more_horiz
PR24 Portal
Section05

Europa Zachodnia

Wizyta Olafa Scholza w Chinach. Cywiński: jej część jest spowita milczeniem

- Niemcy wolą nie mówić o tym, jakie kontrakty zawierają z Państwem Środka - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński z "Sieci" komentując piątkową wizytę kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Pekinie i spotkanie z Xi Jinpingiem. - Żeby wygłosić sprzeciw wobec użycia przez Rosję broni atomowej nie trzeba było latać do Chin - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Niemcy Olaf Scholz Chiny Antoni Trzmiel

"Polska jest godnym zaufania członkiem Sojuszu". Były szef NATO chwali modernizację polskiej armii

- Kraje Europy Wschodniej dokonały dużej transformacji od czasów sowieckich na poziomie ćwiczeń, integracji z NATO i uzbrojenia - powiedział były Naczelny Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO ds. Transformacji oraz były szef sztabu francuskich sił powietrznych gen. Jean-Paul Palomeros. Jak mówił, pod względem modernizacji wyposażenia wojska, na tle innych państw, pozytywnie wyróżnia się Polska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja NATO Wojsko Polskie MON wojsko Europa Europa Zachodnia

Angela Merkel o współpracy gazowej Niemiec i Rosji: nie żałuję tych decyzji

- Bardzo racjonalne i zrozumiałe było pozyskiwanie gazu rurociągami, w tym z Rosji, który jest tańszy niż LNG (skroplony gaz ziemny) z innych krajów - mówiła w czwartek była kanclerz Niemiec Angela Merkel broniąc swej polityki energetycznej która zakładała kupowanie surowca z Rosji. Zapewniła, że nie żałuje podjętych w tamtym czasie decyzji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Angela Merkel energetyka Europa Europa Zachodnia

Europosłowie biorą na cel Gazprombank. Chcą też nowych sankcji i wsparcia Kijowa

Parlament Europejski wezwał do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard i zaostrzenia sankcji wobec Rosj - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Europosłowie przyjęli rezolucję w sprawie eskalowania przez Rosję wojny napastniczej przeciwko Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Parlament Europejski Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Europa Europa Wschodnia Europa Zachodnia Beata Płomecka

"Niemcom może nie zależeć na ratowaniu biznesów krajów UE". Wiceminister rozwoju o kryzysie cen gazu

- Trzeba szybko zastanowić się - i równolegle do tego działać - nad zrekompensowaniem strat wynikających z polityki niemiecko-rosyjskiej prowadzonej w Unii Europejskiej przez ostatnich 10 lat - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk komentując sprzeciw Berlina wobec propozycji nałożenia limitów na ceny gazu importowanego do UE. - Występujemy od wielu miesięcy z apelem o to, by Niemcy i trochę Francuzi, przystąpili do przygotowania jednolitego programu energetycznego, a tego programu nie ma - dodała.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Europa Zachodnia energetyka energia prąd Unia Europejska

Nord Stream 2 został zaminowany? Niemieckie media cytują ukraińskiego eksperta

- Budowa Nord Stream 2 została dokończona wyłącznie przez rosyjskie statki eskortowane przez okręty wojenne, a jego eksplozja nastąpiła dokładnie w miejscu ukończenia - powiedział w rozmowie z "Sueddeutsche Zeitung" były szef ukraińskiego koncernu gazowego Naftohaz Andrij Kobolew. Jego zdaniem gazociąg został zaminowany jeszcze przed zakończeniem budowy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Europa Zachodnia Nord Stream 2 gaz Rosja bezpieczeństwo energetyczne infografika GOSPODARKA

Problem cen gazu w Europie. Politico pisze o "aspołecznych" działaniach kanclerza Niemiec

"Berlin zachowuje się tak, jakby problem dotyczył tylko niemieckich obywateli i firm. Wielu unijnych dyplomatów ma wrażenie, że kanclerz Niemiec musi się dopiero nauczyć działać jako Europejczyk" - pisze we wtorek Politico, zarzucając Olafowi Scholzowi "aspołeczne" działania w reakcji na gwałtowny wzrost cen gazu w UE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Olaf Scholz Europa Zachodnia energetyka gaz Europa