more_horiz
PR24 Portal
Section05

filmy animowane

Władysław Starewicz, polski pionier animowanego filmu lalkowego

Polski film animowany jest często niedoceniany i lekceważony – całkowicie niesłusznie. Chociaż w tym gatunku największą popularnością i rozpoznawalnością cieszą się nasze znane dobranocki, które kochają dzieci na całym świecie, to również „poważne” animacje zdobywały i wciąż zdobywają uznanie i nagrody w Polsce i za granicą. Stanowią ważny wkład w historię światowego kina.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA filmy animowane Walerian Borowczyk Paweł Turski Katarzyna Cygler Trójka Władysław Starewicz

Émile Reynaud - pionier kinematografii

- Za narodziny X muzy przywykło się uważać pierwszy publiczny pokaz filmów braci Lumière. Ale już trzy lata wcześniej, bo w roku 1892, swoją króciutką animację "Biedny Piotruś" zaprezentował publiczności francuski wynalazca - podkreślał filmoznawca prof. Marek Hendrykowski w Polskim Radiu w 2016 roku. 178 lat temu urodził się Émile Reynaud, francuski nauczyciel i wynalazca, prekursor techniki filmowej i filmu animowanego.
Zobacz więcej na temat:  kino filmy animowane kino nieme wynalazek wynalazcy bracia Lumière

Fenomen animacji i bajkowe postaci, przy których wychowywały się pokolenia

Filmowe produkcje animowane od lat wpływają na kształtowanie wyobraźni i wrażliwości najmłodszych. Animacje i kreskówki towarzyszą całym pokoleniom i często oglądane są nawet przez dorosłych. Co wpływa na ich fenomen? Jak podejście do filmu animowanego zmieniło się na przestrzeni lat? – sprawdziliśmy w audycji "Pora na Trójkę".
Zobacz więcej na temat:  Trójka filmy animowane kino dzieci bajki dla dzieci Piotr Firan

Film "Bella i Sebastian: Nowe pokolenie" z Julią Kamińską

Piękna opowieść o przyjaźni chłopca i psa – "Bella i Sebastian: Nowe pokolenie" w kinach pojawi się, w polskiej wersji językowej, 18 listopada. W filmie, którego akcja toczy się w górskiej scenerii, usłyszymy między innymi głos Julii Kamińskiej (serial "BrzydUla"), która objęła rolę Noémie, cioci Sebastiana. – Postać, którą gram, czyli Noémie, jest dziewczyną nonszalancką, ekstremalną, bardzo wysportowaną. Ma cechę, która musi być bardzo irytująca dla jej bliskich: może obiecać wszystko, a potem nie dotrzymać słowa – i uważa, że to jest w porządku – mówi o swej bohaterce aktorka. – Jest charakterystyczna, charyzmatyczna. To bardzo przyjemne móc pracować nad taką postacią. Im bardziej postaci są szalone, tym przyjemniej z nimi pracować. Przynajmniej ja tak mam – uśmiecha się.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam filmy animowane

Polska klasyka filmowa w najwyższej jakości na nowej platformie filmowej

Powstała nowa platforma filmowa, dzięki której będzie można za darmo obejrzeć blisko cztery tysiące rodzimych produkcji w bardzo wysokiej jakości. Oprócz filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animacji można będzie zobaczyć ponad trzy tysiące (!) odcinków Polskiej Kroniki Filmowej. Wszystkie poddano cyfrowej rekonstrukcji.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA film polski film dokumentalny filmy animowane Katarzyna Cygler Trójka kino domowe

Towarzysze z dzieciństwa. Bohaterowie najpiękniejszych polskich bajek

Kot Filemon, Miś Uszatek, Koziołek Matołek, Reksio czy Piotrek z Zaczarowanego Ołówka… Czy bohaterowie naszego dzieciństwa mogą także współcześnie podobać się dzieciom? Z okazji Dnia Dziecka w "Trójce przed południem" wspominamy bohaterów najpiękniejszych polskich bajek sprzed lat. Jak zmieniła się animacja? Na co stawiają najnowsze produkcje? 
Zobacz więcej na temat:  Bolek i Lolek Miś Uszatek Bielsko-Biała filmy animowane animacja bajka wieczorynka Trójka KULTURA Marta Piasecka

W "Kulturalnej strefie" w Polskim Radiu Dzieciom rozmowa o 10. edycji festiwalu "Kino w Trampkach"

To już dziesiąta odsłona festiwalu filmowego dla dzieci i młodzieży Kino w Trampkach. Propozycje programowe obejmują "10 na 10", czyli dychę polskich produkcji filmowych dla dzieci i młodzieży na 10-lecie Kina w Trampkach, konkursy filmów dziecięcych czy konkursy filmów młodzieżowych. Będzie też „Naturalnie”, czyli cykl filmów związanych z naturą i jej tajemnicami czy prezentacja filmów stworzonych przez młodych widzów. Nie zabraknie także konkursu fotograficznego Niewidzialny Przyjaciel – Dzikie Zwierzęta Warszawy i konkursu na scenariusz filmowy Napisz Scenariusz i Zachwyć Młodego Widza. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska filmy animowane kultura dla dzieci radio dla dzieci

Komiks: jak zmienia się w animację?

Tworzenie animacji na podstawie komiksu to praca wielu osób. Najpierw rysuje się komiks i pisze storyboard. Ważne, żeby wykorzystać dobrze cały kadr i żeby już rysunki mówiły nam, o co chodzi, a tekst był dopowiedzeniem. Następnie na podstawie komiksu powstaje animacja. Tam postacie muszą już znacznie różnić się od siebie, język również różni się od tego w komiksie. Nad wszystkim pracują wspólnie rysownicy, scenarzysta, a czasami też dialogiści.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks filmy animowane Weronika Puszkar Trójka