more_horiz
PR24 Portal
Section05

emerytura pomostowa

Prezes ZUS: pomysł na dobrowolne składki od przedsiębiorców, to byłby długofalowy błąd

Kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) jest dobra. Aż 85 proc. wydatków pokrywamy ze składek, a to dlatego, że wzrosły wynagrodzenia i pracuje coraz więcej Polaków, ale również cudzoziemców, głównie z Ukrainy. Zadajemy też kłam twierdzeniom jakoby nasz ZUS finansował licznie ukraińskich emerytów. Natomiast wprowadzenie dobrowolnych składek dla przedsiębiorców oznaczałoby, że na ich emerytury i świadczenia składaliby się zatrudnieni na etatach i zleceniach - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zus składki emerytura pomostowa emerytura

Emerytury stażowe. Prezydent: są bardzo oczekiwane przez Polaków

- Cieszę się, że Zjednoczona Prawica zobowiązała się do ustanowienia emerytur stażowych. Są bardzo oczekiwane - podkreślił w wywiadzie dla PAP prezydent Andrzej Duda. Wyraził zadowolenie z faktu, że to, o czym mówił w kampanii prezydenckiej w 2020 roku, "znajdzie ostatecznie pozytywny finał".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA prezydent Andrzej Duda emerytura emerytura pomostowa emerytury stażowe emerytury mundurowe ZUS zus składki społeczeństwo POLSKA

Eksperci: emerytury stażowe są ważne, ale potrzebna jest kampania informacyjna o ich skutkach dla każdego uprawnionego

Z emerytur stażowych na pewno ucieszą się ci, którzy długo pracują, ale powinni też mieć świadomość, że ich świadczenia będą niższe o ok. 40 procent,  a może i więcej. Trzeba też opamiętać, że może odejść z rynku pracy ok. 160 tys. osób, niemal od razu więc konieczne jest informowanie również o tym, że mają wybór czy odejść czy pracować dłużej bo ludzie ci, są potrzebni - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute oraz prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy bezrobocie ZUS emerytura emerytura pomostowa

Prezes ZUS: 14 emerytura to ponad 2200 zł na rękę dla emerytów już we wrześniu

Ponad 2200 zł – to tegoroczna kwota dodatkowego świadczenia, tzw. 14-ki,  dla emerytów i rencistów, którą otrzyma ok. 6,8 mln osób. Kolejne ok. 2 mln osób dostaną ją według zasady złotówka za złotówkę. Na ten cel są zapewnione pieniądze w budżecie państwa ale i Fundusz ubezpieczeń Społecznych ma się bardzo borze, bo 85 proc. jego wydatków jest pokrywane ze składek osób pracujących. Ale o oni korzystają na zbieraniu kapitału w ZUS gdyż tylko w tym roku zostało im dopisane do składek aż 14,4 proc. ich wartości - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura pomostowa emerytura ZUS renta dożywotnia Gertruda Uścińska

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Nowelizacja ustawy wniosła pozytywne zmiany

W czerwcu 2023 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,6 tys. osób - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli. Przeciętna wysokość kompensówki w czerwcu wyniosła ok. 3,5 tys. zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA ZUS świadczenie kompensacyjne nauczyciel emerytura pomostowa

Marlena Maląg: trzeba rozsądnie i prospołecznie dysponować budżetem i słuchać głosu Polaków

Inwestujemy w rodziny, tak w dzieci, żeby mogły lepiej się kształcić, poznawać świat, jak i seniorów, żeby mogli godnie żyć po latach pracy. Dbamy te o tym, którzy przez lata ciężko pracowali i wcześniejszy odpoczynek jest dla nich jedynym rozwiązaniem choćby miało to kosztować budżet państwa. Wystarczy bowiem tak nim zarządzać, że pieniądze najpierw się znalazły a potem były wydawane na słuszne cele. Ale przede wszystkim chcemy słuchać Polaków, chociażby w kwestii wieku emerytalnego tak, żeby ich odpowiedź musiała być wiążąca dla rządzących, nie tylko dziś - mówiła w audycji Rządy Pieniądza minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Marlena Maląg emerytura pomostowa emerytura referendum senior

Eksperci: firmy zbyt mało inwestują w nowoczesne technologie żeby szybko poprawiały się warunki pracy

Warunki pracy w Polsce nie poprawiają się dostatecznie szybko aby można było odejść wygaszania emerytury pomostowe. Problemem jest niewątpliwie bardzo ciasny rynek pracy, co daje pracownikom szansę do stosowanie presji płacowej. To także szansa na znaczący wzrost płacy minimalnej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i dr Hubert Gąsiński, WSB Merito w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia płaca minimalna emerytura pomostowa pracodawcy

PR24 Prawo do emerytury pomostowej. Minister Marlena Maląg wyjaśnia, co się zmieni

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że przywrócenie emerytur pomostowych jest odpowiedzią na oczekiwania Polaków. Dwa tygodnie temu w Hucie Stalowa Wola odbyła się uroczystość, podczas której doszło do podpisania porozumienia rząd - NSZZ "Solidarność" w tej kwestii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA finanse osobiste emerytura pomostowa Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej