more_horiz
PR24 Portal
Section05

Edward Gierek

"Brunet wieczorową porą" Barei. Morderstwo w gęstym sosie absurdu

47 lat temu na ekranach polskich kin pojawiła się komedia kryminalna "Brunet wieczorową porą", dla Stanisława Barei dzieło przełomowe. Nie tylko zapowiadało nowy styl, z którym reżyser do dziś jest kojarzony, lecz także przełamało wcześniejszą niechęć krytyki do "bareizmów".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Bareja Stanisław Tym Krzysztof Kowalewski Wiesław Gołas Jan Kobuszewski Jan Himilsbach Jonasz Kofta Anna Jantar Jacek Fedorowicz historia Polski historia PRL HISTORIA PRL Edward Gierek komunizm lata 70 1976 komedia kryminał film polski kino premiera

Gierkówka. Bubel na zamówienie pierwszego sekretarza

47 lat temu Edward Gierek, Piotr Jaroszewicz i Wojciech Jaruzelski dokonali otwarcia świeżo ukończonej drogi Warszawa-Katowice, potocznie zwanej "gierkówką". Oficjalnie odtrąbiono wielki PRL-owski sukces, choć właściwie wszyscy byli świadomi, że słowo "sukces" niezupełnie pasowało.
Zobacz więcej na temat:  Edward Gierek PRL historia Polski historia PRL HISTORIA budownictwo autostrada a1 autostrada drogi infrastruktura komunikacja motoryzacja Warszawa Katowice Piotr Jaroszewicz Wojciech Jaruzelski wojsko budowa inwestycje Częstochowa

Węzły polskiej pamięci. Edward Gierek i Czerwiec 1976

Edward Gierek był nazywany przez działaczy partyjnych "dobrym gospodarzem ze Śląska". 19 grudnia 1970 roku, po tym jak został wybrany na I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Polacy usłyszeli od niego słowa "Nigdy więcej grudnia". To wyraźne nawiązanie do brutalnie tłumionych przez wojsko i milicję protestów.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Edward Gierek Czerwiec 1976 Dorota Truszczak Andrzej Nowak

"Był tym, który poznał Zachód". Prof. Antoni Dudek o micie Edwarda Gierka

- Edward Gierek pracował przed wojną we francuskiej kopalni, gdzie związał się z ruchem komunistycznym, a drugą wojnę światową przetrzymał w Belgii. To go odróżniało od większości towarzyszy, on był tym, który poznał Zachód - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, pytany o źródła mitu Edwarda Gierka.
Zobacz więcej na temat:  PRL Edward Gierek Robert Tekieli Antoni Dudek historia Polski

Czasy Gierka, Breżniewa i nowe formy opozycji

O tym, że Edward Gierek miał dobre notowania w Moskwie, świadczyć może fakt, że już w trakcie przesilenia październikowego 1956 roku przywódca Związku Sowieckiego Nikita Chruszczow upominał towarzyszy polskich, aby do nowego Biura Politycznego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej włączyć towarzysza Gierka. Była to opinia z 2008 roku historyka, działacza socjalistycznego i komunistycznego Andrzeja Werblana.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak Edward Gierek historia PRL historia Polski

Renesans Fiata 126p

Istnieje samochód, który mimo wszystkich swoich wad, budzi wśród Polaków bardzo ciepłe wspomnienia. Produkowany na licencji Fiata przez polską Fabrykę Samochodów Małolitrażowych Fiat 126p przeżywa swój renesans, a chęć wejścia w jego posiadanie zarówno przez starszych, jak i młodszych kierowców jest każdego dnia większa!
Zobacz więcej na temat:  Edward Gierek Europa fiat fiat 125p fiat 500 motoryzacja PRL HISTORIA Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochody samochód kierowca kierowcy

48. rocznica rozpoczęcia produkcji Malucha w fabryce w Tychach

48 lat temu z linii montażowej Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Tychach zjechał pierwszy Fiat 126p - popularny Maluch, od ponad dwóch lat wytwarzany już wówczas w fabryce w Bielsku-Białej. Przez dwa dziesięciolecia Maluch był najpopularniejszym samochodem w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Edward Gierek Europa fiat fiat 125p fiat 500 motoryzacja PRL HISTORIA Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochody samochód kierowca kierowcy

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. "Odnowiła oblicze tej ziemi"

Podróż papieża Polaka do ojczyzny w czerwcu 1979 roku jego biograf George Weigel opisał jako "dziewięć dni, które zmieniły świat". W zgodnej opinii wielu komentatorów pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski przyczyniła się do zmian politycznych zarówno nad Wisłą, jak i w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież pielgrzymka PRL Edward Gierek Leonid Breżniew Ronald Reagan Karol Wojtyła komunizm katolicyzm HISTORIA historia PRL historia Polski Watykan 1979

Inwestowanie w zabytki

Współczesne samochody są niemal jednakowe. Coraz bardziej upodabniają się do siebie i coraz trudniej je odróżnić. Ma na to wpływ choćby fakt, że m.in. muszą spełniać podobne normy wytrzymałości na zdarzenia. Poza tym - nie bez znaczenia jest też po prostu moda.
Zobacz więcej na temat:  Edward Gierek Europa fiat fiat 125p fiat 500 motoryzacja PRL HISTORIA Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochody samochód kierowca kierowcy kolekcjonowanie zabytki finanse