more_horiz
PR24 Portal
Section05

dziennikarstwo

"Kochała radio i teatr". Wspominamy Iwonę Malinowską-Roznau

- Była człowiekiem radia. Wszystko, co najlepsze w jej życiu, to było radio. Mówiła, że się na radiu wychowała (...). Dla niej radio było tym, na czym się uczyła, i tego potem chciała uczyć innych - mówiła o zmarłej w miniony poniedziałek (30.01) Iwonie Malinowskiej-Roznau, wieloletniej dziennikarce PR i teatrologu, jej redakcyjna koleżanka Bogumiła Prządka.
Zobacz więcej na temat:  Iwona Malinowska Dwójka Paweł Siwek Bogumiła Prządka Polskie Radio dziennikarstwo odeszli 2023

"Wprowadzał radość do życia innych". Andrzej Matul we wspomnieniach

- Zawsze zwracał mi uwagę, że radio to nie jest medium, przez które się przemawia, tylko służy ono temu, żeby rozmawiać - mówiła o zmarłym w grudniu dziennikarzu Polskiego Radia Andrzeju Matulu Małgorzata Małaszko, dyrektor-redaktor naczelna Programu 2.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Matul Dwójka Paweł Siwek Jakub Jamrozek dziennikarstwo Małgorzata Małaszko Anna Stempniak Barbara Osterloff Marcin Przybylski Polskie Radio

Wacław Zbyszewski - wspomnienie emigracyjnego publicysty - cz. II i III

- Skrzyński zapraszał mnie do swojego mieszkania w pałacu Potockich na Krakowskim Przedmieściu i tam w cztery oczy wygłaszał mi mowy, które później zamierzał wygłaszać po polsku w Sejmie albo po francusku w Lidze Narodów. Traktował mnie jako namiastkę publiczności, badając, jak reaguję na jego trochę teatralną wymowę. Oczywiście chwaliłem wszystko bez wahania - opowiadał w archiwalnym nagraniu Radia Wolna Europa Wacław Zbyszewski, publicysta, dziennikarz, redaktor i dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa RWE Wacław Zbyszewski Dwójka Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwudziestolecie międzywojenne dziennikarstwo historia Polski

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  satyra Ludwik Jerzy Kern poezja wiersze literatura KSIĄŻKA książki historia Polski HISTORIA Kraków dziennikarstwo dziennikarze Konstanty Ildefons Gałczyński bajki dla dzieci książki dla dzieci pisarz pisarze i poeci piosenka

Wspominamy Andrzeja Matula. Marcin Kusy: tworzył nowoczesne radio

W wieku 75 lat zmarł Andrzej Matul: lektor i wieloletni dziennikarz Polskiego Radia. W czwartkowych "Czterech porach roku" zaprosiliśmy Państwa do wysłuchania wspomnień jemu poświęconych. - Tworzył sposób budowania nowoczesnego radia wtedy, kiedy to radio musiało się zmieniać - mówi dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Andrzej Matul Marcin Kusy Joanna Racewicz Polskie Radio dziennikarstwo

Jak finansowane są media publiczne w Europie? Kwoty znacznie wyższe niż w Polsce. Przedstawiamy przykłady

System funkcjonowania największych mediów w Europie opiera się głównie na finansowaniu publicznym. We Francji w jego skład wchodzą bezpośrednie dotacje, z kolei w Niemczech oprócz wsparcia federalnego czy landowego dochodzą wpływy z abonamentu. Europejska Unia Nadawców (EBU) wskazuje, że model biznesowy publicznych mediów na Starym Kontynencie to w ponad 79 procentach pomoc publiczna, a tylko nieco ponad 17 procent stanowią wpływy z działalności komercyjnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT media publiczne dziennikarstwo Europa Niemcy Francja Wielka Brytania GOSPODARKA