more_horiz
PR24 Portal
Section05

Europa Wschodnia

Prezydent Duda dla nigeryjskiego portalu: imperialna Rosja znów chce władzy nad Europą Środkową

"Narody Europy Środkowo-Wschodniej pamiętają, że imperialna Rosja, która dziś znów dąży do ekspansji, zawsze chciała je zniewolić; przypomina o tym rocznica sowieckiej napaści na Polskę 17 września 1939 r." - pisze prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym na nigeryjskim portalu P.M. News.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda Nigeria Europa Wschodnia ZSRR Niemcy prezydent

PR24 Ofensywa Ukraińców na południu. Grzywaczewski: szokujące, jak łatwo Rosjanie dali się zwieść

- Odnoszę wrażenie, że się nie uczą i popełniają cały czas te same błędy, co pozwala uzasadniać stwierdzenie, że są barbarzyńcami, bo nie dość, że są brutalni, okrutni i popełniają zbrodnie, to są też tępi. Wygląda na to, że nie wyciągają lekcji z ostatnich sześciu miesięcy - powiedział w Polskim Radiu 24 korespondent TVP World Tomasz Grzywaczewski. - To szokujące, że Rosjanie w tak prosty sposób dali się zwieść - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Europa Europa Wschodnia

NA ŻYWO Armia ukraińska przyznaje: to my staliśmy za atakami na Krymie [RELACJA]

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny oświadczył, że to jego armia jest odpowiedzialna za serię sierpniowych ataków na rosyjskie bazy lotnicze zlokalizowane na anektowanym przez Rosjan Krymie, w tym za zniszczenia, do których doszło na terenie bazy Saki. Ukraina do tej pory tylko sugerowała swoje zaangażowanie w te ataki. Śledzimy doniesienia ze Wschodu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa Europa Wschodnia wojna na Ukrainie wojna 2022 RELACJA

PR24 Uznanie zdobyczy Rosji na Ukrainie zakończy wojnę? Dr Repetowicz: naiwność przedszkolaka

- Jeśli zostanie zawarty traktat sankcjonujący rosyjskie zdobycze terytorialne na Ukrainie, to Rosja odbuduje swój potencjał dzięki zniesieniu sankcji i za kilka lat dokona kolejnego uderzenia - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Witold Repetowicz, ekspert do spraw Bliskiego Wschodu. - Trzeba być naiwnym na poziomie przedszkolaka, by uważać, że Rosja tego nie zrobi - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Złotnicka wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina Europa Europa Wschodnia

"Liczą na wywołanie kryzysu politycznego w Rosji". Dr Szabaciuk o kontrofensywie Ukraińców

- Ukraińcom chodzi o to, by przez częściowe sukcesy pokazać nieudolność władzy rosyjskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Szabaciuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Instytutu Europy Środkowej w Lublinie. - Liczą też na to, że w ten sposób dojdzie do zmian politycznych, czy wywołania kryzysu politycznego w Rosji - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT Europa Wschodnia

PR24 Ekspert OSW: Osetia Płd. i Abchazja to linia, której gruziński polityk nie przekroczy

- Nie wyobrażam sobie, by aż tak daleko mogły iść koncesje Gruzji, by nastąpiła akceptacja obecnego stanu rzeczy, czyli oderwania Osetii i Abchazji, niezależnie, jak bardzo władze gruzińskie nie chciałaby normalizować relacji z Rosją - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Górecki komentując sytuację na Kaukazie. - Osetia Południowa i Abchazja to te czerwone linie, których żaden gruziński polityk obecnie nie przekroczy, bo przekreśliłby swoje szanse - ocenił Wojciech Górecki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Europa Wschodnia Gruzja Rosja Osetia Południowa Abchazja infografika

Pakt Ribbentrop – Mołotow. Minęła 83. rocznica czwartego rozbioru Polski

Minęły 83 lata, odkąd minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesław Mołotow podpisali sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był czwarty rozbiór Polski. O przyczynach, skutkach i znaczeniu paktu z 23 sierpnia 1939 roku w "Klubie Trójki" mówili dr Tomasz Sudoł oraz Adam Stefan Lewandowski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki pakt Ribbentrop-Mołotow Niemcy Rosja historia Polski II wojna światowa Piotr Dmitrowicz Instytut Pamięci Narodowej Europa Wschodnia Europa społeczeństwo Związek Sowiecki Adolf Hitler