X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
PR24 Portal
Section05
felieton

FELIETON Nie lubię "warszawki" w Warszawie

Każdym mięśniem i każdym włóknem zrośnięta jestem z moją Warszawą. Z duchami powstańców, pisarzy, z cieniami Jana Himilsbacha i jego żony Basicy, którzy mieszkali dwa bloki ode mnie, z bluszczem na cmentarzu Powązkowskimi i miejskimi legendami z czasów moich studiów. Mimo to nie uraziło mnie sformułowanie prezydenta Andrzeja Dudy o "warszawce". "Warszawka" bowiem istnieje. I często mnie wkurza - pisze w felietonie dla Polskiego Radia 24 Magdalena Złotnicka. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA felieton społeczeństwo Warszawa Magdalena Złotnicka

FELIETON Andrzej Duda. Prezydent młodych i wolnych

Jednym z ważnych momentów w końcówce kampanii wyborczej obecnego prezydenta była konwencja, w której on sam nie wziął udziału. Konwencja Forum Młodych PiS w Lublinie odbyła się w czasie, kiedy prezydent Andrzej Duda był w drodze na spotkanie z Donaldem Trumpem. Paradoksalnie właśnie "usprawiedliwiona nieobecność" związana z wizytą prezydenta w Białym Domu wybrzmiała w tej konwencji bardzo mocno - pisze w swoim felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent społeczeństwo polityka wybory prezydenckie 2020 miłosz manasterski POLSKA młodzież felieton

FELIETON Trzaskowskiego zemsta na dziennikarzach

Rafał Trzaskowski w głębi serca musi naprawdę nie znosić dziennikarzy. Wszystkich. I tych zadających niewygodne pytania i tych, co raczej go lubią. Zemścił się godnie: jest pierwsza trzydzieści w nocy, a ja właśnie skończyłam czytać jego program wyborczy. Zapewne nie jestem jedyna - pisze w felietonie Magdalena Złotnicka.
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie 2020 wybory prezydenckie wybory w Polsce polityka Rafał Trzaskowski koalicja obywatelska społeczeństwo felieton

FELIETON Jeden z jedenastu. 28 czerwca boty nie zagłosują

Debata prezydencka mogła być pasjonującym pojedynkiem między liderami sondaży: prezydentem Andrzejem Dudą i kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim. Tak się jednak nie stało. Rafał Trzaskowski wypadł w debacie niewiele lepiej niż poprzednia kandydatka Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska - pisze w felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie 2020 debata polityka Andrzej Duda felieton POLSKA

FELIETON Rodzina czy anty-rodzina? Mocna karta prezydenta Dudy

Prezydent Andrzej Duda doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w przypadku ochrony rodziny nie ma miejsca na żadne kompromisy. Że rodzina nie mająca wsparcia w silnym państwie i programach społecznych ulegnie, jak to dzieje już na Zachodzie, degradacji i marginalizacji. Prezydent Andrzej Duda stwierdza jednoznacznie: "Dla każdego państwa rodzina jest fundamentem jego istnienia". W Karcie Rodziny podpisanej przez prezydenta mamy jasną deklarację polityczną na rzecz Polski rodzin, Polski dzieci, Polski dbającej o matki i pamiętającej o seniorach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda kampania wyborcza wybory prezydenckie 2020 felieton miłosz manasterski rodzina

FELIETON Eugeniusz Bodo a sprawa George’a Floyda

Gdyby piosenka "Dla ciebie chcę być biała", śpiewana przez piękną Reri o ciemnej karnacji, ukazała się współcześnie, a nie w dwudziestoleciu międzywojennym, jej twórców natychmiast oskarżono by o rasizm. W politycznej poprawności świat zapędził się tak dalece, że wątek rasistowski pojawia się w każdej właściwie sprawie, w której ofiarą jest osoba o kolorze skóry innym niż biały. Dokąd nas to zaprowadzi?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA rasizm felieton Magdalena Złotnicka

FELIETON Perła przed wieprze

Posłanka PO Izabela Leszczyna w rozmowie z TOK FM, w kontekście wymiany Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na innego kandydata, malowniczo porównała wyborców do wieprzy, które nie doceniły rzuconej im perły. I rzeczywiście imię Małgorzata pochodzi od greckiego słowa μαργαρίτης/margarites oznaczającego właśnie "perłę". Pozostaje więc pytanie, czy Izabela Leszczyna ma rację również w kwestii wieprzy? - pyta w felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Małgorzata Kidawa-Błońska Platforma Obywatelska wybory prezydenckie 2020 felieton miłosz manasterski

Jak te jaskółki

Wśród ptaków to jaskółkom chyba najbliżej do miana alter ego człowieka. Żyjemy w cieniu pożądania powrotu – do łona matki, do krainy dzieciństwa, do chmurnej durnej i wesołej młodości, do zdrowia, do pracy, do czasów „sprzed”, bo zawsze kiedyś był jakiś raj. Do domu, tak jak marynarze, którzy tatuowali sobie właśnie jaskółkę.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa muzyka tradycyjna Remigiusz Mazur-Hanaj antropologia felieton ptaki ptaki wędrowne

FELIETON Obywatel w centrum uwagi. Wizja Polski prezydenta Andrzeja Dudy

Długa, ponad 2,5-godzinna konwencja programowa prezydenta Andrzeja Dudy to popis inteligencji i szerokich horyzontów tego polityka. Ekologia, przemysł, prawo, rolnictwo, eksport - horyzonty zainteresowań prezydenta mogą imponować, podobnie jak jego przenikliwość i zdolność dostrzegania złożoności wielu zjawisk - pisze dla portalu PolskieRadio24.pl Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka felieton miłosz manasterski Andrzej Duda