more_horiz
PR24 Portal
Section05

Finlandia

Rosjanie uciekają przed mobilizacją. Komentarze publicystów

- Rosjanie mają taką mentalność, że mogą być niewolnikami władcy, który zwycięża. Putin zaczął przegrywać, więc Rosjanie się od niego odwracają. Nie odwracają się jednak od Rosji, myślenia imperialnego i mentalności - mówił w Polskim Radiu 24  Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"). Gośćmi byli również Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska") i Agaton Koziński. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie Finlandia Ukraina wojna 2022 Europa

Paniczna ucieczka przed mobilizacją. Rosjanie masowo przewożeni są z Estonii i Łotwy do Finlandii

Mimo publicznych deklaracji estońskich i łotewskich władz o niewpuszczaniu Rosjan do kraju prywatni przewoźnicy z tych państw organizują zbiorowe transporty dla przybywających do Finlandii podróżnych z Rosji. Rosjanie przewożeni są do Finlandii również bezpośrednio z Sankt Petersburga – pisze w piątkowym wydaniu fiński "Iltalehti".
Zobacz więcej na temat:  Finlandia Rosja ŚWIAT wojna 2022 wojna na Ukrainie Europa Władimir Putin

Grzegorz Rdzanek: Europa musi przygotować się na scenariusze negatywne

- Od początku wojny na Ukrainie bardzo wiele państw europejskich uświadomiło sobie, że przyszłość Europy nie będzie przyszłością zupełnie pokojową, gdzie wszyscy ze wszystkimi będą współpracować - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Rdzanek (Fundacja Pułaskiego).
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 Rosja Ukraina ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie Unia Europejska Polskie Radio 24 Finlandia Szwecja NATO

Premier Finlandii przyznaje: byliśmy naiwni ws. Rosji. Powinniśmy słuchać Polski i krajów bałtyckich

Premier Finlandii Sanna Marin, występując na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, zwróciła uwagę na uzależnienie UE od rosyjskich surowców. - Byliśmy zbyt naiwni wobec Rosji. Powinniśmy wsłuchać się w głosy naszych przyjaciół z krajów bałtyckich i Polski i jak najszybciej odejść do surowców energetycznych z Rosji - powiedziała. Premier Finlandii zaapelowała także o zwiększenia wsparcia dla Ukrainy i kolejne sankcje wobec Rosji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa wojna 2022 Unia Europejska wojna na Ukrainie Finlandia sankcje Unii Europejskiej Rosja

Nigeryjski gaz popłynie do Polski. Co udało się uzgodnić?

– Najbardziej namacalnym konkretem jest porozumienie z Nigerią w sprawie zwiększenia importu gazu. Nigeria jest państwem bardzo bogatym w zasoby naturalne. To duży producent ropy, plasuje się też koło 10 miejsca na świecie, jeśli chodzi o produkcję gazu LNG – przypomina Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański Trójka Ukraina Korea Południowa Chiny USA Rosja wojna na Ukrainie Arabia Saudyjska Finlandia