more_horiz
PR24 Portal
Section05

fake news

Alert informacyjny! Rosja wykorzystuje temat ćwiczeń wojskowych. "Chcą osłabić nasz kraj"

Alert informacyjny dotyczący oczerniania polskich sił zbrojnych przez Rosję zamieścił w sobotę na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. "Wciąż eksploatowany jest temat powołań na ćwiczenia wojskowe, a działania te mają osłabić nasz kraj" - podkrślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo propaganda Władimir Putin wojna na Ukrainie wojna 2023 fake news

"Nie było żadnych planów". Rzecznik rządu dementuje fake newsa o wizycie premiera w szkole z udziałem statystów

Fake news o rzekomej wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w jednej z mazowieckich szkół został zdementowany przez rzecznika rządu Piotra Müllera. Wcześniej w mediach społecznościowych politolog Wojciech Mincewicz napisał, że ze względu na wizytę szefa rządu, uczniowie i nauczyciele mieliby pojechać na wycieczki, a w ich miejscu pojawiliby się podstawieni statyści. "Nie ma i nie było żadnych planów" - skwitował rzecznik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Piotr Müller fake news

Kłamliwy przekaz rosyjskiej narracji. Stanisław Żaryn wskazał dezinformacyjny materiał

Rosyjska propaganda nieustannie próbuje infekować polską infosferę kłamliwymi przekazami - oświadczył pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Pomagają jej w tym prowadzące prorosyjską narrację portale informacyjne i ich autorzy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Rosja Stanisław Żaryn fake news wojna hybrydowa dezinformacja

Polowanie na fake newsy to wojna z manipulacją informacjami

Internet to prawdziwa skarbnica wiedzy. Wiedzy, która jeśli nie jest weryfikowana, może okazać się fake newsem. Dlatego aby uniknąć oszustw, warto wyrobić w sobie nawyk sprawdzania internetowych informacji. Tym bardziej że obecnie powstaje ogromna ilość fałszywych treści rozpowszechnianych np. przez portale społecznościowe. Jak rozpoznać i wyeliminować fake newsy?
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA fake news internet media społecznościowe Piotr Firan

"Działania wymierzone w wizerunek prezydenta". Stanisław Żaryn demaskuje białoruską propagandę

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Chodzi o zdjęcia drona, który rzekomo miał szpiegować białoruskie służby.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn Białoruś Rosja fake news dezinformacja

Politechnika Warszawska na tropie fake newsów i mowy nienawiści

Międzynarodowy zespół naukowców weźmie pod lupę komunikaty w mediach społecznościowych prowadzące do podziałów społecznych. Badacze przeanalizują dostępne dane i dzięki nowej metodzie zaproponują rozwiązania problemu. O szczegółach projektu opowiedziała w Trójce prof. Katarzyna Budzyńska z Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Politechnika Warszawska mowa nienawiści fake news

Poseł PO rozpowszechnia fake newsa ws. cen energii. Zamieścił zmanipulowaną mapę i fałszywe dane

Poseł Platformy Obywatelskiej Jerzy Borowczak zamieścił na Twitterze mapę z cenami energii. "Nieudaczna szajka Sasina i Morawieckiego funduje nam najdroższy prąd w Europie" - napisał. Internauci wyłapali jednak, że grafika jest zmanipulowana, a cena energii podana dla Polski - fałszywa. "Człowieku, skasuj tego żenującego fejka. Ciekawi mnie tylko, czy to czyjeś dzieło, czy sam pan jest tak błyskotliwy" - skomentował rzecznik PiS Radosław Fogiel. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka energia fake news dezinformacja twitter Platforma Obywatelska

Fake newsy w polskiej polityce. Poseł PiS: Sikorski był chyba w gorszym stanie psychicznym

- Ubolewam nad tym, że polscy politycy przekazują fake newsy. Służą w ten sposób wyłącznie Rosji - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Robert Telus. Odniósł się tym samym do nieprawdziwych informacji przekazywanych przez polityków opozycji dotyczących m.in. ukraińskiego zboża, które rzekomo ma zaszkodzić polskim rolnikom, i sugestii Radosława Sikorskiego, że za atakiem na Nord Stream stoją Stany Zjednoczone.
Zobacz więcej na temat:  polityka Magdalena Ogórek fake news propaganda dezinformacja Radosław Sikorski Rosja