more_horiz
PR24 Portal
Section05

energia

Inwestycje w małe reaktory jądrowe. Daniel Obajtek: do końca roku planujemy 13 nowych lokalizacji

Daniel Obajtek powiedział w "Gościu Wiadomości", że PKN Orlen do końca roku wskaże kolejne lokalizacje pod budowę małych reaktorów jądrowych. – Planujemy nie tylko tych siedem lokalizacji, ale do końca roku planujemy trzynaście kolejnych lokalizacji – to będzie około dwudziestu lokalizacji i będziemy dalej pracować nad nimi - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  PKN Orlen Daniel Obajtek inwestycje energia elektrownia atomowa POLSKA społeczeństwo

"Nie spotkałam nikogo, kto miałby zainstalowaną fotowoltaikę i byłby niezadowolony". Anna Moskwa o programie "Mój Prąd"

Płyną wnioski o dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych w rządowym programie "Mój prąd 5.0". W tegorocznej edycji zmienily się kwoty dotacji dla prosumentów wytwarzających prąd na własne potrzeby, a także lista urządzeń kwalifikujących się do subwencji. Mówiła o tym w Programie 1 Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA prąd Anna Moskwa energetyka energia odnawialna energia

Ile trzeba będzie zainwestować w nowe źródła energii? Wiceminister klimatu podał kwoty

Do 2040 r. trzeba będzie zainwestować w nowe źródła wytwarzania około 726 mld zł - poinformował posłów wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński. Dodał, że wydatki na ten cel do 2030 r. są na poziomie 260 mld zł i mają one w 90 proc. pokrycie w m.in. mechanizmach wsparcia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE fotowoltaika Ministerstwo Klimatu i Środowiska energetyka energia odnawialna energia

"Odzwierciedla zieloną neokolonialną mentalność". Amerykański ekspert krytykuje politykę energetyczną Niemiec

- Niemiecka polityka energetyczna, która dąży do przekształcenia innych państw w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, produkujące na potrzeby RFN, jest uważana przez wielu za przejaw "zielonej neokolonialnej" mentalności - mówi Thomas O'Donnell, amerykański ekonomista i analityk rynku energetycznego, wykładowca prywatnego berlińskiego uniwersytetu Hertie School of Governance.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Ukraina energetyka energia

Orlen przeznaczy miliardy na zieloną energię. Daniel Obajtek: uruchamiamy farmę fotowoltaiczną w Wielbarku

- Otwieramy farmę fotowoltaiczną w Wielbarku o mocy 62 MW, a do końca roku zwiększymy jej moc do 70 MW. Inwestycja znajduje się na obszarze 119 hektarów - powiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że ta inwestycja pozwoli na zasilenie ok. 35 tys. gospodarstw domowych. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen Daniel Obajtek energia odnawialna energia energia elektryczna fotowoltaika OZE inwestycje POLSKA

Energia jądrowa odpowiedzią na wyzwania w energetyce? "Może być rozwiązaniem wielu problemów"

Przed Polską XXI w. stoją wielkie wyzwania takie jak wyczerpujące się zasoby paliw kopalnych, zmiany klimatyczne czy rosnące zapotrzebowanie na energię. Paliw kopalnych, w zależności od różnych prognoz, wystarczy prawdopodobnie na kilkadziesiąt lat. Zmiany klimatyczne postępujące w nieznanym dotąd tempie wymagają natychmiastowych działań w postaci zahamowania, a przynajmniej znacznego ograniczenia zużycia paliw bazujących na węglowodorach. Natomiast rosnące zapotrzebowanie na energię, będące w dużej mierze wyznacznikiem postępu i rosnącego poziomu życia, wymaga stabilnych i bezpiecznych źródeł energii.
Zobacz więcej na temat:  energetyka OZE środowisko energia elektrownia atomowa GOSPODARKA