more_horiz
PR24 Portal
Section05
Europa

Rosja przygotowuje aneksję kolejnych terytoriów Ukrainy. Biały Dom ostrzega

Stany Zjednoczone ostrzegają, że Rosja kontynuuje działania zmierzające do przejęcia kolejnych terytoriów Ukrainy. Wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział, że USA nigdy nie uznają aneksji, a działania Moskwy spotkają się ze stanowczą odpowiedzią. Biały Dom ostrzega, że Rosja planuje fikcyjne referenda w najbliższych tygodniach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie USA

"Instytucje UE korzystają z nadmiernej władzy". Premier Morawiecki dla portugalskiego "Observador"

W tekście opublikowanym na portugalskim portalu Observador premier Mateusz Morawiecki ocenił, że w ostatnich latach instytucje UE korzystają z nadmiernej władzy, a polityczna praktyka "pokazuje, że liczy się przede wszystkim głos Niemiec i Francji". "Instytucje Unii Europejskiej muszą służyć państwom członkowskim, a nie odwrotnie" - podkreślił szef polskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Unia Europejska Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 ŚWIAT Europa

"Armia rabusiów i maruderów". Szef parlamentu Ukrainy: rosyjskie wojsko uległo degeneracji

- Armia rosyjska, niegdyś druga najsilniejsza na świecie, zdegenerowała się i przekształciła w armię rabusiów, maruderów, która kradnie z Ukrainy wszystko, co się da: ludzi, pszenicę i energię elektryczną - oświadczył przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Rusłan Stefanczuk w rozmowie z portalem RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie Niemcy

Waszczykowski: Lech Kaczyński mówił, że UE zmierza w kierunku republiki oligarchicznej

- Trwa zderzenie pomiędzy Polską a Unią Europejską. Toczy się ono od wielu lat. O tym zderzeniu po raz pierwszy w styczniu 2006 r. na spotkaniu z dyplomatami w Pałacu Prezydenckim wspomniał śp. Lech Kaczyński. Prezydent powiedział wtedy, że Unia zmierza w kierunku republiki oligarchicznej -powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia europoseł PiS, były minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa Unia Europejska Bruksela Parlament Europejski Komisja Europejska Witold Waszczykowski

Schröder pozywa Bundestag. Domaga się przywrócenia finansowania biura

Były kanclerz Gerhard Schröder (SPD) domaga się przywrócenia swoich specjalnych uprawnień, odebranych w maju - opłacanego z budżetu państwa biura w Berlinie wraz z kilkuosobowym personelem. W związku z tym pozostający nadal w zażyłych relacjach z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem Schröder pozywa niemiecki Bundestag - pisze w portal dziennika "Bild".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa wojna 2022 Rosja SPD

"Wielka Brytania obiecała i słowa dotrzymała". Na Ukrainę dotarły kolejne wyrzutnie rakiet M270

Systemy M270 to wieloprowadnicowe systemy wyrzutni rakietowych (czyli tzw. MLRS), oparte na ciężkich wozach gąsienicowych. Wyrzutnie zostały kilka dni temu obiecane Ukrainie przez Wielką Brytanię. Teraz obietnica została już spełniona, o czym poinformował na Twitterze szef ukraińskiej obrony Ołeksij Reznikow.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie Wielka Brytania

Wideo Niemcy przekazują awaryjny sprzęt Ukrainie. Gen. Polko: to sabotaż

– To sabotaż. (...) Niemcy, przekazując taki awaryjny sprzęt, tak naprawdę narażają żołnierzy ukraińskich na to, żeby ginęli na polu walki – mówił w Programie 3 Polskiego Radia gen. Roman Polko, b. dowódca JW GROM, odnosząc się do informacji o tym, że niemieckie haubice PzH 2000 przekazane Ukrainie są awaryjne, nie ma do nich części zamiennych i z 15 przekazanych działa tylko pięć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka Rafał Tomański Roman Polko służby i bezpieczeństwo ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Rosja wojna na Ukrainie