more_horiz
PR24 Portal
Section05

edukacja

Niemieccy naukowcy: cyfryzacja szkół ogłupia, zamiast pomagać w nauce

Ponad 40 naukowców zaapelowało o wstrzymanie cyfryzacji w szkołach i przedszkolach, ostrzegając przed skutkami psychologicznymi, poznawczymi i społecznymi - opisuje portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ). Eksperci przekonują m.in., że "nauczanie za pomocą tabletów i laptopów nie czyni dzieci mądrzejszymi, ale głupszymi". Ministerstwo Kultury Hesji ma jednak inne plany.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy edukacja szkoła cyfryzacja komputery

Szokujące dane z Niemiec. Co trzeci uczeń w Hamburgu nie mówi w domu po niemiecku

Udział pierwszoklasistów, którzy nie posługują się w domu językiem niemieckim, wzrósł w hamburskich szkołach do 28,8 proc. – wynika z danych za rok szkolny 2021/22. Co drugi uczeń ma pochodzenie migracyjne – informuje portal dziennika "Hamburger Abendblatt”. Jak przyznają władze oświatowe, sytuacja ta stanowi szczególne wyzwanie dla hamburskiego systemu szkolnego.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy edukacja ŚWIAT Hamburg

"Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku". VI edycja projektu edukacyjnego IPN

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza młodzież szkolną oraz opiekunów merytorycznych - nauczycieli do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku". Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej wśród młodzieży. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak IPN Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Kresy Sergiusz Kazimierczuk edukacja młodzież szkoła

Podwyżki dla nauczycieli. Minister Czarnek: opozycja wprowadzi je kosztem emerytów, programów społecznych i zbrojeń

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że podwyżki dla nauczycieli będą w przyszłym roku, ponieważ przyszłoroczny budżet zakłada większą subwencję oświatową o 12 miliardów 170 milionów złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek edukacja szkoła nauczyciel Platforma Obywatelska koalicja obywatelska PSL Polska 2050 lewica Prawo i Sprawiedliwość polityka ceny żywności vat senior emerytura

Premier: w ramach Dekalogu Polskich Spraw proponujemy m.in. wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli i wykładowców

Polityka społeczna powinna by wyjęta poza nawias sporu politycznego - powiedział w poniedziałek w Warszawie premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że zagadnienia dotyczące polityki społecznej, edukacji i zdrowia są kolejnymi filarami Dekalogu Polskich Spraw.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Rząd RP emerytury stażowe dzieci społeczeństwo zdrowie edukacja szkoła szkolnictwo wyższe nauczyciel senior rodzina Maluch plus emerytura

Jak bawić się matematyką? Podpowiada Polskie Radio Dzieciom

W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom sprawdziliśmy znajomość tabliczki mnożenia u naszych słuchaczy. Wraz z Mateuszem Grabowskim, współautorem Kart Grabowskiego, poddaliśmy testowi zarówno dzieci dzwoniące do studia jak i dorosłych słuchaczy stacji. Pomimo pojawiającego się stresu jak i bardzo wczesnej godziny, bo zabawa odbyła się tuż po godzinie 7.00, wynik egzaminu był bardzo zadowalający. Więcej w artykule i w załączonym zapisie audycji.
Zobacz więcej na temat:  matematyka edukacja czas wolny Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska radio dla dzieci

Jan Amos Komensky - prekursor nowoczesnej pedagogiki

Pochodzący z Czech i osiadły w Polsce naukowiec i teoretyk nauczania postulował wprowadzenie powszechnego obowiązku szkolnego przez państwo blisko dwieście lat przed tym, jak ta sztuka powiodła się w pierwszym europejskim państwie. Mógł przyczynić się do rozwoju szkolnictwa w Rzeczpospolitej, jednak fatalna decyzja z czasów potopu szwedzkiego spowodowała, że zmarł na wygnaniu i w niesławie dokładnie 353 lata temu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA szkoła protestantyzm NAUKA Rzeczpospolita edukacja potop szwedzki

Ruszył proces autora podręcznika do HiT. Sprawie przygląda się Centrum Monitoringu Wolności Prasy

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich poinformowało, że Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP objęło monitoringiem sprawę, w której prof. Wojciech Roszkowski, autor podręcznika do historii i teraźniejszości, oraz wydawnictwo Biały Kruk, zostali pozwani przez rodzinę Mieszczankowskich o ochronę dóbr osobistych.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski szkoła edukacja Wojciech Roszkowski sąd POLSKA społeczeństwo