more_horiz
PR24 Portal
Section05

Emmanuel Macron

Macron mówi o gwarancjach dla Rosji. Prof. Grosse: chce kolaborować

- Jest to sposób na zapewnienie bezpieczeństwa Francji, ale oparty na naiwnych przesłankach. Francuzi i Niemcy do końca nie wierzyli w agresję rosyjską na Ukrainę. Z punktu widzenia kontynentu francuskie rachuby są gwarancjami bezpieczeństwa dla Moskwy.  Dodatkowo w oczy zachodnioeuropejskich polityków coraz bardziej zagląda kryzys energetyczny i gospodarczy. Zachowują się tak, jak tego oczekuje władca Kremla - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse. Gościem był też Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Francja Niemcy Emmanuel Macron Olaf Scholz Władimir Putin Ukraina ŚWIAT

Macron chce gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji. Guzy: w tyle głowy tkwi pomysł, by z Kremlem się dogadać

- Mamy do czynienia nie z jednorazowym posunięciem, który zaskakuje, ale z pewnym trendem w polityce zarówno Francji, jak i Niemiec, który jest trendem stałym i przejawia się w większym lub mniejszym nasileniu - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, publicysta związany z PAP.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna 2022 wojna na Ukrainie Emmanuel Macron Rosja bezpieczeństwo

Francja i Niemcy chcą powrotu do relacji z Rosją. Gajewski: na Zachodzie bez zmian

- Stosunek Francji i Niemiec do Rosji nie jest tylko rezultatem bieżącej oceny politycznej, ale elementem trwałej mentalności klasy politycznej - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego). Gośćmi "Debaty poranka" byli także dr Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska") i Paweł Krulikowski.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna 2022 Niemcy Francja Emmanuel Macron Rosja

Kukiz o postawie Macrona i Scholza ws. Rosji: jakiekolwiek gwarancje bezpieczeństwa dla terrorystów są niepoważne

- Jakiekolwiek gwarancje bezpieczeństwa dla terrorystów są niepoważne - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Kukiz, przewodniczący Kukiz'15, odnosząc się do słów prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który wypowiedział się na temat przyszłych relacji z Rosją.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Paweł Kukiz polityka Rosja Emmanuel Macron Olaf Scholz Beata Michniewicz

Macron odniósł się do ew. negocjacji dot. końca wojny. Mówił o "gwarancjach bezpieczeństwa" dla Rosji

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że "Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na negocjacje w celu zakończenia wojny z Ukrainą". - Europa musi zacząć przygotowania do budowy nowej architektury bezpieczeństwa na kontynencie i zastanowić się, jak ma ona wyglądać w przyszłości - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Francja Rosja Emmanuel Macron Unia Europejska Ukraina wojna 2022 NATO ŚWIAT Europa USA Stany Zjednoczone Joe Biden Władimir Putin

Biden nie wyklucza rozmów z Putinem. Ekspert: to ogromna zmiana w amerykańskiej polityce

Prezydent USA Joe Biden zadeklarował, że jest gotów rozmawiać z Władimirem Putinem w porozumieniu z sojusznikami, jeśli wykaże on gotowość zakończenia wojny na Ukrainie. Amerykański przywódca przyjął w Białym Domu prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Ukraina była jednym z głównych tematów rozmów. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski wojna na Ukrainie Rosja USA Joe Biden Emmanuel Macron Francja

"Jest szansa na nowe otwarcie". Dr Kawa o wizycie Emmanuela Macrona w Białym Domu

- Duży kryzys w stosunkach Francji z USA był od czasu, kiedy Australijczycy wycofali się ze zlecenia na łodzie podwodne napędzane nuklearnie. Wtedy decydującą rolę odegrały USA - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marek Kawa, amerykanista z Uczelni Korczaka.
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja polityka zagraniczna USA Biały Dom Francja wojna na Ukrainie ŚWIAT Ameryka Emmanuel Macron Joe Biden Polskie Radio 24

Boris Johnson w CNN: Francja zaprzeczała atakowi Rosji na Ukrainę, a Niemcy wolałyby, by Kijów szybko się poddał

Były brytyjski premier Boris Johnson stwierdził w wywiadzie dla portugalskiej edycji CNN, że Francja "zaprzeczała", by możliwa była inwazja Rosji na Ukrainę, a także oskarżył rząd Niemiec o to, że był zwolennikiem szybkiej ukraińskiej porażki w konflikcie. Ocenił też, że Zełenski jest "absolutnie wybitnym" przywódcą. "Myślę, że historia tego konfliktu byłaby zupełnie inna, gdyby go tam nie było" - zaznaczył były szef brytyjskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  Boris Johnson Ukraina Emmanuel Macron Olaf Scholz wojna na Ukrainie

Podarowana przez Macrona książka polską stratą wojenną? Szef MKiDN rozwiewa wątpliwości

Wicepemier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński potwierdza we wpisie na Twitterze, że książka Immanuela Kanta ofiarowana przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona papieżowy Franciszkowi, nie jest polską stratą wojenną. Wszystko wskazuje na to, że dzieło literackie trafiło do Francji już w okolicach początku XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Emmanuel Macron Piotr Gliński II wojna światowa

Sprawa książki podarowanej papieżowi Franciszkowi. MKiDN bada jej pochodzenie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi badania nad pochodzeniem książki, którą prezydent Francji Emmanuel Macron podarował papieżowi Franciszkowi. To egzemplarz książki Immanuela Kanta "Projekt wiecznego pokoju" wydanej w Królewcu w 1796 roku noszący pieczęć Czytelni Akademickiej we Lwowie.
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron reparacje wojenne książki papież Franciszek zbrodnie wojenne Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA polityka