miłość swojego życia spotkała na ulicach Warszawy. Z mężem zamieszkała w Meksyku. Ale przyznaje, że „na wakacje jeździ się do Polski”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii 3 Maja Meksyk Tajlandia POLSKA Małgorzata Frydrych

PR24 Dlaczego "byliśmy skazani na biało-czerwone barwy"? Członek Komisji Heraldycznej tłumaczy

- W pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja miała w Warszawie miejsce spontaniczna manifestacja. Panie i panowie wychodzący na ulice świadomie demonstrowali biało-czerwone barwy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Robert Szydlik (członek Komisji Heraldycznej przy MSWiA).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 patriotyzm Dzień Flagi i Dzień Polonii flagi państwowe flaga historia Polski

Szczególne okoliczności Święta Flagi RP. Zbigniew Rau mówi o wielkiej pomocy Polski dla walczącej Ukrainy

- Agresja Rosji dla niepodległą Ukrainę oraz dramat milionów ludzi nie pozwala nam celebrować świąt majowych w oderwaniu od tego, co dzieje się u naszych sąsiadów - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau w przesłaniu z okazji Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Minister podkreślił, że postawa Polaków, którzy wspierają Ukraińców, buduje dobre imię Polski poza naszymi granicami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych Dzień Flagi i Dzień Polonii uchodźcy Ukraina wojna 2022 Rosja

Uroczystości w Dniu Flagi. Szef MON: biało-czerwona to symbol jedności

- Jesteśmy dumni z tego, że biało-czerwona powiewa. Żołnierze Wojska Polskiego na swoich mundurach niosą flagę biało-czerwoną, żołnierze Wojska Polskiego wiedzą, że flaga biało-czerwona, że to znak, któremu są wierni do końca, któremu są wierni zawsze, a dla nas to podstawowy symbol jednoczący nas, tworzący więzi narodowe. To symbol jedności - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości w Dniu Flagi. Dodał, że o tym jak ważny jest patriotyzm świadczy to, co dzieje się za wschodnią granicą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Dzień Flagi i Dzień Polonii patriotyzm wojna 2022

Prezydent: wojna na Ukrainie to tragiczne ziszczenie się słów prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Prezydent Andrzej Duda nawiązał do słów prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2008 r. - Dlatego, że jest taki naród, który uważa, że inne powinny być mu podporządkowane. Na co my wolny świat mówimy zdecydowanie nie! - podkreślił podczas obchodów święta Polonii i Polaków za Granicą. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Polonia Dzień Flagi i Dzień Polonii

Biało-czerwone barwy w naszych domach. Trwa akcja #flaga

Biuro Programu "Niepodległa" zachęca wszystkie Polki i wszystkich Polaków do włączenia się w akcję #flaga, czyli do wywieszenia biało-czerwonych barw w swoich domach i miejscach pracy. O szczególnym znaczeniu flagi i o respektowaniu jej barw mówił w "Trójce przed południem" Wojciech Kirejczyk, dyrektor programu "Niepodległa".
Zobacz więcej na temat:  Trójka majówka Katarzyna Cygler barwy flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii

Od herbów do sztandaru. Jak zmieniały się symbole państwa?

Dziś, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ustanowiono w roku 2004, a celem jest "promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych". Zanim jednak barwy biało-czerwone zostały uznane za narodowe, sztandarem państwa był biały orzeł na czerwonym tle, z herbem aktualnego monarchy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii Agnieszka Kunikowska KULTURA

"Wywieśmy polską flagę i wspólnie wyraźmy nasz patriotyzm". Szef MON ze specjalnym apelem

- Wywieśmy polską flagę, okażmy szacunek dla narodowych barw i symboli, które kształtowały naród polski na przestrzeni wieków - powiedział Mariusz Błaszczak w przesłaniu na obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP. Zaapelował również, abyśmy wspólnie wyrazili nasz patriotyzm oraz "pokazali dumę z bycia Polakami".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dzień Flagi i Dzień Polonii Mariusz Błaszczak majówka

Nowojorska Polonia obchodziła Dzień Flagi, Dzień Polonii a także 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Nowojorska Polonia obchodziła Dzień Flagi, Dzień Polonii a także 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Odprawiane były nabożeństwa za Ojczyznę w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown w stanie Pensylwania i w polskich kościołach w Nowym Jorku.
Zobacz więcej na temat:  Nowy Jork Polonia w USA Polonia Dzień Flagi i Dzień Polonii USA Stany Zjednoczone 3 Maja konstytucja 3 maja