more_horiz
PR24 Portal
Section05
emisja co2

Osiągnięcie celu Porozumienia paryskiego wymaga gigantycznych nakładów. PIE przedstawił szczegóły w raporcie

Aby osiągnąć cel określony w Porozumieniu paryskim, siedmiu największych emitentów CO2 (Chiny, USA, UE, Indie, Rosja, Japonia i Brazylia) będzie musiało ponieść nakłady w wysokości 67 bln dol. do 2030 r. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Chiny USA UE Indie Rosja Japonia Brazylia energetyka energia odnawialna energia atomowa wojna na Ukrainie emisja co2

Wykluczenie instytucji finansowych z systemu ETS. Znamy decyzję komisji Parlamentu Europejskiego

Komisja Parlamentu Europejskiego za wykluczeniem instytucji finansowych z systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Europosłowie z komisji przemysłu, badań i energii przyjęli poprawkę w tej sprawie zgłoszoną przez byłego premiera Jerzego Buzka do opinii dotyczącej reformy handlu emisjami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT emisja co2 emisja gazów handel Unia Europejska Parlament Europejski Komisja Europejska Jerzy Buzek środowisko ETS Europa

PGE walczy ze spekulacyjnym charakterem systemu ETS. Dąbrowski: obecne rozwiązania hamują dekarbonizację

Polska Grupa Energetyczna zabiega w Parlamencie Europejskim o korzystne zapisy w unijnym prawie dotyczącym systemu handlu uprawnieniami do emisji EU ETS. - Chodzi o wprowadzenie mechanizmów ograniczających dostęp do rynku ETS dla instytucji finansowych, co chroniłoby go przed spekulacją - tłumaczy prezes spółki Wojciech Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka emisja co2 ETS PGE Fit for 55 Unia Europejska

Rekordowy poziom światowej emisji CO2. Wzrost cen gazu doprowadził do większego popytu na węgiel

W 2021 roku światowa emisja CO2 wzrosła o 6 proc. - do najwyższego jak dotąd poziomu 36,3 mld ton - podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Wzrost zużycia węgla podniósł w ubiegłym roku emisję CO2 o 2 mld ton w porównaniu do roku poprzedniego. To największy jak dotąd roczny wzrost.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emisja co2 ochrona środowiska węgiel gaz ziemny energetyka energia odnawialna

Walka z emisją spalin. Policja sprawdza normy środowiskowe

Polska policja otrzymała sprzęt, w skład którego wchodzi analizator spalin, dymomierz, miernik przepuszczalności światła i sonometr. Specjalne 53 pojazdy będą kontrolować i eliminować z ruchu samochody niespełniające norm technicznych oraz tych związanych z ochroną środowiska.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Polskie Radio Kierowców Radio kierowców samochody motoryzacja emisja co2 dwutlenek węgla spaliny kontrola spalania kontrola klimat globalne ocieplenie samochody elektryczne pojazdy elektryczne Polskie Radio policja mandat społeczeństwo ekologia

"Kluczowym czynnikiem są wysokie ceny gazu". Jakub Wiech o wzroście cen energii w Europie

- W Polsce ten skok cen jest podyktowany naszym nieprzygotowaniem na politykę klimatyczną i na skok cen uprawnień do emisji, natomiast w pozostałych krajach Unii Europejskiej, poza Estonią, kluczowym czynnikiem odpowiadającym za wzrosty cen energii są bardzo wysokie ceny gazu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Defence24. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa energetyka ceny paliw ceny gaz energia elektryczna Jakub Wiech emisja co2 Unia Europejska klimat polityka energetyczna ETS GOSPODARKA

Ekologiczna kolej w Polsce – co zrobiono i co jeszcze można zrobić?

Kolej emituje przynajmniej cztery razy mniej CO2 niż samochód osobowy – wynika z analiz PKP Energetyka. Mimo to polscy przewoźnicy nie ustają w staraniach, by uczynić jazdę pociągiem jeszcze bardziej przyjazną środowisku oraz pogodzić ekologiczne rozwiązania z potrzebami pasażerów, którzy liczą przede wszystkim na niskie koszty i wygodę. Jak w Polsce wykorzystuje się ekologiczny potencjał kolei?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Paweł Turski Trójka ekologia klimat środowisko emisja co2 kolej energetyka PKP transport

KE przekonuje, że nie wpływa na ceny energii. Wyliczenia polskiej instytucji mówią co innego

"Polityka unijna nie jest odpowiedzialna za 60 proc. twojego rachunku za prąd" – przekonuje Komisja Europejska. Z tymi danymi nie zgadza się Polski Komitet Energii Elektrycznej, który przygotował krótki informator dotyczący aktualnych zmian cen energii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa ekologia energetyka Fit for 55 emisja co2 POLSKA Unia Europejska polityka pieniądze prąd Komisja Europejska

ANALIZA Wątpliwe zobowiązania przedsiębiorstw do neutralności klimatycznej. Potrzebne realistyczne plany

Wiele czołowych korporacji z ambitnymi zobowiązaniami "zerowej emisji netto" w walce ze zmianami klimatycznymi nie ma jasnego planu ich osiągnięcia i wprowadza konsumentów w błąd co do tego, jak bardzo ich produkty i usługi są "neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla" - ostrzegli naukowcy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pieniądze energetyka Europa ŚWIAT emisja co2
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem