more_horiz
PR24 Portal
Section05

elektrownia atomowa

ANALIZA Energetyka jądrowa wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski. Korzyści jest wiele

Rozwój energetyki jądrowej może znacząco wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, wspierając suwerenność gospodarczą i polityczną. Budowa bloków jądrowych umożliwi także ostateczne wyłączenie wysłużonych, wysokoemisyjnych bloków węglowych oraz zastąpienie ich nowoczesnymi jednostkami jądrowymi o zerowej emisji. Co więcej, rozwój energetyki jądrowej pozwoli ustabilizować ceny energii elektrycznej, na którą popyt w kolejnych latach będzie stale rósł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa elektrownia atomowa zysk ekologia emisja co2

Elektrownie jądrowe w Polsce. Minister Sasin: inwestycje USA i Korei uzupełniają się

- Inwestycje dotyczące budowy w Polsce elektrowni jądrowej z Amerykanami i elektrowni z partnerami koreańskimi uzupełniają się - powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zwrócił uwagę, że każda z tych elektrowni zapewni kilkanaście procent zapotrzebowania energii w kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Jacek Sasin energia elektryczna energia atomowa elektrownia atomowa Ministerstwo Aktywów Państwowych

Westinghouse gwarantem nowoczesności polskiej elektrowni atomowej. Najnowsza technologia AP1000

27 września 2023 roku, Polskie Elektrownie Jądrowe, Westinghouse i Bechtel podpiszą umowę na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W grudniu 2021 roku, Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA infrastruktura elektrownia atomowa

Eksperci: nie ma alternatywy dla atomu

Polska energetyka musi przejść na elektrownie atomowe, problemem jest bardzo krótki czas ich budowy, skoro w roku 20233 ma popłynąć prąd z pierwszego bloku elektrowni jądrowej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP oraz Arkadiusz Pączka wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA elektrownia atomowa recesja inflacja inwestycje

Niebawem ruszą prace nad projektem pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Resort klimatu zdradza szczegóły

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska powiedziała, że niebawem ruszą prace projektowe dotyczące budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. W piątek rano minister klimatu Anna Moskwa przekazała informację o wydaniu pozytywnej decyzji środowiskowej przez generalnego dyrektora ochrony środowiska w sprawie inwestycji. Więcej szczegółów w relacji reportera Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka elektrownia atomowa bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA

Tusk zapewnia, że postawi na atom. Już raz to obiecywał i słowa nie dotrzymał

W piątek na konferencji prasowej w Koninie Donald Tusk zapowiedział, że postawi na energetykę jądrową. Media przypominają, że już raz Platforma Obywatelska obiecywała realizację budowy elektrowni jądrowej. Z planów budowy pozostały tylko obietnice. W piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że generalny dyrektor ochrony środowiska wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Budowa drugiej rozpocznie się w 2026 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA elektrownia atomowa energia atomowa Donald Tusk Platforma Obywatelska polityka opozycja

Elektrownia jądrowa na Pomorzu będzie pracować kilkadziesiąt lat. Jest decyzja środowiskowa

Podstawowy okres eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu wyniesie 60 lat - wynika załącznika do wydanej decyzji środowiskowej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska ws. budowy i eksploatacji pierwszej jądrówki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energia atomowa elektrownia atomowa inwestycje społeczeństwo prąd POLSKA infrastruktura

Jest decyzja USA ws. szkoleń dla energetyki jądrowej. Marszałkowski: potrzebujemy nawet 10 tys. specjalistów

- Nawet wykształceni fizycy muszą nauczyć się obsługi systemów, których nigdy wcześniej nie widzieli. Za kilka lat będziemy potrzebowali kilku tysięcy specjalistów na różnych poziomach funkcjonowania elektrowni jądrowych, a plany Amerykanów wychodzą poza Polskę, chcą być aktywni w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki Mariusz Marszałkowski.
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa energetyka USA Ministerstwo Klimatu i Środowiska Anna Moskwa