more_horiz
PR24 Portal
Section05

finanse publiczne

Eksperci: trendy w naszej gospodarce są dobre tak w produkcji, jak i w finansach publicznych

Wzrost gospodarczy w Polsce może być wyższy od oczekiwanego. Wskazują już na to różne ośrodki polityczne, choć miesięczne dane o sprzedaży sektora przemysłu mogą tego nie potwierdzać. Trendy się poprawiają, dług finansów publicznych, ale trzeba brać pod uwagę niepewność związaną z przyszłością wojny na Ukrainie i wydatki na zbrojenia - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Maciej Bukowski, Wise Europa oraz dr Sławomir Dudek, prezes instytutu Finansów Publicznych.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb inflacja recesja gus produkcja przemysłowa finanse publiczne dług publiczny

Ponad cztery procent PKB na obronność. Wiceminister finansów przedstawił budżet

Łącznie w tym roku Polska przeznaczy ponad cztery procent PKB na obronność. Wiceminister finansów Sebastian Skuza poinformował w Senacie, że na ten współczynnik składają się zarówno wydatki w ramach budżetu, jak i poza nim - głównie z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Izba wyższa debatowała nad ustawą budżetową na 2023 rok.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo pkb finanse publiczne armia Wojsko Polskie

Polska otrzymała ponad miliard euro z KE. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podsumowało 2022 rok

Do 28 grudnia 2022 r. do Polski z Komisji Europejskiej wpłynęły zaliczki, w ramach perspektywy finansowej na lata 2021-2027, na łączną kwotę 1 mld 66 mln euro, czyli około 5 mld zł - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Zobacz więcej na temat:  finanse publiczne Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska Komisja Europejska fundusze unijne Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej GOSPODARKA infrastruktura

Pieniądze z KPO dla Polski szansą na rozwój. Rzeczkowska: bilans w rozliczeniach z UE wciąż jest dodatni

W opinii minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej Krajowy Plan Odbudowy jest szansą Polski na skok cywilizacyjny, a jego realizacja to kwestia wiarygodności. "KPO jest częścią instrumentu UE, który pomoże Polsce dalej dynamicznie się rozwijać" - napisała na łamach czwartkowego "Dziennika Gazety Prawnej" szefowa resortu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne Ministerstwo Finansów Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska Komisja Europejska

Luka VAT coraz mniejsza, KE chwali Polskę. "Europejska czołówka"

Według krajowych szacunków luka VAT spadła w 2021 roku do 4,3 proc. z 10,4 proc. w 2020 roku - poinformował resort finansów. Dodano, że według wyliczeń Komisji Europejskiej w 2020 r. luka VAT osiągnęła poziom 11,3 proc. KE przedstawiła coroczny raport "VAT GAP in the EU - Report 2022",który pokazuje wstępne dane dotyczące luki VAT w krajach UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne Ministerstwo Finansów vat podatek VAT Komisja Europejska POLSKA

"W grudniu z PFR popłyną pierwsze 2-3 mld zł". Paweł Borys o prefinansowaniu KPO

- W grudniu popłyną pierwsze 2-3 mld zł z PFR na realizację inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. W jego ocenie inflacja pod koniec przyszłego roku mocno spadnie do poniżej 10 proc., a w perspektywie 2024 roku może wynieść poniżej 5 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne budżet Polski stopy procentowe NBP Rada Polityki Pieniężnej Krajowy Plan Odbudowy infrastruktura

Prof. Modzelewski: nie mamy nadmiernego zadłużenia, a tym bardziej nie grozi Polsce bankructwo

Nie ma absolutnie żadnych powodów, aby twierdzić, że Polsce grozi bankructwo, a oszczędności Polaków są w jakikolwiek sposób z tego powodu zagrożone. Co więcej, nadwyżka w budżecie państwa nie jest sztuczna. Nieuzasadnione są też zarzuty o nadmiernym zadłużaniu się Polski, bo jest to dług jak na obecne czasy przyzwoity, a w patrząc na inne państwa europejskie nawet znacznie niższy. Nie oznacza to jednak, że nadchodzący rok nie będzie trudny, bo na pewno będzie i będzie wymagał szukania przez państwo dodatkowych dochodów - mówił w audycji Rządy Pieniądza były wiceminister finansów prof. Witold Modzelewski (UW, Instytut Studiów Podatkowych).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów budżet Polski dochody wydatki dług publiczny pkb finanse publiczne

Wynik finansowy samorządów będzie lepszy od prognoz. MF: miliardowa nadwyżka po trzech kwartałach

Wynik finansowy jednostek samorządu terytorialnego na koniec 2022 r. będzie dużo lepszy od tego, co prognozowały same JST - powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza podczas XV konferencji BGK dla JST. Nadwyżka JST po trzech kwartałach wyniosła ok. 14,9 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów JST finanse publiczne POLSKA społeczeństwo infrastruktura