more_horiz
PR24 Portal
Section05

finanse osobiste

UOKiK analizuje zapisy umowy PayPal. Spółka "może stosować niedozwolone postanowienia"

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny uznał, że PayPal może stosować niedozwolone postanowienia umowne. Zarzuty dotyczą trzech postanowień "Umowy z Użytkownikiem PayPal": spisu działań zabronionych, listy nakładanych sankcji oraz zakazu korzystania z konta w momencie jego zablokowania bądź zawieszenia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste paypal UOKiK

Więcej opcji w usłudze Twój e-PIT. Fiskus poinformuje o nadpłacie i zaproponuje korzystniejsze rozliczenie

Podatnicy w usłudze Twój e-PIT będą mieli do wglądu rozliczenie podatkowe według przepisów obowiązujących obecnie. Urząd skarbowy poinformuje o ewentualnej nadpłacie, gdyby wynikała z zastosowania regulacji obowiązujących do 1 lipca tego roku - poinformowało Ministerstwo Finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów podatki pit zwrot podatku Krajowa Administracja Skarbowa ulga podatkowa finanse osobiste

Pułapki na klientów w Black Friday. Jak nie dać się oszukać? [PORADNIK]

W tym roku Czarny Piątek przypada 25 listopada. Wielu z nas ruszy więc na zakupy, by skorzystać z rabatów i promocji, znaczna część osób skorzysta z oferty sklepów i platform internetowych. Na co zwrócić uwagę i jak bezpieczne kupować w sieci? Izba Gospodarki Elektronicznej przygotowała na tę okoliczność "Dekalog bezpiecznych e-zakupów".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel internetowy black friday bezpieczeństwo danych bezpieczeństwo w intenecie płatności online finanse osobiste

Zerowy VAT na żywność również w przyszłym roku. Soboń: instrumenty, które stosujemy, są adekwatne do sytuacji

Od 1 stycznia zostawimy zerowy VAT na żywność - zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń, odnosząc się do planowanych zmian w zakresie tarcz antyinflacyjnych. Dodał, że wkrótce zostanie zaproponowane rozwiązanie osłonowe dla odbiorców gazu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA walka z inflacją tarcza antyinflacyjna żywność paliwa podatek VAT inflacja Ministerstwo Finansów finanse osobiste POLSKA społeczeństwo

Kredytobiorcy szukają wyłomu w systemie sądowym. "Złotówkowicze" podważają WIBOR

Komitet Stabilności Finansowej jest zaniepokojony nasilającym się zjawiskiem podważania umów kredytowych, ale... nie może nic na to poradzić - pisze "Puls Biznesu". Na około 100 szacuje się liczbę pozwów złożonych przeciwko bankom przez kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne w złotych i podważają umowy ze względu na zastrzeżenia dotyczące sposobu obliczania stawki WIBOR.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste banki NBP kredyt hipoteczny sąd

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o prawach konsumenta oraz przeciwdziałaniu lichwie. Sprawdź szczegóły

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o prawach konsumenta. Przepisy wydłużają m.in. z 2 do 6 lat okres dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi. Prezydent podpisał również ustawę zmieniającą przepisy ustanowione w celu przeciwdziałania lichwie. Ma ona na celu zapobieganie udzielaniu pożyczek o charakterze lichwiarskim.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel usługi usługi online konsument reklamacja prawa konsumenta pożyczka finanse osobiste

Kolejna sprawa "frankowa" trafiła do Sądu Najwyższego. Prokurator Generalny złożył skargę nadzwyczajną

Do Sądu Najwyższego trafiła właśnie kolejna skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego w tzw. sprawie frankowej. To już 28 skarga PG w tego typu sprawach. Trzy z nich zostały dotychczas uwzględnione, reszta czeka na rozpatrzenie. Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN trafiło już łącznie ponad 40 skarg nadzwyczajnych w sprawach frankowiczów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste kredyt walutowy frank szwajcarski banki Sąd Najwyższy Prokuratura Generalna

Podatek od zysków kapitałowych. Resort finansów szuka rozwiązania neutralnego dla budżetu

Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie zmian w podatku od zysków kapitałowych, które zachęcałyby do inwestowania i oszczędzania, ale byłyby neutralne dla budżetu - poinformowała Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka ministra finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA giełda papierów wartościowych Giełda zysk inwestycje finanse finanse osobiste oszczędności oszczędzanie

Milion klientów na wakacjach kredytowych. Banki spodziewały się znacznie większego zainteresowania

Nie wszyscy uprawnieni kredytodawcy skorzystali do tej pory z ulgi w spłacie raty. Dla banków to dobra informacja, ale sytuacja może się zmienić wraz ze wzrostem kosztów kredytu - informuje "Rzeczpospolita". O ustawowe zawieszenie spłat kredytów hipotecznych wnioskowały w większości osoby młode.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste banki kredyt hipoteczny spłata kredytu rata kredytu

Bbanc, Finance-Invest i Aqua Trade na liście ostrzeżeń publicznych. KNF kieruje sprawę do prokuratury

Komisja Nadzoru Finansowego wpisała na listę ostrzeżeń publicznych nowe podmioty: Bbanc, Finance-Invest i Aqua Trade, prowadzące działalność za pośrednictwem stron internetowych Jednocześnie Urządskierował do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wynikające z ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA KNF prokuratura finanse osobiste