more_horiz
PR24 Portal
Section05

Europa Środkowa

"Make Kaliningrad Czech Again". Satyryczna reakcja na rosyjskie pseudoreferenda podbija internet

"Zwiedź zatokę, w której cumuje lotniskowiec Karel Gott" - w taki sposób strona visitkralovec.cz zachęca do... wizyty w Kaliningradzie, czy też: Královcu. To element satyrycznego happeningu mającego zwrócić uwagę na nielegalność "referendów" przeprowadzonych przez Rosję we wschodnich obwodach Ukrainy i wyśmiać rewizjonizm historyczny Władimira Putina.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Czechy Rosja Ukraina Krym Europa Europa Środkowa

"Równoległa polis". Czy idee Vaclava Bendy są aktualne współcześnie?

- Opisując relacje między jednostką a systemem totalitarnym, między wykluczonymi a władzą, opisując system, który polityzuje i wprowadza w życie codzienne podziały polityczne, Benda dotykał problemów, z którymi spotykamy się w czasach współczesnych - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog Maciej Ruczaj, mówiąc o książce poświęconej Vaclavowi Bendzie.
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches Czechy opozycja demokratyczna Europa Europa Środkowa

Czechy bez ropy z rurociągu Przyjaźń. Minister przemysłu: czas pokaże, czy to eskalacja wojny energetycznej

Czechy nadal nie otrzymują ropy poprzez rurociąg Przyjaźń - poinformował operator czeskiej części ropociągu, spółka Mero. "Najbliższe dni pokażą, czy wstrzymanie dostaw rurociągiem "Przyjaźń" jest kolejną eskalacją wojny energetycznej przez Rosję czy też problemem technicznym z płatnościami" - napisał w sieci społecznościowej minister przemysłu Czech Josef Sikela.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Rosja Europa Środkowa ropa naftowa Rosja

Prawie połowa funduszy Private Equity z Europy Środkowej planuje nowe inwestycje. Zobacz nowe dane Deloitte

Indeks nastrojów sektora Private Equity dla regionu Europy Środkowej spadł poniżej poziomów sprzed pandemii. Obecnie wynosi 58 pkt i jest to jeden z najgorszych wyników w jego historii. Mimo to okazuje się, że prawie połowa ankietowanych funduszy planuje nowe inwestycje - poinformowało Deloitte, które wylicza ten indeks.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konsultant Europa Środkowa inwestycje fundusze inwestycyjne finansowanie Giełda

Jadwiga Emilewicz podczas Kongresu Polska Wielki Projekt: wyzwania dla Trójmorza są kompletnie nowe

- Dzisiaj, po 24 lutego, w kontekście wojny, z całą pewnością projekt Trójmorza powinien ulec zmianie, zwłaszcza w aspekcie gospodarczym. To już nie tylko ramy polityczne polegające na poznaniu się 12 krajów umiejscowionych między 3 morzami - mówiła w Polskim Radiu 24 Jadwiga Emilewicz, była wicepremier.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze POLSKA premier Rosja ekonomia inwestycje Kongres PWP 2022 Polska w Unii Europejskiej Europa Środkowa wojna na Ukrainie społeczeństwo wojna 2022 Polskie Radio 24 Jadwiga Emilewicz

"Liczymy, że uda się zbudować alians państw środkowej Europy". Rusza Kongres Polska Wielki Projekt

O godzinie 11:00 rozpocznie się kolejna, dwunasta, edycja Kongresu Polska Wielki Projekt.  Wydarzenie pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy potrwa do 12 czerwca w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to "Nowa Europa". W spotkaniu udział ma wziąć premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo wojna na Ukrainie wojna 2022 Trójmorze Polska w Unii Europejskiej Europa Środkowa

Kumoch: nasz region widział siebie jako peryferie Europy, wojna sprawia, że dostrzega swoją siłę

W opinii szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta wojna na Ukrainie "jest momentem wzmocnienia własnej podmiotowości przez cały nasz region w Europie". Jakub Kumoch w rozmowie z PolskaTimes.pl ocenił, że Polska i Ukraina staną się głównym motorem integracji Europy Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kumoch Europa Europa Środkowa ŚWIAT wojna 2022 POLSKA Trójmorze Ukraina

Wojna na Ukrainie. Marek Jurek: współpraca państw Europy Środkowej z USA będzie coraz bardziej istotna

- Wydaje się, że ze względu na istotne interesy bezpieczeństwa w najbliższym czasie znaczenia będzie nabierać współpraca państw Europy Środkowej ze Stanami Zjednoczonymi i z Wielką Brytanią oraz współpraca państw Europy Środkowej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Marek Jurek, były eurodeputowany.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Stany Zjednoczone wojna na Ukrainie Europa Środkowa

Dr Szymanowski: Węgrzy rozumieją, że nie mają interesu w osłabianiu V4

- Jestem przekonany, że po wyborach parlamentarnych na Węgrzech, Budapeszt bardzo mocno się zaktywizuje, również w kwestiach wyszehradzkich, Trójmorza, czy zacieśnienia współpracy między państwami, dla których losy wojny na Ukrainie są kluczowe - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu im. Felczaka. - Jesteśmy ostatni w kolejce - my, Węgrzy, Czesi i Słowacy - by starać się osłabić współpracę wyszehradzką. To zrozumiałe na Węgrzech - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Węgry Europa Europa Środkowa Viktor Orban Krzysztof Grzybowski grupa wyszehradzka wojna na Ukrainie