more_horiz
PR24 Portal
Section05

film polski

Franciszek Pieczka: postanowiłem zostać aktorem. Posłuchaj radiowych wspomnień

- Nauczyciel przekonywał mnie, że robię głupstwo, wybierając się na politechnikę. Nie chciałem mu przyznać racji, ale okazało się, że to on ją miał. Po miesiącu studiowania zostawiłem kolegom z akademika na pamiątkę swój indeks i postanowiłem zostać aktorem - opowiadał Franciszek Pieczka w Polskim Radiu w 2018 roku. Znakomity aktor zmarł 23 września 2022 roku.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka Teatr Polskiego Radia film polski kino serial

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film o Tadeuszu Kościuszce z nagrodą krytyków

Film "Kos" z nagrodą krytyków i dziennikarzy akredytowanych na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film Pawła Maślony to oryginalna opowieść o Tadeusza Kościuszce, który w 1794 roku wraca do Polski i planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów.
Zobacz więcej na temat:  film polski festiwal filmowy w Gdyni Tadeusz Kościuszko POLSKA społeczeństwo

"Plują na polski mundur". Mateusz Morawiecki o krytykujących polskich funkcjonariuszy

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że "pseudoelity III RP zamiast oddać hołd polskim żołnierzom i funkcjonariuszom, promują film »Zielona granica«. Takie osoby jak pani Holland, pan Frasyniuk, pani Ochojska i wielu innych plują na polski mundur i bezczeszczą dobre imię Polski".
Zobacz więcej na temat:  film polski Agnieszka Holland granica bezpieczeństwo Mateusz Morawiecki POLSKA polityka

"Raport Pileckiego", "Różyczka 2", "Święto ognia". Kto zdobędzie Złote Lwy?

- Ta druga część "Różyczki" oddychała mi na karku właściwie krótko po premierze pierwszej części. Już wtedy autor scenariusza Maciej Karpiński oraz reżyser Jan Kidawa-Błoński zaczęli przebąkiwać o tym, że być może mieliby taki pomysł i jak to mogłoby wyglądać, to znaczy jak mogłoby wyglądać życie tych bohaterów, gdybyśmy dali im szansę dotrwać do dzisiejszych czasów - mówiła aktorka Magdalena Boczarska, która zagrała zarówno w pierwszej, jak i w drugiej części filmu "Różyczka" pokazywanej właśnie na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni kino film polski Martyna Podolska

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Podsumowanie czterech dni pokazów

Czwarty dzień 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za nami. Wydarzenie, które odbywa się pod patronatem radiowej Jedynki, potrwa do 23 września; wtedy też poznamy laureatów trzech festiwalowych konkursów. A w "Magazynie bardzo filmowym" podsumowaliśmy dotychczasowe pokazy.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FPFF w Gdyni festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film polski

48. FPFF w Gdyni. "W konkursie głównym jest miejsce na różne odcienie polskiego kina"

- Festiwal w Gdyni jest absolutnie wyjątkową imprezą poświęconą kinu polskiemu, a to pojęcie się bardzo komplikuje. To miejsce prezentacji rozmaitych dokonań filmowych z danego roku, a także spotkań twórców i ludzi związanych z polskim kinem, przestrzeń do różnych dyskusji - mówili w Dwójce Adriana Prodeus i Piotr Gociek podczas specjalnej audycji z 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni film polski Adriana Prodeus Piotr Gociek Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni chłopi

Święto polskiego filmu. Wystartował 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oficjalnie rozpoczęty. Galę otwarcia tegorocznego Festiwalu uświetnił premierowy pokaz filmu "Doppelgänger. Sobowtór" w reżyserii Jana Holoubka, który znalazł się w Konkursie Głównym tegorocznego Festiwalu i wraz z 15 innymi produkcjami rywalizuje o Grand Prix Złote Lwy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdynia kino film polski FILM KULTURA festiwal filmowy w Gdyni

48. FPFF w Gdyni. Joanna Łapińska: przygotowaliśmy bardzo bogaty i różnorodny program

Rozpoczął się 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku pokazanych zostanie 120 filmów pełno- i krótkometrażowych. - Przygotowaliśmy bardzo bogaty i różnorodny zarówno stylistycznie, jak i tematycznie program - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Joanna Łapińska, dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Gdynia festiwal filmowy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Martyna Podolska Joanna Łapińska film polski Allan Starski Dorota Kędzierzawska