more_horiz
PR24 Portal
Section05

flaga

Siostra Bernadeta Pasińska o łączności z ojczyzną, oddaloną tysiące kilometrów od Australii

- Wróciłam tuż przed pandemią. Osiemnaście lat to bardzo długi okres czasu. Inaczej wyglądała sytuacja gospodarcza Polski, kiedy wylatywałam do Australii w 2001 roku. W tym czasie zmieniła się również sytuacja ekonomiczna Polaków, którzy w ostatnich latach wyjeżdżali do Australii głównie ze względów turystycznych. Polacy po wojnie, czy w latach 80. wyjeżdżali ze względów ekonomicznych czy politycznych. Wyjechałam jako bardzo młoda osoba, ten czas na pewno mnie ubogacił. Wróciłam jako osoba dojrzalsza – mówi siostra Bernadeta Pasińska ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Australia rodzina 11 listopada Święto Niepodległości tradycja flaga godło Małgorzata Frydrych

Prezydent podziękował działaczom polonijnym. Wręczył odznaczenia państwowe

- Dziękuję, że niesiecie swoją codzienną pracę i służbę w polskich środowiskach oraz wspieracie swoich współobywateli na Białorusi i na Ukrainie - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii i Polaków za granicą podczas uroczystości z okazji ich święta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii symbole narodowe Andrzej Duda prezydent

Zwierzęta na flagach świata - co symbolizują?

Każde państwo ma swoją flagę, a każda z tych flag ma swoje znaczenie. Kolory, jakie widnieją na flagach nie są przypadkowe. Niekiedy pojawiają się na nich także symbole. Z okazji Dnia Flagi, który obchodzimy w Polsce 2 maja, w "Poranku" na antenie Polskiego Radia Dzieciom rozmawialiśmy o flagach, na których widnieją zwierzęta. Po więcej zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców flaga czas wolny

Podniesienie flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Uroczystości z udziałem pary prezydenckiej

Od uroczystości podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego rozpoczęły się we wtorek w Warszawie obchody Dnia Flagi RP. Po południu będą miały też miejsce uroczystości związane z obchodzonym również tego dnia świętem Polonii i Polaków za Granicą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii symbole narodowe Andrzej Duda prezydent

Dzień Flagi RP. Marta Gajadhur o biało-czerwonych barwach na fladze Polski

- Barwy polskiej flagi narodowej zdefiniowane są w Dzienniku Ustaw z 1980 roku. Są tam podane liczbowe wartości dla koloru białego i dla koloru czerwonego oraz odchylenia możliwe dla tych barw - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr inż. Marta Gajadhur z Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polonia Dzień Flagi i Dzień Polonii flaga Politechnika Warszawska społeczeństwo technologia

"Sygnały dnia" w Dzień Flagi: biało-czerwono od morza po Tatry, polskie flagi powiewają także poza granicami kraju

- To niewymierny symbol, który był natchnieniem dla poetów, malarzy. Każdy Polak może powiedzieć "to moja flaga, o nią walczyli moi przodkowie" - powiedzieli w Programie 1 Karol Gajewski z Biura Programu "Niepodległa" oraz Adam Lewandowski z IPN.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA flaga Polonia HISTORIA IPN Niepodległa biuro Niepodległa Dzień Flagi i Dzień Polonii