more_horiz
PR24 Portal
Section05

Europarlament

To dopiero początek afery w PE? Doktor Anusz: każdy dzień przynosi nowe informacje

Belgijski sąd ma zdecydować, czy przedłużyć areszt tymczasowy dla Francesco Giorgiego, zatrzymanego w sprawie afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim. Czwartek (26.01) to również dzień, kiedy w Brukseli obraduje kilka komisji badających zagadnienie obcych wpływów w europarlamencie. - Każdy dzień przynosi nowe informacje - zauważa dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Czechy korupcja Europarlament Paweł Lekki

"Natychmiast to sprostowaliśmy, przyznaliśmy się do nieszczęśliwej pomyłki". Europoseł PSL o błędach w głosowaniu

- Rozumiem złośliwości związane z tym, że pomyliliśmy guziki, muszę nauczyć się z tym żyć, gdyby ktoś miał czyste intencje, wiedziałby, że nie mogliśmy zagłosować inaczej niż "za" - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia europoseł Krzysztof Hetman, wiceprzewodniczący PSL.
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz Europarlament korupcja polityka PSL ŚWIAT Europa Parlament Europejski

Europoseł Tarczyński: nie pozwolimy, żeby Polska była opluwana przez łapówkarzy z Brukseli

Apele o pilne rozliczenie afery korupcyjnej, utworzenie obowiązkowego rejestru lobbystów i unijnej instytucji do spraw etyki padały podczas debaty na sesji plenarnej Europarlamentu w Strasburgu. Dotyczyła ona skandalu, który wybuchł przed miesiącem. Chodzi o kupowanie wpływów przez Katar i Maroko, przekazywanie drogich prezentów i wysokich łapówek. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  korupcja Parlament Europejski Unia Europejska Dominik Tarczyński Europarlament Europa ŚWIAT

Dr Andrzej Anusz: afera korupcyjna uderza w prestiż Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski zagłosował za odebraniem Evie Kaili roli wiceprzewodniczącej - parlamentarzyści byli w tej sprawie niemal jednomyślni. Kaili usłyszała zarzuty dotyczące korupcji, udziału w grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Czy to tylko wierzchołek góry lodowej? Czy skandal korupcyjny zniszczy reputację PE?
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Unia Europejska Parlament Europejski korupcja Więcej świata polityka Europarlament Paweł Lekki

Spada opłacalność leasingu samochodów. Klienci wstrzymują się z podpisywaniem nowych umów

Średnia cena nowego auta wyniosła w sierpniu 153,6 tys. zł i była o 13,9 proc. wyższa r./r. Ale cena zakupu auta wraz z kosztami finansowania (kredyt, leasing) wzrosła o ponad jedną trzecią. Sprawdzamy, jak użytkownicy aut postrzegają leasing w dobie rekordowo drogich samochodów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samochody elektryczne Radio kierowców bateria Europarlament leasing konsumencki leasing samochodu infografika

Sikorski na antyrosyjskiej barykadzie EPL. Wcześniej za jego wpisy dziękowała Moskwa

Radosław Sikorski cytowany jest przez EPL jako jeden z kluczowych antyrosyjskich głosów w debacie o wojnie na Ukrainie. Internauci przypominają zaś, że jeden z wpisów polityka PO na Twitterze był kilka dni wcześniej cytowany przez Rosję, a Ameryka zdecydowanie się od niego odcięła.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Radosław Sikorski Parlament Europejski Europarlament Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022

Elżbieta Rafalska o PE: głuchota na argumenty jest taka sama jak w polskim parlamencie

- Być może kultura wymiany poglądów w Parlamencie Europejskim jest ciut wyższa i mniej żywiołowa niż w polskim parlamencie, ale głuchota na argumenty pozostaje taka sama - powiedziała w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Elżbieta Rafalska. - Za działania społeczne Polska jest doceniana, ale to nie zmienia ich ostatecznych poglądów, w których w Polsce panuje reżim - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Rafalska Antoni Opaliński Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Parlament Europejski Europarlament ŚWIAT Europa Europa Zachodnia

"Nie bądźcie pożytecznymi idiotami Putina". Polscy europosłowie apelują do prorosyjskich polityków

- W Parlamencie Europejskim są ciągle pewne nastroje proputinowskie; nie bądźcie pożytecznymi idiotami Putina – mówili polscy europosłowie w PE w Strasburgu podczas debaty o związkach między rządem rosyjskim a europejskimi partiami ekstremistycznymi, populistycznymi, antyeuropejskimi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Rosja Władimir Putin Ukraina Europa Europarlament Unia Europejska