more_horiz
PR24 Portal
Section05

festiwal filmowy

Festiwal w Cannes: muzyczny Jarmusch, konkursowy Wenders i arcydzieło Glazera

76. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes powoli dobiega końca. W sobotę wieczorem emocje sięgną szczytu podczas ogłoszenia werdyktu jury. Tymczasem w swojej audycji Ryszard Jaźwiński rozmawiał z tymi, którzy na miejscu obserwują przebieg festiwalu: filmoznawcą Janem Lubaczewskim i krytykiem filmowym Kubą Armatą.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM Cannes Jim Jarmusch festiwal filmowy

Letnie kino plenerowe: kusząca i coraz popularniejsza alternatywa dla multipleksów

Coraz dłuższe dni, coraz cieplejsze wieczory, a jeśli dodać do tego jeszcze dobre towarzystwo, to czy może być lepsza perspektywa na nadchodzące letnie miesiące? A jeśli można jeszcze obejrzeć dobry film na świeżym powietrzu… Nic dziwnego, że plenerowe kina cieszą się rosnącą popularnością.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kino plenerowe FILM festiwal filmowy Zakopane Sopot Warszawa Michał Fedusio Tomasz Miara Trójka

Polskie akcenty w Cannes. Jest skromnie, ale nie bez szans na sukces

W tym roku polska reprezentacja na Festiwalu Filmowym w Cannes jest dość skromna, mimo to w programie znajdziemy kilka rodzimych akcentów. Szansę na Złotą Palmę ma m.in. dramat Jonathana Glazera "Strefa interesów", w którego produkcji duży udział mieli polscy twórcy. Pytanie, jakich filmów oczekuje tegoroczne jury, któremu przewodzi szwedzki reżyser Ruben Östlund.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Cannes festiwal filmowy Ryszard Jaźwiński Trójka Złota Palma Łukasz Żal

Johnny Depp na otwarcie festiwalu w Cannes, Harrison Ford ze Złotą Palmą

Za nami dopiero pierwsze dni festiwalu w Cannes, ale na brak atrakcji widzowie nie mogą narzekać, choć nie są one związane z samym konkursem filmowym. Film otwarcia, "Kochanica króla", wzbudzał zainteresowanie z uwagi na Johnny’ego Deppa. Gwiazdor zagrał w nim pierwszą dużą rolę od czasu skandalu związanego Amber Heard. Z kolei niezwykle wzruszony Harrison Ford odebrał honorową Złotą Palmę i promował film "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia", swoje pożegnanie z tą serią.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM Cannes festiwal filmowy Harrison Ford Johnny Depp premiera

Kino rzeczywistości. Co w programie Millennium Docs Against Gravity?

Trwa 20., jubileuszowa odsłona festiwalu Millennium Docs Against Gravity. - Dla nas najsilniejsze i najwybitniejsze kino dokumentalne to są historie, które z pozoru mogłyby się wydawać bardzo lokalne czy intymne - mówi Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu. - Te filmy mają jednak bardzo uniwersalny charakter i globalne przesłania. Wszędzie są czytelne.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka festiwal filmowy film dokumentalny Błażej Hrapkowicz

20. Millennium Docs Against Gravity rezonuje ze współczesnością

12 maja startuje 20. odsłona największego polskiego festiwalu filmowego - Millennium Docs Against Gravity. Przez 9 festiwalowych dni w ośmiu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) zobaczymy wyjątkowe obrazy, będzie można spotkać się z ich twórcami i bohaterami. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM festiwal filmowy film dokumentalny Kasia Dydo Artur Liebhart KULTURA

Zakończyły się zdjęcia do serialu "Rojst Millenium". Holoubek: jest tam skok w niedaleką przeszłość

Jan Holoubek zaczynał jako autor zdjęć do cudzych filmów, ale już wtedy myślał o reżyserii. I choć bał się tego zawodu wielokrotnie udowodnił, że jest znakomitym reżyserem. Uznanie zdobył m.in. dwoma sezonami serialu "Rojst", a niedawno zakończył zdjęcia do trzeciego sezonu pt. "Rojst Millenium". 
Zobacz więcej na temat:  kino film polski festiwal filmowy reżyser Joanna Sławińska serial

Fundacja wspierająca kulturę rosyjską, mimo sprzeciwu artystów z Ukrainy, organizuje w Polsce festiwal filmów ukraińskich

Przegląd kina ukraińskiego „My z Wami, wy z nami”, pokazywany w kilku polskich miastach, organizowany przez Fundację „Wspieram”, spotyka się z ostrym  sprzeciwem ze strony społeczności ukraińskiej w Polsce oraz ukraińskich dziennikarzy i artystów.  
Zobacz więcej na temat:  kino festiwal filmowy wojna na Ukrainie Lublin Polski Instytut Sztuki Filmowej

"Masz ci los!" – zwariowana komedia rodzinna, gdzie stawką jest milion

Komedia "Masz ci los!" w reżyserii Mateusza Głowackiego właśnie weszła na ekrany polskich kin. To oficjalny pełnometrażowy debiut fabularny tego reżysera, choć ma już w swoim dorobku kilka krótkich metraży nagradzanych na festiwalach polskich i zagranicznych. Czy najnowsze dzieło powtórzy sukces swoich poprzedników?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA FILM komedia premiera festiwal filmowy Ryszard Jaźwiński