more_horiz
PR24 Portal
Section05

Enea

Enea rozpoczęła prace przy budowie farmy fotowoltaicznej. Powstanie około 12 tys. paneli słonecznych

Enea Nowa Energia rozpoczęła prace przy budowie farmy fotowoltaicznej Dygowo I w woj. zachodniopomorskim, podpisała też umowę na wykonanie farmy Jastrowie II - poinformowała Grupa Enea. Instalacje powiększą moc zainstalowaną w PV o 16 MW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne Enea energia elektryczna energetyka energia odnawialna OZE solary panele słoneczne POLSKA inwestycje budowa społeczeństwo fotowoltaika

Aktywa węglowe PGE, Energi i Tauronu trafią do NABE. Spółki mają oficjalne zgody korporacyjne

Spółki energetyczne - PGE, Energa i Tauron - poinformowały w komunikatach giełdowych o uzyskaniu zgód korporacyjnych na sprzedaż aktywów węglowych do NABE. Do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, tworzonej na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, trafić mają węglowe aktywa wytwórcze kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych oraz kopalnie węgla brunatnego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel Tauron PGE Energa Enea

ART. SPONSOROWANY Enea dołącza do Rodziny Olimpijskiej

Firma staje się sponsorem Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Olimpijskiej Reprezentacji Polski. Za pośrednictwem PKOI spółka będzie wspierać pięć Polskich Związków Sportowych. Enea będzie towarzyszyć w drodze po sukcesy na zawodach na arenie krajowej i międzynarodowej polskim zawodnikom triathlonu, wioślarstwa, tenisa stołowego, rugby oraz cheerleadingu. Wspólne działania rozpoczną się w najważniejszym dla zawodników i trenerów roku olimpijskim - 2024.
Zobacz więcej na temat:  Enea PKOl olimpiada SPORT GOSPODARKA triathlon wioślarstwo Tenis stołowy rugby

Ochrona odbiorców energii elektrycznej. Senacka komisja za poprawkami do ustawy o szczególnych rozwiązaniach

Senacka komisja gospodarki narodowej i innowacyjności przyjęła poprawki do ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej. Opowiedziała się m.in. za wyłączeniem z opłaty solidarnościowej małych i średnich przedsiębiorstw.
Zobacz więcej na temat:  energia elektryczna POLSKA GOSPODARKA energia odnawialna PGE Energa Enea Ministerstwo Aktywów Państwowych

Skarb Państwa gwarantem zobowiązań Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Projekt ustawy w Sejmie

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o gwarancjach Skarbu Państwa dla zobowiązań Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Gwarancje mają objąć spłatę kredytu odnawialnego, długoterminowych pożyczek oraz kwot na zakup uprawnień do emisji CO2.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA energia elektryczna energia odnawialna PGE Tauron Enea Energa Ministerstwo Aktywów Państwowych

Skarb Państwa gwarantem zobowiązań Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Rząd pracuje nad ustawą

Gwarancje udzielone pod zobowiązania, które mają trafić do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego wraz z aktywami węglowymi, przyśpieszą proces jej powstania. Założenia są takie, że jeszcze w tej kadencji ustawę powinien przyjąć parlament - poinformowało źródło w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA energia elektryczna energia odnawialna PGE Tauron Enea Energa Ministerstwo Aktywów Państwowych

ART. SPONSOROWANY Enea wspiera zamrożenie cen energii. Blisko miliard zł tylko za I kwartał 2023 r.

Enea tylko za pierwszy kwartał 2023 roku przekaże na wsparcie klientów blisko miliard złotych do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, z którego finansowane jest zamrożenie cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych. Enea przypomina, że 30 czerwca mija termin składania oświadczeń w sprawie gwarantowanej w 2023 r. ceny energii elektrycznej, zgodnie z limitami przyjętymi w programie Rządowej Tarczy Solidarnościowej.
Zobacz więcej na temat:  Enea tarcza antyinflacyjna energia energia elektryczna GOSPODARKA

Znamy laureatów Nagród Gospodarczych Polskiego Radia 2023

Firmy i przedsiębiorstwa takie jak: WB Electronics SA, Fundacja PZU, Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" SA, Bank Gospodarstwa Krajowego i Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA zostały laureatami Nagród Gospodarczych Polskiego Radia 2023. Wyróżnienia w pięciu prestiżowych kategoriach ogłoszone zostały na antenie radiowej Trójki podczas specjalnego wydania audycji ekonomicznej "Winien i ma", po której odbyła się uroczystość wręczenia nagród tegorocznym laureatom w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polskie Radio firma it POLSKA PZU lotto PGE PKN Orlen PKP BGK Pekao Agnieszka Kamińska Marcin Roszkowski Tauron Enea

Enea dostanie wsparcie banków na inwestycje w sieć energetyczną

Koncern energetyczny Enea zawarł z konsorcjum banków umowę o kredyty do 2,5 mld zł. Fundusze będzie mogła przeznaczyć m.in. na inwestycję w sieć dystrybucyjną. Do firmy Enea należą: elektrownia Kozienice i elektrownia Połaniec oraz kopalnia węgla Bogdanka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna infrastruktura krytyczna infrastruktura inwestycje banki Enea kopalnia bogdanka Kozienice Połaniec węgiel

Energia elektryczna dla gospodarstw domowych. Prezes URE zatwierdził nowe taryfy na 2023 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii pięciu tzw. sprzedawcom z urzędu i pięciu największym spółkom dystrybucyjnym - poinformował URE. Dodano, że limity cen energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych w przyszłym roku zostały zamrożone na poziomie ze stycznia 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne energia elektryczna energetyka POLSKA społeczeństwo PGE Tauron Enea Energa

Prezes Enea: skala kryzysu energetycznego wymaga od rządu niekonwencjonalnych działań

- Kryzys energetyczny nie wynika z z powodu mechanizmów rynkowych, tylko z powodu wojny na Ukrainie, a to wymaga od rządu niestandardowych decyzji, głównie mając na względzie obronę tych najsłabszych, czyli gospodarstw domowych -powiedział Paweł Majewski prezes zarządu spółki energetycznej Enea, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny paliw energetyka pomoc społeczna prąd Unia Europejska tarcza antyinflacyjna Enea

Urząd Regulacji Energetyki: są wnioski o zmianę taryf na sprzedaż prądu dla Polaków

Trzech z czterech najważniejszych sprzedawców energii elektrycznej złożyło Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o zmianę jeszcze w tym roku obowiązujących taryf dla gospodarstw domowych - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Hurtowe ceny prądu przez ostatnie trzy miesiące wzrosły o około 70 proc. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna sprzedaż ceny Energa Enea PGE Tauron

Skarb Państwa przejmuje akcje "Bogdanki". Sasin: bezpieczeństwo energetyczne to element suwerenności

W LW "Bogdanka" podpisano list intencyjny w sprawie przejęcia przez Skarb Państwa akcji "Bogdanki" od Enea SA. - Bezpieczeństwo energetyczne to jeden z elementów suwerenności każdego państwa - powiedziała wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zaznaczył, że "rząd jest za transformacją energetyczną, ale nie za wszelką cenę".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Bogdanka Jacek Sasin Enea Ministerstwo Aktywów Państwowych węgiel