more_horiz
PR24 Portal
Section05

filharmonia

61. Bydgoski Festiwal Muzyczny. "Tutaj każdy meloman znajdzie coś dla siebie"

- Zawsze staramy się, aby inauguracja i zakończenie festiwalu były mocnymi uderzeniami. Chcemy jednak, aby takich mocnych akcentów nie brakowało w czasie całego Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Możemy pozwolić sobie na wielkie nazwiska i na nieco droższe koncerty niż w sezonie artystycznym - o 61. Bydgoskim Festiwalu Muzycznym w Dwójce mówił Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej.
Zobacz więcej na temat:  filharmonia Dwójka Bydgoszcz Jakub Jamrozek Kate Liu Maria Pomianowska

Kolejne wyróżnienie dla budynku z Polski. "Jeszcze długo będzie budził emocje"

- Projekt siedziby Filharmonii Szczecińskiej został wybrany w międzynarodowym konkursie. Sam w nim uczestniczyłem, zajmując III miejsce. Wygrała najlepsza propozycja, która dała nową jakość tej przestrzeni, a także posunęła nas jako miasto i społeczność daleko w przód - mówił w Dwójce szczeciński architekt Jacek Lenart. Po niemal dziewięciu latach od otwarcia wspomniany budynek nadal znajduje uznanie i otrzymuje kolejne wyróżnienie.
Zobacz więcej na temat:  filharmonia architektura Dwójka Jakub Kukla KULTURA Szczecin

"Kochajmy". Grohman Orchestra w repertuarze rozrywkowym

"Kochajmy" to album z zupełnie nowymi wykonaniami polskich piosenek o miłości. Odpowiada za nie Grohman Orchestra składająca się z muzyków Filharmonii Łódzkiej, prowadzona przez Tomasza Gołębiewskiego. - To jest coś bardzo ukierunkowanego na święta, na miłość, na kochanie - podkreśla gość "Muzycznej Jedynki".
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna muzyka rozrywkowa filharmonia Łódź Grohman Orchestra Tomasz Gołębiewski

Ku finałowi II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza

- Młodzi kompozytorzy i utytułowani twórcy zgłosili się do tego konkursu. Były nawet utwory nastoletnich kompozytorów (...), którzy propagują twórczość współczesną i próbują swoich sił w większych konkursach - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Anna Huszcza, sekretarz jury II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza.
Zobacz więcej na temat:  zaiks kompozytor Dwójka Jakub Kukla filharmonia

60. Bydgoski Festiwal Muzyczny - od Ewy Bem do Krzysztofa Pendereckiego

- To jeden z najstarszych festiwali odbywających się w Polsce, z pewnością najstarszy w północnej części naszego kraju. Od 2016 roku nosi on tytuł "Kontrasty", w tym roku z podtytułem "Nowa nadzieja" - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, organizatora trwającego 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Bydgoszcz filharmonia Dwójka MUZYKA

Michał Klauza: Mozart stworzył wyjątkowy tryptyk symfoniczny

- Symfonia "Jowiszowa" jest apoteozą witalności, a jednocześnie sumą elementów z przeszłości, powiązaniem ich z teraźniejszością i spojrzeniem w przyszłość. To absolutne arcydzieło, pięciotematowa fuga w codzie słuchaczowi wydaje się wręcz organiczna i wspaniale napisana. Główny temat czwartej części jest znany z chorału gregoriańskiego, a słychać go również w pierwszej symfonii, którą Mozart w życiu napisał. To swego rodzaju klamra - tak na antenie Dwójki mówił dyrygent Michał Klauza. 
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie filharmonia narodowa filharmonia Wolfgang Amadeusz Mozart koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu Michał Klauza Magdalena Łoś Dwójka KULTURA

Tomasz Bęben: artysta wykonuje dzieło, a nie usługę

- Nie myślałem, że nasza determinacja doprowadzi do tak pogłębionej analizy. Łódź trzyma sztandar na barykadzie, walczymy w imieniu artystów. Wydaje mi się, że nasze argumenty trafiły do Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ministerstwa Kultury. Mam nadzieję, że ten spór z ZUS zakończy się po naszej myśli - mówił na antenie Dwójki Tomasz Bęben, dyrektor Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.
Zobacz więcej na temat:  filharmonia umowa zlecenie umowa o dzieło Dwójka Jakub Kukla KULTURA