more_horiz
PR24 Portal
Section05
energia atomowa

Osiągnięcie celu Porozumienia paryskiego wymaga gigantycznych nakładów. PIE przedstawił szczegóły w raporcie

Aby osiągnąć cel określony w Porozumieniu paryskim, siedmiu największych emitentów CO2 (Chiny, USA, UE, Indie, Rosja, Japonia i Brazylia) będzie musiało ponieść nakłady w wysokości 67 bln dol. do 2030 r. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Chiny USA UE Indie Rosja Japonia Brazylia energetyka energia odnawialna energia atomowa wojna na Ukrainie emisja co2

Małe reaktory jądrowe w Polsce. Prezes PKN Orlen: to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego

"Inwestujemy w małe reaktory jądrowe SMR, bo to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i dobre uzupełnienie naszych inwestycji w OZE" - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że w poniedziałek spotkał się z szefem GE Hitachi Nuclear Energy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen Daniel Obajtek energia atomowa energia odnawialna energia elektryczna POLSKA elektrownia atomowa PGNiG Synthos KGHM Polska Miedź

Anty-Czarnobyl. Co awaria w Three Mile Island mówi o bezpieczeństwie atomowym?

Porównanie katastrofy czarnobylskiej i wcześniejszej o siedem lat awarii w amerykańskiej elektrowni jądrowej pozwala wykazać główne grzechy, których skutki objawiły się 36 lat temu. Rozwiązania konstrukcyjne, decyzje polityczne i zachowania osób odpowiedzialnych za działanie reaktorów mogą stanowić naukę dla rodzącej się polskiej komercyjnej energetyki jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA energia atomowa Czarnobyl USA ZSRR elektrownia atomowa atom katastrofa w Czarnobylu historia ZSRR zimna wojna NAUKA

NASZ WYWIAD Czarnobyl. Serial a rzeczywistość. Czy tak przebiegała katastrofa? Pytamy fizyka jądrowego

Popularny serial "Czarnobyl" przedstawia historię przebiegu i skutków katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Czy wizja ukazana w produkcji odzwierciedla wypadki sprzed 36 lat? Co naprawdę wydarzyło się w kwietniu 1986 roku? Czy po ponad trzech dekadach wyciągnęliśmy wnioski z czarnobylskiej katastrofy?
Zobacz więcej na temat:  Czarnobyl elektrownia atomowa fizyka HISTORIA energia atomowa magazyn wakacyjny wakacje 2021

Polski Program Energetyki Jądrowej. Koreańczycy składają pierwszą konkretną propozycję

Korea Hydro and Nuclear Power złoży w czwartek ofertę budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. "Przedstawiciel Korea Hydro spotka się z Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, aby porozmawiać o bezpieczeństwie, ekonomice i konkurencyjności koreańskich reaktorów" - poinformowała agencja Bloomberg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa Korea Południowa technologia Ministerstwo Klimatu i Środowiska

KGHM i Tauron zainwestują w małe reaktory jądrowe SMR. Pierwsze efekty współpracy jeszcze w tej dekadzie

KGHM i Tauron podpisały list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych modułowych reaktorów jądrowych SMR. - Myślimy o latach 2029-2030, jeśli chodzi o działający reaktor - powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa Tauron KGHM Polska Miedź

Strategia dot. bezpieczeństwa jądrowego kraju. Rząd podjął decyzję

Polski rząd przyjął uchwałę dotyczącą przyjęcia strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej kraju. Jest to pierwszy tego typu rządowy dokument. Obowiązek jego powstania wynika z przyjętej w 2019 roku ustawy Prawo atomowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo energetyczne energia atomowa elektrownia atomowa polityka rząd Mateusza Morawieckiego GOSPODARKA

Bezpieczeństwo nuklearne na Ukrainie. Szef MAEA zapowiada pomoc

Jak poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, jej szef Rafael Mariano Grossi przybył na Ukrainę, gdzie porozmawia z władzami kraju na temat pomocy w utrzymaniu bezpieczeństwa zagrożonych wojną instalacji nuklearnych, a także uda się do jednej z elektrowni jądrowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni elektrownia atomowa bezpieczeństwo energetyczne energia atomowa

"Polska może być prymusem i jednocześnie uniezależnić się od Rosji". Jakóbik o transformacji energetycznej

- Oficjalna unijna polityka zachęcała do dywersyfikacji, natomiast nie wszyscy ją realizowali. W Polsce od dawna rozwijane są alternatywne źródła dostaw, LNG z USA i Kataru, dostawy gazu z Norwegii dzięki Baltic Pipe, budowa pływającego terminalu w Zatoce Gdańskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny ropa naftowa Rosja energia atomowa energetyka OZE
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem