more_horiz
PR24 Portal
Section05

Estonia

Skrzyżowanie Kultur. "Muzyka jest inicjacją do poznania, zrozumienia i zachwytu"

Nadchodzący weekend w Warszawie będzie należał do Skrzyżowania Kultur, festiwalu poświęconego prezentacji tradycji muzycznych z całego świata. Wydarzenie potrwa od piątku do niedzieli (9-11 września 2022), organizowane jest w Tetrze Dramatycznym. - Wyzwaniem i założeniem Skrzyżowania Kultur jest, by edukować poprzez poznanie, poprzez ekspedycję w najdalsze zakątki świata: muzyczne, kulturalne i literackie - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Maciej Szajkowski z rady programowej festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Maria Pomianowska Ukraina muzyka tradycyjna muzyka ludowa zespół Włochy Grecja Białoruś Estonia Afryka Korea Południowa kapela

"Sojusznicy NATO patrzą na ten region ze specjalną uwagą". Ekspert OSW o wschodnim Bałtyku

Bezpieczeństwo w rejonie Morza Bałtyckiego, w związku z wojną na Ukrainie, to temat bardzo istotny dla Litwy, Łotwy i Estonii. - Wszystkie te trzy państwa obawiają się, że mogą być w przyszłości kolejnymi ofiarami rosyjskiej agresji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Chmielewski z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Rosja Europa Morze Bałtyckie Szwecja Finlandia Estonia Litwa Łotwa Bartosz Chmielewski Włodzimierz Marciniak

Estonia, Łotwa i Litwa nie chcą turystów z Rosji. Dr Anusz: to jest pewna prawidłowość

Władze Estonii zamknęły granice swojego państwa dla rosyjskich turystów i zachęcają do podobnego ruchu Łotwę i Litwę. Takie działania podjęto już w Finlandii. - To jest pewna prawidłowość: im bliżej Rosji, tym bardziej kraje zdają sobie sprawę z zagrożenia rosyjskiego - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr hab. Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Estonia Rosja sankcje wojna na Ukrainie Paweł Lekki Olaf Scholz

W Estonii doszło do największego od 15 lat cyberataku. Rosja mści się za usunięcie pomnika

Estonia doświadczyła największych cyberataków od 2007 roku - poinformował w czwartek na Twitterze wiceminister transformacji cyfrowej Luukas Ilves. Do ataków przyznała się rosyjska grupa Killnet informując, że ich powodem było usunięcie sowieckiego pomnika czołgu T-34 z publicznego miejsca w Narwie na północnym wschodzie Estonii.
Zobacz więcej na temat:  Estonia cyberzagrożenia cyberataki cyberatak Rosja wojna na Ukrainie

Estońskie władze usuwają sowieckie pomniki. "Przestały być sprawą lokalną"

W zamieszkanym w większości przez ludność rosyjskojęzyczną estońskim Narwa usunięto sowiecki pomnik wojenny - czołg T-34. Monument trafi do Estońskiego Muzeum Wojny. To dopiero początek, bo premier Kaja Kallas zapowiedziała usunięcie wszystkich znajdujących się w kraju tego typu pomników z przestrzeni publicznej.
Zobacz więcej na temat:  Związek Sowiecki Estonia Rosja ŚWIAT komunizm Europa

Rosjanie bez wiz do UE? Dr Aleksander Olech o sytuacji państw bałtyckich w obliczu wojny na Ukrainie

- W Estonii jest duża mniejszość rosyjska, która wykorzystuje media, niemniej kraj robi wszystko, żeby przed tym się bronić, żeby nie pogłębiać tego podziału pomiędzy społeczeństwem estońskim oraz mniejszością rosyjską, która stanowi 25 procent ludności - mówił w Polskim Radiu 24 dr Aleksander Olech, dyrektor Programu Bezpieczeństwa w Instytucie Nowej Europy i wykładowca Baltic Defence College.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja wojna na Ukrainie Ukraina Unia Europejska Rafał Dudkiewicz Estonia wojna 2022 ŚWIAT Europa