more_horiz
PR24 Portal
Section05

film dokumentalny

"Wymazać naród": Rosja prowadzi ludobójstwo kulturowe

Film "Wymazać naród" ("Erase the Nation") w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego to wstrząsający dokument pokazujący zniszczenia dziedzictwa kulturowego Ukrainy dokonane przez wojska Federacji Rosyjskiej od 24 lutego 2022 r. W produkcji pokazano celowe zniszczenia ukraińskich zabytków: od Lwowa, poprzez Czernichów, Iwanków, Kijów, Charków, aż po Izium i Bohorodyczne na wschodzie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wojna na Ukrainie kino film dokumentalny zabytki Narodowy Instytut Dziedzictwa pomoc Trójka Ukraina Trójka

Filmy i seriale historyczne w 2022 roku. Podsumowanie

To był bardzo płodny rok dla twórców dzieł kinowych i telewizyjnych opartych na faktach lub czerpiących z historii. Szczególnie zadowoleni mogli być widzowie interesujący się historią najnowszą i latami II wojny światowej, ale wielbiciele dawniejszych epok również mieli w czym wybierać.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski kino telewizja film polski film dokumentalny The Crown serial Marylin Monroe Elvis Presley magazyn 2022/2023

Wanda Rutkiewicz: kobieta niezwykła, legenda himalaizmu

Wanda Rutkiewicz to legenda polskiego i światowego himalaizmu – pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która stanęła na szczycie Mount Everest. Jako pierwsza kobieta zdobyła K2. W czwartek, 15 grudnia, będzie miał premierę w TVP 2 poświęcony jej film dokumentalny "Z góry widać lepiej. Wanda Rutkiewicz. Opowieść o kobiecie niezwykłej".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wanda Rutkiewicz film dokumentalny premiera TVP Himalaje wspinaczka góry Malwina Kiepiel Katarzyna Cygler Trójka

Maria Dłużewska: nic bym nie zrobiła bez bohaterów, widzów, współpracowników

- Zawsze byłam fanką dokumentu, to mnie fascynowało odkąd pamiętam, ale nigdy nie marzyłam, że będę robiła filmy  dokumentalne (...). Dziesięć lat – równiutkie – zajęło mi przestawienie się z myślenia słowem na myślenie obrazem - mówiła w "Poranku Dwójki" reżyserka i scenarzystka Maria Dłużewska, tegoroczna laureatka Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz.
Zobacz więcej na temat:  Nagrody Mediów Publicznych 2022 Maria Dłużewska Dwójka Paweł Siwek film dokumentalny kino

Władysław Ślesicki. Reżyser dokumentów i filmów fabularnych

14 lat temu, 9 grudnia 2008 roku, zmarł w Warszawie po ciężkiej chorobie, wybitny reżyser filmów dokumentalnych Władysław Ślesicki. Nie można też zapomnieć o jego niewątpliwych osiągnięciach fabularnych, gdzie na pierwsze miejsce wybija się "W pustyni i w puszczy" z 1973 roku. Film ten zajął drugie miejsce w historii polskiego kina pod względem oglądalności - obejrzało go ponad 30 milionów widzów.
Zobacz więcej na temat:  film dokumentalny film polski kino

Nagroda Mediów Publicznych 2022. Maria Dłużewska laureatką w kategorii Obraz

Maria Dłużewska - reżyser filmów dokumentalnych i scenarzystka - została laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz.  - Mam obsesję pokazywania ludzi, o których często nie pamiętamy, o których nie wiemy - a których życie jest piękne, spełnione i oni wiedzą po co żyją, lub wiedzą jak żyć. Jakkolwiek byłoby trudno - to żeby życie miało sens - mówiła Polskiemu Radiu nagrodzona.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Maria Dłużewska FILM film dokumentalny Nagrody Mediów Publicznych 2022 telewizja publiczna media publiczne

"Nitram", "Kociarze" i "Śubuk". Na co warto wybrać się do kina?

Premiery tygodnia wskazują już, że zbliża się koniec roku. Coraz więcej mamy tytułów rozrywkowych, świątecznych i familijnych. Jednak na ekrany wchodzi też "Nitram", dreszczowiec australijski na podstawie tragicznych wydarzeń w Port Arthur, największej masakry w historii Australii. W programie również amerykański film dokumentalny "Kociarze" oraz dramat polski "Śubuk".
Zobacz więcej na temat:  kino premiera Michał Montowski film dokumentalny KULTURA

"Lombard" Łukasza Kowalskiego – piękna historia o człowieczeństwie

Na ekrany kin wszedł pełnometrażowy film dokumentalny "Lombard" w reżyserii Łukasza Kowalskiego. To absolutny fenomen: podbija serca krytyków i widzów na całym świecie zdobywając kolejne nagrody na kolejnych festiwalach. I właśnie o tym, filmie w swojej audycji "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński rozmawiał ze swoimi gośćmi. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM film dokumentalny festiwal filmowy premiera Trójka

Nowe kino Ukrainy. "Od 2014 roku wiele filmów odniosło wielki sukces"

- W tej chwili na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Warszawie w konkursie głównym bierze udział najnowszy ukraiński film o angielskim tytule "Rock. Paper. Grenade". Na tegorocznym Festiwalu w Cannes, też w programie konkursowym, był z kolei film "Pamfir" - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Stanisław Tsalik, przebywający na stypendium w Krakowie ukraiński filmoznawca, historyk, eseista i autor książek.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina kino film dokumentalny Adriana Prodeus Piotr Gociek Warszawski Festiwal Filmowy FILM Dwójka

PR24 Eugeniusz Starky o swoim filmie "Oblężenie Warszawy"

Julien Bryan musiał się skoncentrować na najbardziej istotnych rzeczach niemieckiego oblężenia Warszawy w 1939 roku. I jakimś cudem Boskim trafił na absolutnie nieprawdopodobne postacie. Kazimiera Mika, która płacze nad swoją zabitą siostrą - to zdjęcie stało się ikoną, obejrzał je niemal cały świat - mówił w Polskim Radiu 24 laureat Złotego Opornika Eugeniusz Starky.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM kino film dokumentalny Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci