more_horiz
PR24 Portal
Section05

eksperci

Eksperci: zamieszanie wokół środków unijnych dla Polski negatywnie wpływa na oceny inwestorów

Opóźnianie przekazania Polsce środków z UE czy już sama dyskusja na ten temat będą szkodziły polskim inwestycjom. Zniechęcały inwestorów zagranicznych, wstrzymywały polskich. Po to jest Fundusz Spójności, żeby uzupełniać lukę w rozwoju wobec bogatszych państw. Każde odsunięcie w czasie spowalnia ten proces i rodzi niebezpieczeństwo, że wpadniemy w pułapkę średniego rozwoju - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w PR24, Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i Krzysztof Bocian z WiseEuropa.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska pieniądze inwestycje euro

Eksperci: duży koncern energetyczny to przewaga konkurencyjna i większe bezpieczeństwo energetyczne

Powstanie wielkiego koncernu multienergetycznego w naszej części Europy, który będzie mógł skutecznie konkurować na coraz szerszych rynkach to wręcz naturalna decyzja. I taki ma cel połączenie Orlenu z Lotosem - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institiute i Piotr Bartkiewicz, analityk Pekao SA.
Zobacz więcej na temat:  Orlen GOSPODARKA energetyka węgiel fuzja

Eksperci: wakacje kredytowe to prawo klienta, banki muszą się z tym pogodzić

Banki nie mają żadnych podstaw prawnych do tego, aby jakkolwiek w przyszłości dyskredytować klientów, którzy w tym i przyszłym roku skorzystają z wchodzących dziś w życie wakacji kredytowych. Jeśli to zrobią, powinien interweniować UOKiK - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  kredyt mieszkaniowy GOSPODARKA kredyt hipoteczny finanse osobiste mieszkanie

Eksperci: koniec wysokich podwyżek wynagrodzeń może i powinien hamować spiralę cenowo-płacową

Choć pracownik może czuć się niezadowolony to jednak fakt, iż wzrost wynagrodzeń spowalnia i jest już mniejszy od wzrostu inflacji to dobry znak. Musimy uniknąć rozkręcenia spirali płacowo-cenowej bo w przeciwnym razie inflacja będzie dwucyfrowa nie tylko w tym roku - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu24: Mariusz Adamiak, dyrektor biura Strategii Rynkowych w PKBO BP i Marek Zuber (Akademia WSB).
Zobacz więcej na temat:  inflacja praca płace wynagrodzenia

Zmiany w podatkach i inicjatywy wspierające Ukrainę. Dyskusja ekspertów na Forum Wizja Rozwoju

Wszyscy czekają na koniec wojny i wygraną Ukrainy. Zmieni to z pewnością sytuacją gospodarczą nie tylko w naszym regionie ale i na świecie. Ważna jest też odbudowa Ukrainy po wojnie i tu Polska może odegrać istotną rolę - mówili goście audycji Rządy Pieniądza z drugiego dnia Forum Wizja Rozwoju w Gdyni: Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Analizowali również kwestię kolejnej zmiany w PIT wchodzącej już za 9 dni.
Zobacz więcej na temat:  Podatki 2022 podatki wojna na Ukrainie pieniądze Trójmorze

Doradcy ds. innowacji wsparli setki polskich firm. "Konsultacje mogą rozwiać wszelkie wątpliwości"

750 przedsiębiorstw skorzystało od 2019 r. z usług bezpłatnych doradców innowacyjnych, którzy pomagali firmom opracować i wdrożyć nowe produkty. Jak wynika z danych Centrum Projektów Badawczych UE, wśród innowacji znalazły się m.in. domy na wodzie, recykling produktów OZE, system do zdalnego zarządzania ruchem w portach czy terminalach, czy też opracowanie nowej formuły produkcji pieczywa bez sztucznych dodatków i konserwantów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma innowacje przedsiębiorstwo rozwój pomoc UE

Wojna na Ukrainie wpływa na wartość złotego. Polska waluta słabnie

Polska waluta notuje niespotykany od lat spadek wartości. Działania NBP czy MF niewiele mogą pomóc bo inwestorzy uciekają widząc eskalację wojny. Jeśli sytuacja się uspokoi, to w niedługim czasie 3/4 z tych spadków zostanie odrobione - mówił gość "Rządów Pieniądza" w PR24 dr Przemysław Kwiecień, główny analityk XTB. Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW zaznaczyła, że jesteśmy blisko 5 zł za dolara.
Zobacz więcej na temat:  waluty GOSPODARKA wojna 2022 wojna na Ukrainie pieniądze ceny inflacja

Interdyscyplinarność koronawirusa. Prof. Jerzy Jaroszewicz: testować należy każdego pacjenta

- Objawy COVID-19 są na tyle różnorodne, że trzeba testować każdego pacjenta, który ma jakiekolwiek symptomy tej infekcji - ocenił prof. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zaznaczył, że "COVID-19 jest chorobą interdyscyplinarną. Nie jest to choroba tylko płuc, ale również serca, nerek, również układu nerwowego, wątroby, narządów endokrynnych".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 sars-cov-2 epidemia pandemia

Zagraniczni inwestorzy kupują w Polsce mieszkania za miliardy. Ekspert: potrzebne są prawne regulacje

Potrzebne są regulacje, które ograniczą napływ globalnego kapitału instytucjonalnego na rynek mieszkań w Polsce - ocenia prezes HRE Think Tank Michał Cebula. Jego zdaniem, potrzebne są też regulacje, które zapobiegać będą spekulacyjnym inwestycjom na rynku działek czy samych mieszkań. 
Zobacz więcej na temat:  mieszkania na wynajem mieszkania GOSPODARKA inwestycje budownictwo

Eksperci: polska gospodarka nadal rośnie

Kolejny raz dane o wzroście PKB pokazują, jak dobrze radzą sobie nasi przedsiębiorcy w kryzysowych czasach. Jednak wkrótce mogą pogorszyć się warunki eksportowe, wzrośnie koszt pieniądza, a ceny energii czy surowców będą coraz wyższe, co może się negatywnie odbić na koniunkturze. Wsparciem powinny być inwestycje publiczne oraz stabilne reguły podatkowe - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24 dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW oraz Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  pkb GOSPODARKA biznes podatki inflacja

Eksperci: odłożenie w czasie zmian podatkowych nie zaszkodziłoby budżetowi, a pozwoliłoby ograniczyć wzrost inflacji

Apel przedsiębiorców o odłożenie w czasie zmian w przepisach podatkowych jest słuszny, choć nie należy spodziewać się, że prezydent Andrzeja Duda zawetuje ustawy przyjęte w tej kwestii jako część Polskiego Ładu. Jednak mogłoby to zmniejszyć presję popytową, a przez to inflacyjną i nieco schłodzić gospodarkę, co teraz by się bardzo przydało - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Jakub Borowski z SGH i bank Crédit Agricole oraz dr Przemysław Kwiecień z firmy XTrade Brokers.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki fiskus prawo budżet samozatrudnienie pracodawcy