more_horiz
PR24 Portal
Section05

emigracja

Wacław Grubiński mało nie przypłacił "Lenina" życiem

- Kiedy mnie przesłuchiwał śledczy, krzyczał na mnie, że ta sztuka jest gnuśna. Ale potem powiedział: "Ja nie mówię, pan jest dobry pisarz, ale pan tego Dzierżyńskiego okropnie spostponował". Myślę sobie: "To niedobrze, jak mnie chwali, bo dopóki mnie ganił, to było do zniesienia. Teraz może zacznie bić" - wspominał Grubiński przesłuchanie NKWD.
Zobacz więcej na temat:  emigracja gułag HISTORIA literatura Wacław Grubiński

Anna Sobczyńska: warto wrócić do Polski, nie dzielą nas już kilometry, samoloty

Rodzina, przyjaciele, tęsknota za Lubelszczyzną – to tylko kilka powodów z długiej listy, dla których warto było zostawić za sobą Irlandię Północną i wrócić do Polski – przyznaje Anna Sobczyńska, po 11 latach spędzonych na emigracji. I dodaje, że powrót do siebie, do domu to spełnienie własnych aspiracji i marzeń.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzina rodzina na swoim babcia Lubelszczyzna Irlandia Północna kury Małgorzata Frydrych

Siostra Patrycja Skorupa: powołanie misyjne zwróciło mnie polskiej ziemi

Siostra Patrycja Skorupa wychowała się w Grecji, gdzie wyemigrowali jej rodzice. Przyznaje, że na emigracji człowiek jest samotny. „Z jednej strony jesteś dzieckiem emigrantów więc trudno zintegrować się ze społecznością lokalną. Z drugiej, kiedy przyjeżdżałam do Polski, dla wszystkich byłam już stamtąd, a przynajmniej dwadzieścia lat temu były z tym związane pewne stereotypy, które komunikacji nie ułatwiały” - zauważa.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Grecja Kościół Polonia Episkopat Polski Kościół katolicki kościół prawosławny wychowanie

Sukces gospodarczy Polski i Wietnamu. Niemiecki ekonomista do swoich rodaków: emigrujcie tam, to wspaniałe kraje

Polska i Wietnam należą do krajów, gdzie gospodarka rozwinęła się najbardziej dynamicznie w ciągu ostatnich 30 lat. Jedną z przyczyn było pozytywne nastawienie obydwu społeczeństw do wydajności i bogactwa. W Niemczech niestety idziemy w kierunku gospodarki planowej - ocenił w rozmowie z dziennikiem "Welt" ekonomista i historyk Rainer Zitelmann. Młodym Niemcom, chcącym się wzbogacić, polecił emigrację do Polski oceniając, że "to wspaniały kraj".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy GOSPODARKA emigracja

Matura dwujęzyczna: edukacyjne wyzwanie dla dziecka emigrantów

Dziecko emigrantów, wychowane i wykształcone w kraju emigracji, mimo dwujęzyczności boryka się z wyzwaniami rodzimego systemu edukacji po powrocie do Polski. „Szkoły mogą zaoferować tylko to, co gwarantuje prawo, czyli dodatkowe godziny języka polskiego. A dziecko emigrantów potrzebuje zajęć wyrównawczych z matematyki, geografii czy historii Polski, zwłaszcza jeśli te przedmioty wybierze na maturze” - wyjaśnia Jolanta Grochala, lektor, mama zdającej w tym roku maturę dwujęzycznej córki oraz prezes Stowarzyszenia Dwujęzyczna Polska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa matura Matura 2023 matura z języka polskiego edukacja wychowanie dzieci Polonia szkoła dwujęzyczność dwujęzyczność dzieci Małgorzata Frydrych

Wielka Brytania: trwa siódma edycja Polish Heritage Days. Motywem przewodnim złamanie Enigmy

W Wielkiej Brytanii odbywają się w ten weekend - w ramach siódmej edycji Polish Heritage Days (Dni Polskiego Dziedzictwa) - wydarzenia promujące polską kulturę i historię. W tym roku tematem przewodnim jest polsko-brytyjska współpraca przy złamaniu Enigmy.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Polacy za granicą emigracja Polonia Ministerstwo Spraw Zagranicznych Europa ŚWIAT II wojna światowa dywizjon 303

Do 28 maja można głosować na kandydatów w Konkursie Osobowość Polonijna Roku 2023

W konkursie może wziąć udział każdy, kto działa na rzecz Polonii i Polski, z każdego zakątka świata. Udział jest bezpłatny i całkowicie dobrowolny. W pierwszym etapie kandydaci są proszeni o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego, a następnie po formalnej ocenie zgłoszeń, kandydatury są publikowane na stronie i w social mediach wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia osobowości Włochy Europa Polonia w USA Kanada Ameryka Pn. i Płd. Australia Małgorzata Frydrych

Wojciech Karpiński. Siła, którą kryły "książki zbójeckie"

- Każde pokolenie ma swoje własne tego typu teksty. Dla mnie w Warszawie w roku 1956, na kilka miesięcy przed Październikiem, taką książką zbójecką, pierwszą i najważniejszą, był "Zniewolony umysł" Miłosza - opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Wojciech Karpiński. 11 maja 2022 roku wspominamy 80. rocznicę urodzin tego cenionego eseisty, znawcę sztuki i literatury.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Karpiński emigracja PRL literatura Paryż Józef Czapski Zeszyty Literackie eseistyka

Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Ilu naszych rodaków mieszka w innych krajach?

2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i przyznających się do polskich korzeni. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Święto nawiązuje do przedwojennej tradycji, zgodnie z którą 2 maja obchodzono Dzień Imigranta.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą Polonia w USA emigracja emigracja zarobkowa