more_horiz
PR24 Portal
Section05
fiskus

Eksperci: zmiany w PIT to krok w dobrym kierunku, ale trzeba uprościć system podatkowy

Przyjęte przez rząd kolejne zmiany w PIT są korzystne i niewątpliwie upraszczają skomplikowany system. Jednak przedsiębiorcom może być trudno przewidzieć przyszłe dochody, gdy nadejdzie termin wyboru formy opodatkowania z punktu widzenia korzyści. Pod trzeba będzie też brać nie tylko sam podatek, ale również składkę zdrowotną - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i Piotr Soroczyński z KIG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki ulga podatkowa fiskus Ministerstwo Finansów

Eksperci: zmienne prawo i nieprzychylna administracja, zachęcają do przenoszenia firm do państw sąsiednich

Coraz więcej polskich firm decyduje się na przeniesienie działalności do państw sąsiednich, jak Niemcy, Czechy, Słowacja. Powodem jest bardziej przyjazne traktowanie ich przez organy skarbowe, administrację, mniej obowiązków ewidencyjnych, większe możliwości odliczania kosztów prowadzonej działalności - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki fiskus Polski Ład slowacja Czechy Niemcy Unia Europejska pracodawcy

poradnik Do 2 maja musimy przesłać nasz roczny PIT. Sprawdź, jak to zrobić w formie eletronicznej

Warto rozliczać podatki na drodze elektronicznej, bo wtedy zwrot nadpłaty nastąpi do 45 dni, a nie dopiero po nawet trzech miesiącach, jak w przypadku papierowego PIT-u - powiedziała Magdalena Rzeczkowska, wiceminister finansów, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki ulga podatkowa fiskus Polski Ład Krajowa Administracja Skarbowa

Resort finansów wprowadzi ulgę podatkową dla pracujących seniorów. To część Polskiego Ładu

Polski Ład wprowadza od Nowego Roku emerytury bez podatku. Resort finansów chce zatrzymać na rynku pracy jak największą grupę pracowników, którzy już mogą przejść na emeryturę. Z szacunków wynika, że korzyści finansowe dla tych, którzy czasowo zrezygnują z pobierania emerytury i nadal będą pracować, sięgną ponad 800 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki ulga podatkowa fiskus emerytura pracownik 50 plus

Eksperci: przedsiębiorcy analizują swoje obciążenia podatkowe przed wejściem w życie Polskiego Ładu

Przed wejściem w życie podatkowych przepisów z Polskiego Ładu od stycznia, jest sporo pytań np. w jakim stopniu przedsiębiorcy będą dokonywać przekształceń form prawnych działalności, aby zoptymalizować swoje zobowiązania podatkowe. Czy podobnie postąpią lepiej zarabiający na etatach i jaki będzie miało to wpływ na dochody budżetu czy NFZ - dyskutowali goście "Rządów Pieniądza": dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW oraz Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki ulga podatkowa fiskus pracodawcy prawo samozatrudnienie ZUS dla biznesu

W 2022 roku w portfelach Polaków zostanie 17 mld złotych dzięki reformie podatkowej

Rozwiązania podatkowe z Polskiego Ładu, będą bardzo korzystne dla rodzin, dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku oraz wprowadzeniu tzw. "zerowego" PIT-u dla pewnych kategorii podatników - powiedział Aleksander Łożykowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład rodzina ulga podatkowa fiskus progi podatkowe kwota wolna od podatku

Uproszczenie poboru podatku od firm. Nowe rozwiązania resortu finansów wkrótce wejdą w życie

Od przyszłego roku będą obowiązywać przepisy, które  uproszczą i jednocześnie doprecyzują zasady funkcjonowania podatku u źródła (WHT). Ministerstwo Finansów pracuje nad objaśnieniami podatkowymi dotyczącymi nowego systemu, prace powinny zostać sfinalizowane na początku 2022 roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów ulga podatkowa pracodawcy fiskus tarcza antykryzysowa

Eksperci: odłożenie w czasie zmian podatkowych nie zaszkodziłoby budżetowi, a pozwoliłoby ograniczyć wzrost inflacji

Apel przedsiębiorców o odłożenie w czasie zmian w przepisach podatkowych jest słuszny, choć nie należy spodziewać się, że prezydent Andrzeja Duda zawetuje ustawy przyjęte w tej kwestii jako część Polskiego Ładu. Jednak mogłoby to zmniejszyć presję popytową, a przez to inflacyjną i nieco schłodzić gospodarkę, co teraz by się bardzo przydało - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Jakub Borowski z SGH i bank Crédit Agricole oraz dr Przemysław Kwiecień z firmy XTrade Brokers.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki fiskus prawo budżet samozatrudnienie pracodawcy

Eksperci: gospodarka wraca do czasu sprzed pandemii, co poprawia nastroje przedsiębiorców

Nastroje przedsiębiorców wracają do normy sprzed pandemii i postmandemicznego szoku z nadzwyczajnie podwyższoną konsumpcją. Wpływ ma zapewne także rosnąca inflacja, która może zacząć szkodzić gospodarce, ale tylko wtedy, gdy będzie utrzymywała się dłużej. Takich prognoz zaś nie ma - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz Marcin Roszkowski – prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki ulga podatkowa COVID-19 fiskus pracodawcy

Od stycznia 2023 r. VAT tylko w formie cyfrowej. Tak postanowili posłowie

Sejm znowelizował w piątek ustawę o VAT wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF). Nowe przepisy dadzą możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych jako jednej z dopuszczanych form dokumentowania transakcji obok faktur papierowych i elektronicznych. Za przyjęciem noweli głosowało 448 posłów, 1 był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA vat Polski Ład fiskus Unia Europejska cyfryzacja biznesu przestępczość gospodarcza podatki
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem