more_horiz
PR24 Portal
Section05
film polski

Morderstwo żony Romana Polańskiego. Najgłośniejsza zbrodnia Hollywood

"W domu wydarzyło się nieszczęście. Sharon nie żyje, wszyscy nie żyją. Roman, zamordowano ich" – takie wieści usłyszał Roman Polański w nocy z 8 na 9 sierpnia 1969 roku podczas rozmowy telefonicznej. Sekta Mansona zamordowała siedem osób. Jedną z bestialsko zamordowanych była Sharon Tate, żona Romana Polańskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Polański lata 60 HISTORIA zabójstwo film polski reżyser

Mariusz Dmochowski. Jego rolą życia był Stanisław Wokulski

30 lat temu, 7 sierpnia 1992 roku, zmarł wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny i dyrektor teatrów, Mariusz Dmochowski. Najczęściej obsadzany był w rolach postaci silnych i władczych - królów, magnatów, dyrektorów, generałów. Rolą życia okazała się postać Stanisława Wokulskiego, którego zagrał zarówno w teatrze, jak i w filmie.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Dmochowski film polski TEATR serial HISTORIA

"Każdy wie lepiej" – komediodramat z życia patchworkowej rodziny

"Każdy wie lepiej" to komedia na podstawie scenariusza Krzysztofa Raka – autora scenariuszy do takich rodzimych przebojów kinowych jak "Bogowie" oraz "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej". W najnowszym filmie w rolach głównych wystąpili Joanna Kulig oraz Michał Czernecki. Na relację z premiery w audycji "Trójkowo, filmowo" zaprasza Ryszard Jaźwiński. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka FILM kino KULTURA film polski Joanna Kulig

Od "Zakazanych piosenek", przez "Kanał", po "Miasto 44". Powstanie Warszawskie w filmie

Dziesiąta muza jest nierozerwalnie połączona z Powstaniem Warszawskim. Już w trakcie zrywu jego przebieg śledziło oko kamery. Temat heroizmu i tragedii walczącej stolicy daje pole do licznych interpretacji, nic dziwnego, że do dzisiaj inspiruje scenarzystów i reżyserów.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski Powstanie Warszawskie Andrzej Wajda Jan Komasa Janusz Morgenstern Krzysztof Kamil Baczyński Danuta Szaflarska Andrzej Munk HISTORIA

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś mija 35 lat od jej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Pola Negri aktorzy aktorstwo gwiazdy Hollywood Los Angeles Warszawa Berlin Sosnowiec Lipno Kalifornia Charlie Chaplin valentino emigracja balet historia Polski HISTORIA film polski FILM kino kino nieme

Robert Żurakowski: Chatki Puchatka nie byłoby bez Lutka

- O Lutku możemy usłyszeć, że miał ciężki charakter, zresztą w filmie staraliśmy się to pokazać. Ale niezaprzeczalnie, gdyby nie jego siła fizyczna, którą miał olbrzymią, i chęć przetrwania i stworzenia czegoś, tego miejsca by nie było. Lutek jest bohaterem, bo dzięki niemu mamy całe pięćdziesiąt lat pięknego schroniska – domu - mówił w Dwójce Robert Żurakowski, reżyser filmu dokumentalnego o Ludwiku Pińczuku "Śniła mi się Połonina".
Zobacz więcej na temat:  Bieszczady Dwójka Roch Siciński film polski kino dokument film dokumentalny KULTURA

Lato pełne doznań filmowych. Przełomowa decyzja jury festiwalu w Gdyni

Kilka dni po ogłoszeniu listy 16 filmów dopuszczonych do Konkursu Głównego 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Komitet Organizacyjny rozszerzył tę listę o cztery tytuły – w efekcie o Złote Lwy powalczy 20 filmów pełnometrażowych. Tegoroczna edycja potrwa od 12 do 17 września.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Nowe Horyzonty film polski Agnieszka Holland Jerzy Skolimowski Jan Kaczkowski

Dźwięki spod ziemi, rowery z historią i moderna. "Lato z Radiem" w Katowicach

Wtorkowe przedpołudnie w "Lecie z Radiem" było niezwykle aktywne. Reporterzy, Maciej Walecki i Roman Czejarek, odkrywali miejsca spoza pierwszych stron przewodników. Było technicznie, było kulturalnie, a coś dla siebie mogli znaleźć również miłośnicy aktywnego wypoczynku i historii. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Katowice Tauron film polski Maciej Walecki Roman Czejarek architektura rower komputery