more_horiz
PR24 Portal
Section05

energetyka

Ekspert: duet energetyki jądrowej i odnawialnej da nam bezpieczeństwo energetyczne

Tematem dzisiejszego "Trójkowego komentarza dnia" była przygotowana przez opozycję tzw. ustawa wiatrakowa, która wzbudza tak wiele emocji. Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki i redaktor naczelny portalu BiznesAlert nie miał żadnych wątpliwości: – Potrzebna jest liberalizacja "ustawy odległościowej". Politycy powinni znaleźć rozwiązanie, które pogodzi interesy branży, która była blokowana przez lata i nie mogła się rozwijać – stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  odnawialne źródła energii energetyka energia atomowa elektrownia atomowa OZE Magdalena Drohomirecka Trójka

PiS chce komisji śledczej ws. "lex wiatrak". Fogiel: sprawa przypomina aferę Rywina

- W tej sprawie pojawia się bardzo wiele pytań o liberalizację przepisów umożliwiających budowę wiatraków: o kwestię wywłaszczania, odrolnienia ziemi niemal z automatu, o przekazanie bardzo dużej władzy samorządom - powiedział poseł PiS Radosław Fogiel uzasadniając powołanie komisji śledczej badającej tzw. ustawę wiatrakową. Jak mówił, trzeba wyjaśnić, kto jest autorem projektu ustawy, kto przyniósł go posłom i w jakim celu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA OZE energetyka energia odnawialna komisja śledcza Radosław Fogiel PiS

PiS domaga się wyjaśnień, kto stoi za ustawą wiatrakową. "Nikt się do tego kukułczego jaja nie przyznaje"

- Domagamy się, żeby opozycja jednoznacznie ujawniła, kto jest rzeczywistym autorem tych zapisów - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała odnosząc się do "ustawy wiatrakowej". - Nikt się do tego kukułczego jaja nie przyznaje - mówiła z kolei Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka energia odnawialna Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Polska 2050

opinia Wiatraki, biopaliwa i gazowy romans z Rosją nie wystarczyły. Niemcy chcą wrócić do atomu

Niemcy przez lata chwaliły się swoim "zielonym" miksem energetycznym. Chciały uchodzić za awangardę zeroemisyjności, poprzez odejście w tym samym czasie i od węgla, i od atomu. Skończyło się jednak na deklaracjach i propagandzie. W rzeczywistości Niemcy nie tylko wciąż ściągają węgiel, ale tworzą nowe kopalnie, a przy tym inwestują w elektrownie gazowe. Wygaszanie energetyki jądrowej było jednym z powodów zacieśnienia współpracy gazowej z Rosją, czego symbolem był Nord Stream 2. Wszystkie te błędy doprowadziły do obecnego osłabienia gospodarczego, a nasi zachodni sąsiedzi zastanawiają się, czy… wrócić do energetyki jądrowej. Tej samej, za której plany krytykowali niedawno Polskę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy energetyka energia atomowa wiatr Nord Stream 2 węgiel Francja

Afera wiatrakowa. Szef MON: zamiast chronić Polaków, stwarza realne zagrożenie w postaci wywłaszczenia

- Koalicja Donalda Tuska jeszcze nie przejęła władzy w Polsce, a już udowadnia, że będzie kierować się dobrem nie obywateli, ale lobbystów i własnych portfeli, ludzi mają za nic - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. - Apeluję do wszystkich, by w wyborach samorządowych oddawali swoje głosy na tych, którzy sprzeciwiają się projektowi (tzw. ustawy wiatrakowej - red.) - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka afera wiatrakowa energetyka energia odnawialna OZE Mariusz Błaszczak

Minister Łukaszewska-Trzeciakowska: projekt dot. wiatraków jest bardzo zły, niebezpieczny

- Projekt dotyczący wiatraków jest bardzo zły i niebezpieczny - oceniła w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, odnosząc się do propozycji wniesionej do Sejmu przez posłów Polski 2050-TD i KO. Dodała, że wiatraki mogą zagrozić sieciom wysokiego napięcia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne OZE energetyka energia odnawialna elektrownie wiatrowe POLSKA społeczeństwo legislacja Anna Łukaszewska-Trzeciakowska

Premier Morawiecki: domagamy się komisji śledczej w sprawie "lex Kloska"

- To jest jeden z największych bubli prawnych wyprodukowanych przez ostatnich 30 lat, dlatego domagamy się komisji śledczej, która sprawdzi, kto wpisał te przepisy do "lex Kloska" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do projektowanych zmian w tzw. ustawie wiatrakowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki afera wiatrakowa OZE odnawialne źródła energii energetyka

5 mld euro z KPO dla Polski. Z tej kwoty nawet 4,5 mld euro może wrócić do Niemiec

Projekt zmiany ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła obok zapisów zamrażających ceny dla odbiorców indywidualnych wprowadza również zapisy liberalizujące zasady budowy farm wiatrowych. W tym samym czasie Komisja Europejska warunkowo przyznaje Polsce od dawna należne 5 mld euro z KPO. Równolegle problemy finansowe ma jedna z największych niemieckich firm zajmujących się OZE. Zbyt dużo zbiegów okoliczności na raz.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka POLSKA wiatr OZE

Porozumienie ws. wydłużenia żywotności reaktorów jądrowych. Belgia chce zmniejszyć zależność energetyczną

Jest porozumienie w Belgii w sprawie wydłużenia żywotności dwóch najmłodszych reaktorów jądrowych. Minister energii Tinne Van der Straeten powiedziała telewizji VRT, że rząd uzgodnił warunki wydłużenia eksploatacji reaktorów Doel 4 i Tihange 3 z firmą Engie, zarządzającą belgijskimi elektrowniami atomowymi. To ma zmniejszyć zależność Belgii od dostaw gazu z zagranicy. O szczegółach Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Belgia energetyka energia atomowa

"Sercem jestem za tym". Grzegorz Napieralski broni ustawy wiatrakowej

- Proszę nie straszyć Polek i Polaków, że ktoś im nagle wybuduje wiatrak na podwórku. Nie wybuduje. Nikt i nikogo nie będzie wywłaszczał. Nie będzie też żadnego lobbowania na rzecz firmy Siemens. To jest kolejne kłamstwo. Ustawa też daje możliwość budowania mechanizmów do wiatraków polskim firmom - mówił w Polskim Radiu 24 poseł KO Grzegorz Napieralski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA OZE energetyka

PR24 Ustawa wiatrakowa. Jakóbik: jest furtka dla wywłaszczeń, posłowie powinni doprecyzować przepisy

- W propozycji poselskiej pojawiła się furtka do tego, aby ewentualnie w określonych przypadkach móc kogoś wywłaszczyć na potrzeby zapewnienia okablowania do wiatraków. Dlatego być może te przepisy trzeba zabezpieczyć tak, aby ktoś nie mógł doprowadzić do nadużyć. Wydaje się, że należy je doprecyzować - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka Wojciech Jakóbik

Niemieckie firmy wiatrakowe zwolnione z podatku. Kaleta: mowa o niemal 300 mln zł

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują projekt noweli ustawy dotyczący wsparcia odbiorców energii złożony przez posłów KO i Polski 2050. "Koalicja Tuska chce dowalić nadzwyczajnym podatkiem Orlenowi, jednocześnie zwalniając niemieckie firmy wiatrakowe. Mowa o zwolnieniu w kwocie niemal 300 mln zł" - zaalarmował na platformie X poseł Sebastian Kaleta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta Janusz Cieszyński Prawo i Sprawiedliwość OZE odnawialne źródła energii energetyka GOSPODARKA