X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
felieton

FELIETON Czarzasty jak Korwin, czyli polowanie na różowe kuce. Felieton Magdaleny Złotnickiej

Media od kilku dni przeżywają konwencję Lewicy, na której postulaty przedstawiali młodzi działacze. Lewica odbija nowy elektorat, wielka zmiana, och, ach! Owszem, takimi działaniami lewica ma szanse zdobyć poparcie młodzieży. Tej kończącej licea i zaczynającej studia. Potem 90 proc. zwyczajnie dorośnie.
Zobacz więcej na temat:  lewica Magdalena Złotnicka felieton Włodzimierz Czarzasty

Oskar Kolberg still alive… choć nie był feministą

Na początku tego tygodnia, a dokładnie 22 lutego obchodziliśmy 207. rocznicę urodzin Oskara Kolberga. Czy to ważna data? Nie wiem. Ale z pewnością Oskar Kolberg jest wciąż ważną postacią dla polskich etnografów, antropologów i etnomuzykologów, a także dla lokalnych działaczy zajmujących się tzw. kulturą tradycyjną oraz dla artystów.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Maria Małanicz-Przybylska

FELIETON Platforma lewą marsz! Felieton Magdaleny Złotnickiej

Platforma Obywatelska wydała z siebie propozycję dotyczącą stworzenia "pakietu praw kobiet". Przy okazji ustami posłanki Izabeli Leszczyny wskazała na konieczność odrzucenia "skrajności lewicowych i prawicowych". Zabawne o tyle, że gdyby ów "pakiet" miał wejść w życie, to 90 procent krajowej lewicy zakwiliłoby ze szczęścia.
Zobacz więcej na temat:  felieton polityka aborcja Borys Budka Izabela Leszczyna kobieta prawo społeczeństwo POLSKA

Wódka, bloki i kiszone ogórki, czyli o egzotyzacji Słowiańszczyzny

Od kilku lat w mediach społecznościowych pączkują strony mające przedstawiać codzienność, kulturę i zwyczaje mieszkańców państw Europy Środkowo-Wschodniej. Fanpage’e takie, jak Squatting Slavs in Tracksuits, Scenic Depictions of Slavic Life czy Babushka prześcigają się w publikowaniu memów i w zamyśle zabawnych zdjęć ze (z grubsza) słowiańskich miast i wsi.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton KULTURA

FELIETON Z marszałkowego na polski, czyli co Tomasz Grodzki miał na myśli. Felieton Magdaleny Złotnickiej

"Wolne" znaczy "krytyczne wobec rządu", "demokratyczny" - czytaj: zdominowany przez opozycję. Słuchając orędzia marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, można dojść do wniosku, że ma on swój własny język. Może przy następnym orędziu należałoby zatrudnić tłumacza symultanicznego, by przekładał z marszałkowego na polski?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tomasz Grodzki polityka felieton Magdalena Złotnicka

Zima w mieście Trzaskowskiego. Felieton Miłosza Manasterskiego

- Wiecie, klimat był zawsze raczej przeciwko nam - mówi Wujek Dobra Rada w kultowym filmie Stanisława Barei "Miś". Porady Wujka w Warszawie Anno Domini 2021 okazują się bardzo na czasie: "kiedy następnym razem znów wyłączą wam ciepłą wodę, przestaną grzać kaloryfery albo stanie komunikacja i wasz kolega znów zacznie mówić brzydkie wyrazy…"
Zobacz więcej na temat:  miłosz manasterski felieton Miś Rafał Trzaskowski Warszawa samorząd POLSKA

FELIETON Kto musi jeszcze zachorować? Felieton Miłosza Manasterskiego

"Być człowiekiem to właśnie być odpowiedzialnym" - pisał Antoine de Saint-Exupery. Po kilku dniach względnego spokoju pojawia się obawa, że organizatorki proaborcyjnych protestów znowu będą zachęcać młodych ludzi do wychodzenia na ulicę. Choć chętnych do ulicznych protestów jest coraz mniej, to wcale nie oznacza, że działania te są już bezpieczne.
Zobacz więcej na temat:  miłosz manasterski felieton strajk kobiet aborcja opozycja Platforma Obywatelska

FELIETON Od Sasa do Lasa, czyli Hołownia poszukujący. Felieton Magdaleny Złotnickiej

Posłanka Hanna Gil-Piątek z Lewicy, senator Jacek Bury z Koalicji Obywatelskiej, a ostatnio - dawna "ministra" sportu Joanna Mucha – Szymon Hołownia buduje sobie stronnictwo w parlamencie. Patrząc taktycznie - niby dobrze, bo żeby istnieć w polityce, trzeba mieć swoją reprezentację w Sejmie i Senacie. Tyle że wszystko wskazuje, iż Hołownia bierze, co mu w ręce wpadnie. A z ekipą "od Sasa do Lasa" trudno o spójny program polityczny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA felieton polityka Szymon Hołownia Joanna Mucha koalicja obywatelska Platforma Obywatelska opozycja Magdalena Złotnicka

FELIETON Śmiertelnie groźny matriarchat

Matriarchat to nazwa ustroju politycznego, w którym kobiety rządzą mężczyznami. Pojęcie to zostało stworzone przez Johanna Jakoba Bachofena w 1861 r. Zwolennicy matriarchatu wierzyli, że w czasach prehistorycznych społeczności skoncentrowane były wokół kobiety żywicielki. Dzisiaj historycy są zgodni, że epoka matriarchatu nigdy nie istniała. Wiele osób żywi jednak przekonanie, że gdyby to kobiety, a nie mężczyźni, miały większy wpływ na historię świata, byłaby ona opowieścią o zgodnym współżyciu narodów i państw. Czy słusznie?
Zobacz więcej na temat:  miłosz manasterski felieton strajk kobiet protest Marta Lempart POLSKA

Ulepimy dziś bałwana?

Kończy się powoli styczeń, ale końca zimy nie widać. W tym roku zresztą wyjątkowo nie tylko w górach można doświadczyć zimy prawdziwej – to znaczy takiej z niskimi temperaturami i śniegiem. Choć niektórzy narzekają na mróz, inni zaś na pogarszającą się jakość powietrza, no to trzeba uczciwie przyznać, że bywa jednak malowniczo, a śnieżne krajobrazy bardziej napawają optymizmem niż zimowe szaroburości.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Maria Małanicz-Przybylska

FELIETON Świeża krew

Kiedy odbywały się ostatnie wybory parlamentarne Szymon Hołownia nie chciał rządzić całą Polską, tylko telewizyjną widownią. I choć nikt w tamtych wyborach nie mógł głosować na partię byłego prezentera TVN, może się okazać, że jeszcze przed kolejnymi wyborami "Polska 2050" stanie się największą partią opozycyjną w parlamencie… - pisze w felietonie dla Polskiego Radia 24 Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka felieton miłosz manasterski Szymon Hołownia Platforma Obywatelska