more_horiz
PR24 Portal
Section05
elektrownia atomowa

Kongres 590. Artur Warzocha: strategię Grupy Tauron do 2030 r. na pewno zrealizujemy

Grupa Tauron w strategii zakłada, że w 2030 r. ok. 80 proc. wytwarzanej energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Spółka jest zdeterminowana, aby plany te zrealizować, powiedział Artur Warzocha, wiceprezes Tauron Polska Energia w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia elektryczna energia odnawialna energia atomowa elektrownia atomowa Tauron

Rosjanie okradli laboratoria w Czarnobylu. "Zabrali sprzęt wart miliony dolarów"

Mykoła Bespały, dyrektor Centralnego Laboratorium Analitycznego czarnobylskiej siłowni, w rozmowie z dziennikiem "Washington Post" przyznał, że "Rosjanie wyrządzili w Czarnobylu niepowetowane szkody". - Z lokalnej elektrowni atomowej zabrali sprzęt wart wiele milionów dolarów, który jest im zupełnie nieprzydatny - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie Rosja Czarnobyl Ukraina elektrownia atomowa

Koreańczycy chcą budować elektrownie jądrowe w Polsce. "Nasz potencjał finansowy jest wystarczający"

- Koncern Korea Hydro&Nuclear Power jest gotowy objąć 49 proc. udziałów w polskim projekcie jądrowym, jest gotowy także spełnić inne wymagania, stawiane partnerowi strategicznemu przez polski rząd - powiedział wiceprezes KHNP Seung Yeol Lim. Pod koniec kwietnia 2022 r. koncern złożył polskiemu rządowi ofertę budowy sześciu reaktorów APR1400 o łącznej mocy 8,4 GW, z których pierwszy mógłby zacząć działać w 2033 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA elektrownia atomowa energetyka Korea Południowa inwestycje bezpieczeństwo energetyczne

Małe reaktory jądrowe w Polsce. Prezes PKN Orlen: to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego

"Inwestujemy w małe reaktory jądrowe SMR, bo to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i dobre uzupełnienie naszych inwestycji w OZE" - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że w poniedziałek spotkał się z szefem GE Hitachi Nuclear Energy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen Daniel Obajtek energia atomowa energia odnawialna energia elektryczna POLSKA elektrownia atomowa PGNiG Synthos KGHM Polska Miedź

Finowie rezygnują z usług Rosjan. Rosatom nie wybuduje elektrowni atomowej

Fiński koncern energetyczny Fennovoima zakończył współpracę z rosyjskim Rosatomem przy budowie elektrowni jądrowej Hanhikivi nad Zatoką Botnicką – poinformowały w poniedziałek władze spółki. Zakończył się "jeden z najbardziej rażących etapów fińskiej polityki energetycznej" – komentuje prasa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Finlandia atom sankcje Unii Europejskiej wojna na Ukrainie energetyka elektrownia atomowa Rosja

Anty-Czarnobyl. Co awaria w Three Mile Island mówi o bezpieczeństwie atomowym?

Porównanie katastrofy czarnobylskiej i wcześniejszej o siedem lat awarii w amerykańskiej elektrowni jądrowej pozwala wykazać główne grzechy, których skutki objawiły się 36 lat temu. Rozwiązania konstrukcyjne, decyzje polityczne i zachowania osób odpowiedzialnych za działanie reaktorów mogą stanowić naukę dla rodzącej się polskiej komercyjnej energetyki jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA energia atomowa Czarnobyl USA ZSRR elektrownia atomowa atom katastrofa w Czarnobylu historia ZSRR zimna wojna NAUKA

NASZ WYWIAD Czarnobyl. Serial a rzeczywistość. Pytamy fizyka jądrowego

Popularny serial "Czarnobyl" przedstawia historię przebiegu i skutków katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Czy wizja ukazana w produkcji odzwierciedla wypadki sprzed 36 lat? Co naprawdę wydarzyło się w kwietniu 1986 roku? Czy po ponad trzech dekadach wyciągnęliśmy wnioski z czarnobylskiej katastrofy?
Zobacz więcej na temat:  Czarnobyl elektrownia atomowa fizyka HISTORIA energia atomowa magazyn wakacyjny wakacje 2021

Płyn Lugola. Próba reakcji na katastrofę w Czarnobylu

36 lat temu miał miejsce wybuch w czarnobylskiej elektrowni jądrowej. Pomimo że liczba bezpośrednich ofiar wynosiła około 30 osób, to setki tysięcy ludzi było narażonych na nadmierne promieniowanie. Stąd polskie władze podjęły szybką decyzję o rozpoczęciu podawania dzieciom i młodzieży płynu Lugola, żartobliwie nazywanego przez społeczeństwo "radziecką coca-colą".
Zobacz więcej na temat:  Czarnobyl katastrofa w Czarnobylu elektrownia atomowa Ukraina

Katastrofa czarnobylska – tragedia oswojona przez kulturę masową

Jednym z elementów światowej popkultury XXI wieku stała się - głównie za sprawą serii gier komputerowych S.T.A.L.K.E.R i serialu "Czarnobyl" - katastrofa w czarnobylskiej elektrowni jądrowej z 1986 roku. Odniesienia do niej możemy dostrzec w dziełach współczesnej kinematografii, w książkach, grach i muzyce. Sama "czarnobylska strefa" stała się za to atrakcją turystyczną, która co roku ściąga tysiące turystów. 
Zobacz więcej na temat:  Czarnobyl ZSRR elektrownia atomowa katastrofa w Czarnobylu HISTORIA turystyka MUZYKA serial FILM Ukraina

Strategia dot. bezpieczeństwa jądrowego kraju. Rząd podjął decyzję

Polski rząd przyjął uchwałę dotyczącą przyjęcia strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej kraju. Jest to pierwszy tego typu rządowy dokument. Obowiązek jego powstania wynika z przyjętej w 2019 roku ustawy Prawo atomowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo energetyczne energia atomowa elektrownia atomowa polityka rząd Mateusza Morawieckiego GOSPODARKA

Bezpieczeństwo nuklearne na Ukrainie. Szef MAEA zapowiada pomoc

Jak poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, jej szef Rafael Mariano Grossi przybył na Ukrainę, gdzie porozmawia z władzami kraju na temat pomocy w utrzymaniu bezpieczeństwa zagrożonych wojną instalacji nuklearnych, a także uda się do jednej z elektrowni jądrowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni elektrownia atomowa bezpieczeństwo energetyczne energia atomowa
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem