more_horiz
PR24 Portal
Section05
emigracja

Dzieci dwujęzyczne po powrocie z emigracji. Nowa rzeczywistość i poczucie zagubienia

- W pytaniach o sytuację dzieci dwujęzycznych w Polce, niestety często brakuje wrażliwości, perspektywy młodego człowieka. Tkanki adaptacyjnej, w której główny zainteresowany buduje sobie ten nowy dom. Młodzi ludzie muszą zbudować pewne rzeczy od początku. Takie, które dla dorosłych emigrantów, wracających zza granicy są oczywiste. I z tego względu dzieci dwujęzyczne mogą czuć się zagubione bardziej - mówi Aleksandra Hytroś-Kiwała, psycholog, pedagog.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dwujęzyczność dwujęzyczność dzieci szkoła edukacja ojczyzna psychologia dziecięca Małgorzata Frydrych

Wojciech Karpiński. Siła, którą kryły "książki zbójeckie"

- Każde pokolenie ma swoje własne tego typu teksty. Dla mnie w Warszawie w roku 1956, na kilka miesięcy przed Październikiem, taką książką zbójecką, pierwszą i najważniejszą, był "Zniewolony umysł" Miłosza - opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Wojciech Karpiński. 11 maja 2022 roku wspominamy 79. rocznicę urodzin tego cenionego eseisty, znawcę sztuki i literatury.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Karpiński emigracja PRL literatura Paryż Józef Czapski Zeszyty Literackie eseistyka

"Mapy dawne". Polski skarb z paryskiej biblioteki skatalogowany

Zawiera opis 828 map i planów oraz 14 atlasów z serii "Mapy dawne". Do rąk miłośników historii właśnie trafia Katalog Zbioru Kartograficznego Towarzystwa Historyczno-Literackiego Biblioteki Polskiej w Paryżu. - To jest pierwszy tom, a jego wyjątkowość polega na tym, że jest to wydanie bibliofilskie, to jest również piękna książka - mówił w Dwójce dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  mapy Dwójka Paweł Siwek Paryż archiwum biblioteka emigracja

Wywózka i tułaczka. Dr Jan Tarczyński opowiada o życiu Karoliny Kaczorowskiej

- Przeszła drogę typową dla tych, których wysiedlano ze wschodnich ziem Rzeczpospolitej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk dr Jan Tarczyński, przypominając życiorys Karoliny Kaczorowskiej. Wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie, przyjaciel i wieloletni współpracownik Ryszarda Kaczorowskiego opowiedział o życiu ostatniej pierwszej damy II RP. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Kaczorowski odeszli 2022 II RP emigracja

Alicja Góralczyk de Ixtlapale: podróżuję z polską flagą przez kontynenty

Alicja Góralczyk de Ixtlapale z polską flagą w walizce przemierzyła kontynenty w poszukiwaniu mądrości życiowej. Napisała książkę „Alicja w krainie Tajów”, jednak miłość swojego życia spotkała na ulicach Warszawy. Z mężem zamieszkała w Meksyku. Ale przyznaje, że „na wakacje jeździ się do Polski”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii 3 Maja Meksyk Tajlandia POLSKA Małgorzata Frydrych

Jan Dziedziczak: Polonia to nasz wielki potencjał

- Pamiętajmy, że Polaków, osób polskiego pochodzenia jest na świecie ok. 60 mln. 38 mln mieszka w kraju, natomiast ok. 20 mln - poza granicami Polski. Jedna trzecia Polaków, którzy mieszkają poza ojczyzną, to jest wielki potencjał dla naszego kraju - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Dziedziczak (sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Magdalena Złotnicka emigracja emigracja zarobkowa Polacy za granicą

Wojciech Pszoniak. "Tam, gdzie kończy się słowo"

– Mam wrażenie, że przedwczoraj skończyłem studia i zacząłem być aktorem, a bierze się ono stąd, że nigdy się nie znudziłem tym, co robię – mówił wybitny aktor w 2017 roku. 2 maja 2022 wspominamy 80. rocznicę urodzin Wojciecha Pszoniaka. Z tej okazji prezentujemy archiwalne nagrania spotkań z artystą w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Pszoniak aktorzy film polski kino Lwów Gliwice Warszawa Paryż emigracja artysta aktor aktorstwo Andrzej Wajda HISTORIA TEATR FILM

Wołyński Rajd Motocyklowy ruszył z pomocą humanitarną dla Ukrainy

Przez wiele lat jeździli na Ukrainę, by przywracać pamięć o Polakach pochowanych na wołyńskich cmentarzach. Obecnie organizują konwoje humanitarne na tereny objęte wojną. „Pierwsza zbiórka leków ruszyła 26 lutego, kilka dni później wyjechał od nas pierwszy transport. Udało się nam dotrzeć ze wsparciem do miejsc przyjmujących uchodźców wewnętrznych, jak również tam, gdzie walki wciąż trwają” - mówi Henryk Kozak, prezes Stowarzyszenia „Motocyklowy Rajd Wołyński” z siedzibą w Kazimierzu Dolnym.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 pomoc uchodźcy Wołyń Ukraina emigracja pamięć Małgorzata Frydrych

"Miasto pomocy". Polacy we Lwowie wspierają uchodźców

- Na początku masa ludzi uciekających przed wojną, którzy dotarli do Lwowa, była ogromna. Miasto nie było na to przygotowane, nikt nie był ale ludzie szybko się zorganizowali. Uchodźców trzeba było nakarmić i skierować do bezpiecznego, ciepłego miejsca, gdzie mogliby odpocząć, poczekać na transport na granicę polsko- unijną. Byłam zbudowana, bo jak kończyły się kanapki, to zaraz ktoś dowoził kolejne skrzynki z jedzeniem. Systematycznie docierała pomoc humanitarna i wolontariusze z Polski - mówi Teresa Pakosz, Polka mieszkająca we Lwowie, prezes Radia Lwów.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie uchodźcy emigracja ludobójstwo Lwów pomoc Ukraina Małgorzata Frydrych
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem