more_horiz
PR24 Portal
Section05

ETS

PORADNIK Program "Czyste powietrze": zostało 48 dni na wymianę kopciuchów w Warszawie. Potem staną się nielegalne

W ramach programu antysmogowego "Czyste powietrze" złożono ponad 519 tys. wniosków na kwotę ponad 9,6 mld zł dofinansowania - poinformował we wtorek Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodano, że ponad 3,7 mld zł wypłacono beneficjentom.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska emisja co2 emisja gazów ETS dom społeczeństwo POLSKA powietrze

Możliwe zawieszenie funkcjonowania systemu handlu emisjami. Olbrzymie oszczędności dla Polski

Projekt ustawy ws. zawieszenia funkcjonowania w Polsce systemu ETS jest gotowy i w tym tygodniu będzie złożony do marszałek Sejmu; przez system ETS Elektrownia Bełchatów za jedną godzinę pracy płaci dodatkowo 1 mln 200 tys. zł - powiedział w poniedziałek wiceszef MKiŚ Jacek Ozdoba.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse technologia paliwa alternatywne powietrze energetyka ETS infografika

Tomasz Wróblewski: w momentach kryzysu w Unii Europejskiej brakuje solidarności

- Wszyscy zaklinamy słowa o wspólnocie, o jedności Unii Europejskiej. Natomiast jak widzieliśmy to w pandemii, a także w czasie kryzysu 2008 roku i podczas kryzysu migracyjnego - w momentach największych napięć każdy zajmuje się sobą i stara się ratować własne granice czy własny budżet, albo własną pozycję energetyczną - podkreślił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z WEI. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ETS

Premier Morawiecki wnioskuje o obniżenie cen ETS. "Komisja Europejska może to zrobić"

- Po raz kolejny wnoszę o to, aby spadały ceny certyfikatów ETS (europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji) poprzez uwolnienie specjalnych uprawnień. Komisja Europejska może to zrobić, poprzez usztywnienie cen ETS na pewnym poziomie - mówił w piątek w Pradze premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu UE.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Rząd RP POLSKA Polska w Unii Europejskiej ETS energetyka

Możliwe zawieszenie handlu emisjami? Wiech: potrzebna koalicja polityczna w UE

- Aby zawiesić system handlu uprawnieniami, potrzeba pewnej koalicji politycznej w Unii Europejskiej. Ale problemy z ETS-em w Unii są w zasadzie tylko problemami Polski i Estonii. Inne kraje mają znacznie niższą intensywność emisji z energetyki, więc płacą znacznie mniej - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl.  
Zobacz więcej na temat:  energetyka Jakub Wiech Europa Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej POLSKA ETS

PORADNIK Cztery lata programu "Czyste powietrze". Sprawdź, jak uzyskać dofinansowanie

Poprawa jakości powietrza w Polsce to jedno z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych, przed jakim stoi obecnie nasz kraj. Dla osiągnięcia tego strategicznego celu wdrażanych jest równolegle kilka rządowych projektów wsparcia finansowego, w tym zwłaszcza sztandarowy, wieloletni program priorytetowy "Czyste powietrze", którego realizację rozpoczęto 19 września 2018 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska emisja co2 emisja gazów ETS dom społeczeństwo POLSKA powietrze

KE ogłosiła plan walki z kryzysem energetycznym. Znamy szczegóły działań

Obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej i zebranie nadmiernych zysków firm energetycznych, by przekazać je odbiorcom dotkniętym przez kryzys - to propozycje Komisji Europejskiej, które mają doprowadzić do obniżenia wysokich rachunków za energię. Plan zarysowała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen wygłaszając rano orędzie o stanie Unii. Kilka godzin później Komisja opublikowała szczegóły.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska energia atomowa energia elektryczna Unia Europejska ETS

Anna Zalewska o ETS: to piramida finansowa zakładająca kanibalizm energetyczny

- Jeżeli nie zawiesimy ETS-u, nie zmienimy dyrektywy, to naprawdę bardzo trudno będzie ustabilizować ceny - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł PiS. Odniosła się także do ukraińskiej kontrofensywy, wskazując, że "jest ona potrzebna, aby doprowadziła do przełamania i do wygranej z kapitulacją Rosji".
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Unia Europejska Rosja ŚWIAT energetyka ETS wojna na Ukrainie Europa Anna Zalewska energia elektryczna

"Zawieszenie ETS to lepszy sposób". Premier Morawiecki wskazał, jak można obniżyć koszty energii

- Tymczasowe zawieszenie unijnego systemu handlu emisjami byłoby lepszym sposobem obniżenia kosztów energii elektrycznej niż proponowany przez Komisję Europejską nadzwyczajny podatek nałożony na jej producentów - ocenił premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez "Financial Times". Polski premier ostrzegł też przed przyznawaniem Brukseli większych kompetencji, niż te, które są już zawarte w traktatach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki energetyka GOSPODARKA ekonomia ETS emisja co2 emisja gazów Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen polityka

Kryzys w Europie. Ekspert: trzymanie się ETS sprzyja putinowskim planom wojny energetycznej

- Kurczowe trzymanie się unijnego systemu handlu emisjami (ETS), gdy stał się on dysfunkcyjny, ponieważ nakłada nielogiczne obciążenia finansowe na obywateli i przedsiębiorstwa, de facto wpisuje się w putinowski plan wojny energetycznej - mówi w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, analityk rynku energetycznego i wykładowca prywatnego berlińskiego uniwersytetu Hertie School of Governance.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska energetyka ETS Rosja

"Wpisuje się w putinowski plan wojny energetycznej". Ekspert o systemie ETS

- Kurczowe trzymanie się unijnego systemu handlu emisjami (ETS), gdy stał się on dysfunkcyjny, ponieważ nakłada nielogiczne obciążenia finansowe na obywateli i przedsiębiorstwa, de facto wpisuje się w putinowski plan wojny energetycznej - uważa Thomas O'Donnell, analityk rynku energetycznego i wykładowca prywatnego berlińskiego uniwersytetu Hertie School of Governance.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ETS emisja co2 Unia Europejska Komisja Europejska Mateusz Morawiecki OZE węgiel