more_horiz
PR24 Portal
Section05

Filip Memches

PR24 Dariusz Karłowicz o najnowszej edycji projektu "Namalować katolicyzm od nowa"

Fundacja Świętego Mikołaja kontynuuje swój wielki projekt "Namalować katolicyzm od nowa". Niedawno w podziemiach katedry warszawsko-praskiej otwarto wystawę 20 obrazów przedstawiających scenę zwiastowania. O dziełach i inicjatywie, a także o związkach katolicyzmu ze sztuką mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, filozof, redaktor rocznika "Teologia polityczna", kurator projektu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches religia aktualności katolickie Kościół

"Wspólnota powinna się odnosić do czegoś trwałego". Paweł Milcarek o "Breviarium kanonu kultury"

- Kanon powstaje na zasadzie pewnej "wieczystości dzieł", które pozostają wzorcowe na różnym poziomie, to nie tylko dzieła najwybitniejsze, ale takie, które odbijają pewne zróżnicowanie stylu a równocześnie mówią wspólnym głosem naszej kultury - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek, autor "Breviarium kanonu kultury".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Filip Memches Kościół

PR24 Synod o synodalności. Ks. prof. Robert Skrzypczak: narasta tendencja, by Kościół mówił językiem tego świata

Ksiądz profesor Robert Skrzypczak, teolog i wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie, mówił w Polskim Radiu 24 o swoim sceptycyzmie związanych z synodem o synodalności, z drogą synodalną i toczącymi się w Kościele katolickim dyskusjami o koniecznych zmianach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Robert Skrzypczak Filip Memches aktualności katolickie religia

"Życie z duszą czy bez". Dyskusja wokół "Vademecum wyborczego katolika"

Opowiadanie się po stronie życia, zabieganie o ochronę praw rodziny i zaangażowanie na rzecz pokoju - to niektóre z zasad zawartych w "Vademecum wyborczym katolika" opublikowanym przez Radę ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. O udziale katolików w polityce Filip Memches rozmawiał z Cezarym Kościelniakiem, filozofem (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Warszawa Filip Memches wybory 2023 wybory w Polsce Kościół Episkopat Polski

Otwarcie Muzeum Historii Polski. "Patrzymy na historię Polski jako na całość"

- Wystawa stała Muzeum Historii Polski będzie ekspozycją narracyjną. Wszystkie źródła i dane historyczne, z których korzystamy, są użyte po to, by przedstawić opowieść o historii Polski, wykreować świat, także za pomocą scenografii, do którego zapraszamy zwiedzających. Każda z epok historycznych związanych z historią naszego kraju jest dla nas równie ważnym tematem - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Niewiadomski, historyk, kierownik Działu Programowego Wystawy Stałej Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Warszawa Muzeum Historii Polski Filip Memches

PR24 "Życie z duszą czy bez". Mariusz Pilis o filmie "Historia jednej zbrodni"

- Film "Historia jednej zbrodni" jest przede wszystkim o ofiarach zbrodni w Markowej. Natomiast ważnym wątkiem, którego tropem rzeczywiście poszedłem, jest wszystko to, co dotyczy sprawców, a konkretnie Eilerta Diekena, który był dowódcą posterunku żandarmerii w Łańcucie w 1944 r., kiedy doszło do masakry rodziny Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów - powiedział w Polskim Radiu 24 reżyser Mariusz Pilis.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Ulmowie

"Życie z duszą czy bez". Piotr Bernatowicz o twórczości Alesia Puszkina

- Działalność Alesia Puszkina miała charakter, który można by odnieść do dziedzictwa romantyzmu. To całe lata 90., czas transformacji, krótkotrwały moment, kiedy były nadzieja, że Białoruś po upadku ZSRR stanie się krajem wolnym, potem dojście Łukaszenki do władzy. Tu mamy obszar działalności artysty, to tak naprawdę próba odzyskania niepodległości - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Białoruś

PR24 80. rocznica rzezi wołyńskiej. Bł. bp Grzegorz Chomyszyn w opozycji do ukraińskiego nacjonalizmu

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. Symboliczną datą, kiedy wspominamy to wydarzenie, jest 11 lipca, czyli dzień tzw. krwawej niedzieli. Rzeź wołyńska, to tragiczna historia łącząca narody Polski i Ukraiński. W tej historii są jednak nie tylko zbrodniarze, ale także bohaterowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska Filip Memches Grzegorz Górny Ukraina

"Życie z duszą czy bez". Lewicowa rewolucja kulturowa

"Marksizm umiera na Wschodzie, ponieważ jest realizowany na Zachodzie" - to słowa włoskiego filozofa Augusto Del Noce. W czasach wojny kultur, której jesteśmy świadkami, myśl tego filozofa nabiera szczególnej aktualności. O diagnozach stawianych przez tego myśliciela Filip Memches rozmawiał z dr. Przemysławem Pazikiem, historykiem, autorem wstępu do polskiego wydania książki "Gramsci, czyli samobójstwo rewolucji" autorstwa Augusto Del Noce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Włochy

"Imperializm jako forma państwowości”. Dr Sadłowski o polityce zagranicznej Rosji

- Polityka zagraniczna Rosji praktycznie się nie zmienia, ma za zadanie uratowanie tego państwa, co jest czasami rozumiane, jako ekspansja. Korelacja pomiędzy polityką wewnętrzną a zagraniczną Rosji jest dość ścisła. Imperializm Rosji to forma państwowości, nie tylko podbój sąsiada - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Patryk Sadłowski, analityk ds. Rosji i państw obszaru poradzieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Filip Memches