more_horiz
PR24 Portal
Section05

F-35

Poderwano stacjonujące w Polsce F-35. Nieoficjalnie: chodziło o rosyjskie samoloty

Dwa myśliwce F-35 sił powietrznych Włoch, stacjonujące w Polsce w ramach operacji zabezpieczenia przestrzeni powietrznej państw NATO, zostały poderwane, by przechwycić niezidentyfikowane samoloty, prawdopodobnie rosyjskie - poinformowała w poniedziałek agencja Ansa. Jak wyjaśniła, zdarzenie to miało miejsce 21 września.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA F-35 Włochy Rosja wojsko NATO infografika służby i bezpieczeństwo

ANALIZA Sprzęt, który przenosi Wojsko Polskie w nowy wymiar. Przyjrzeliśmy się najnowszym zakupom dla armii

Tegoroczna defilada Wojska Polskiego zapowiada się wyjątkowo. Na warszawskiej Wisłostradzie zostanie zaprezentowanych 200 jednostek sprzętu wojskowego, a niebo nad stolicą wypełnią 92 statki powietrzne. Wśród nich - w asyście 2 tys. żołnierzy - będzie można obejrzeć najnowsze nabytki naszej armii, m.in. czołgi Abrams oraz K2, HIMARS-y, armatohaubice samobieżne K-9 Thunder oraz Krab, Bayraktary TB2 czy myśliwce FA-50. A także wiele innych typów nowoczesnego sprzętu wojskowego, który - tworząc całość - ma przenieść Siły Zbrojne RP w nowy wymiar. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie wojsko żołnierze Black Hawk Abrams Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej MON Bayraktar drony dron marynarka wojenna lotnictwo samoloty siły zbrojne F-35 satelita Patriot

Tusk powielił fake newsa o F-35. Lider PO powtórzył sprostowaną wiele godzin wcześniej informację

Podczas spotkania partyjnego w Legionowie lider PO Donald Tusk kpił, że w czasie nadchodzącej defilady wojskowej z okazji 15 sierpnia, MON planuje zaprezentować myśliwce F-35 przemalowane w kolorystykę polskiej armii. Zarzekał się, że wyczytał taką informację w mediach. Niestety nie sprawdził, że był to fakenews sprostowany już wiele godzin wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Donald Tusk F-35 Mariusz Błaszczak

W Niemczech rozpoczęły się manewry NATO "Air Defender 23". Przygotowania trwały kilka lat

U naszych zachodnich sąsiadów rozpoczęły się manewry lotnicze "Air Defender 23". Ćwiczenia pod niemieckim przywództwem, których celem jest poprawa współpracy między siłami powietrznymi państw NATO, zahaczą także o Polskę. Potrwają do 23 czerwca. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Osiński.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy NATO ćwiczenia wojskowe F-35

Premier Morawiecki w zakładach Lockheed-Martin. Rozmawiał o najnowszej broni USA dla Polski

- Jesteśmy partnerem dla najpoważniejszych firm zbrojeniowych z całego świata, jak Lockheed Martin w USA - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w siedzibie amerykańskiego koncernu zbrojeniowego. Przyznał, że rozmawiał z kierownictwem firmy o nowych pociskach rakietowych, które chciałby pozyskać dla polskiej armii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT premier USA Mateusz Morawiecki Stany Zjednoczone Ameryka F-35

"Krok naprzód dla całych sił zbrojnych". Polscy piloci gotowi do szkolenia na F-35

Pierwsi polscy piloci są już gotowi do szkolenia na myśliwcach piątej generacji - samolotach F-35. Za ocean poleci w sumie kilkunastu lotników, pierwszych dwóch na początku przyszłego roku. - Pierwsze grupy będą szkolone w Stanach Zjednoczonych, ale później będziemy organizowali szkolenie już u nas w kraju - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dowódca 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, płk Łukasz Piątek.
Zobacz więcej na temat:  F-35 lotnictwo wojsko siły zbrojne Wojsko Polskie szkolenie

USA: premier Morawiecki odwiedzi zakłady zbrojeniowe w Georgii i w Alabamie

Amerykańskie inwestycje w polski system zbrojeniowy to główny temat drugiego dnia wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych. Szef rządu odwiedzi znajdujące się w Atlancie i w Anniston w stanie Alabama zakłady produkujące między innymi myśliwce F-35 i czołgi Abrams. Kwestia współpracy wojskowej była jednym z głównych tematów wczorajszej rozmowy Mateusza Morawieckiego z amerykańską wiceprezydent Kamalą Harris.
Zobacz więcej na temat:  USA Mateusz Morawiecki F-35 Abrams

Pierwsi piloci certyfikowani do szkolenia na F-35. Szef MON: zapewniamy wysoki poziom obronności

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wręczył certyfikaty pilotom i żołnierzom obsługi technicznej, którzy szkolą się w obsłudze samolotów F-35. Jak podkreślił, F-35 ze względu na swoją sieciocentryczność są najlepszymi myśliwcami na świecie. - Maszyny te zapewnią Polsce wysoki poziom obronności oraz odstraszania potencjalnego przeciwnika - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak lotnictwo F-35

Министр обороны Польши принял участие в брифинге экипажей самолетов F-35, прошедших спецподготовку в США

Учебный пакет включает в себя комплексную подготовку пилотов и технического персонала, а также наземную систему подготовки, включающую интегрированный учебный центр и восемь летных тренажеров.
Zobacz więcej na temat:  Вооруженные силы Польши Мариуш Блащак F-35

Stacjonujące w Polsce F-35 przechwyciły rosyjski samolot zwiadowczy. Interwencja nad Bałtykiem

Jak poinformowało ministerstwo obrony Królestwa Niderlandów, stacjonujące w Polsce holenderskie F-35 niedawno przechwyciły kolejne dwa rosyjskie samoloty w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim. Dokładna data incydentu nie została podana, wiadomo jedynie, iż były to maszyny Ił-20.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Holandia Rosja Morze Bałtyckie służby i bezpieczeństwo wojsko F-35