more_horiz
PR24 Portal
Section05

flet

Łukasz Długosz: lubię brzmienie fletu altowego [ZOBACZ WIDEO]

- W symfonice najpiękniejsze sola instrumentów dętych kompozytorzy przeznaczali na flet ze względu na jego piękną barwę i biegłość techniczną. Wspomnijmy chociaż "Czarodziejski flet" Mozarta. Skądś się bierze ten czar i urok barw tych instrumentów. Ja jestem miłośnikiem brzmienia fletu altowego, który budzi bardzo ciepłe skojarzenia – mówił w Dwójce Łukasz Długosz, flecista i promotor polskiej muzyki na świecie.
Zobacz więcej na temat:  flet Dwójka Łukasz Długosz Agata Długosz Akademia Muzyczna w Gdańsku Andrzej Sułek MUZYKA muzyka współczesna kompozytor Jan Sebastian Bach

"Miejscówka z Dwójką". Małgorzata Sarbak: to będą sonaty Bacha w nietypowym wykonaniu

- Zagramy sonaty na klawesyn i skrzypce w transkrypcji na klawesyn i flet prosty. To dość nietypowe, ponieważ Bach napisał je na skrzypce i w przeciwieństwie do innych utworów te akurat nie istniały w innych wersjach. Wybrałyśmy dwie z sześciu sonat, to duże formy, wspaniałe triowe utwory, niezwykle barwne, są tam przepiękne lamenty i adagia - mówiła w Dwójce klawesynistka Małgorzata Sarbak, która wraz z duńską flecistką Bolette Roed wystąpi w "Miejscówce z Dwójką" w sobotę 3 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka Jakub Kukla klawesyn flet

Flet traverso - delikatność, gracja i subtelność

Kiedy gra solo, wzrusza, dyskretnie wytyczając granice przestrzeni czasu, czyniąc go bardzo osobistym, nieokreślonym, niepoliczalnym. Zachwyca, gdy słuchamy jego brzmienia w zestawieniu z innymi instrumentami. Flet traverso – jeden z najbardziej zmysłowych i delikatnych instrumentów - był bohaterem audycji "Sprezzatura według Lilianny Stawarz", w której poznawaliśmy jego historię i wybrany repertuar.
Zobacz więcej na temat:  Lilianna Stawarz flet barok Dwójka MUZYKA

Niezwykłe dźwięki nie tylko ze świata muzyki

Grająca maszyna, a może utwór stworzony z dźwięku łamiącego się lodu? Agata Steczkowska, jak wyznaje, jest poszukiwaczką różnych muzycznych ciekawostek w całym internecie. Zaznacza, że w sieci wcale niełatwo jest znaleźć coś naprawdę ciekawego. - Mam jednak szczęście, że przyciągam takie rzeczy, przyciągam to, co mnie interesuje: wynalazki, maszyny do grania, a powstaje tego mnóstwo - opowiada. 
Zobacz więcej na temat:  flet dźwięki Agata Steczkowska muzyka afrykańska muzyka tradycyjna

Muzyka francuska na flet i organy w "Miejscówce z Dwójką"

- Stanowimy duet już ładnych kilkanaście lat. Udało nam się prawykonać wiele utworów, zagrać wiele koncertów na całym świecie. Cieszę się, że akurat tym razem możemy Państwu zaprezentować piękne utwory muzyki francuskiej - mówił w "Poranku Dwójki" flecista Łukasz Długosz, który razem z organistą Romanem Peruckim wystąpi w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" (26.11).
Zobacz więcej na temat:  flet muzyka klasyczna Paweł Siwek koncert organy MUZYKA Dwójka

Co daje nam edukacja muzyczna?

Dlaczego warto namawiać do edukacji muzycznej zarówno dzieci, jak i dorosłych? Znane jest powiedzenie, że "muzyka łagodzi obyczaje". Dzięki niej możemy również rozwijać swoje umiejętności i odkrywać nowe, interesujące nas rzeczy. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz Muzyka dla rodzica Muzyka dla dzieci muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka klasyczna muzyka rozrywkowa szkoła szkoła podstawowa edukacja flet perkusja chór orkiestra dzieci młodzież nauczyciel muzyki nauczyciel

Filmowe przeboje gra See Siang Wong

W środę do wygrania był album See Siang Wonga "Piano Movie Lounge vol. 3". To płyta chińskiego pianisty, na stałe mieszkającego w Szwajcarii, który z powodzeniem koncertuje w wielu krajach Europy i Azji. "Piano Movie Lounge Vol. 3" to wybór przebojów muzyki filmowej z takich filmów jak: "Titanic", "Piraci z Karaibów", "Zmierzch" i wielu innych. Ich kompozytorzy to wielokrotni zdobywcy Oscara, a są wśród nich m.in.: Hans Zimmer, John Williams, James Horner.
Zobacz więcej na temat:  flet Płyta na Lato

Elisabet Franch gra Cesara Francka

We wtorek (23.08) do wygrania był album "Franch: Plays Franck" doskonałej hiszpańskiej flecistki Elisabet Franch. W towarzystwie świetnego pianisty Alberta Guinovarta usłyszymy drugą sonatę E Griega oraz opracowania sonaty skrzypcowej Cesara Francka, słynną "Inntrodukcję i Rondo Capricioso" Camille Saint-Saëns oraz pieśń "Aimer" ponownie Francka, którego 200. rocznicę urodzin obchodzić będziemy w grudniu 2022.
Zobacz więcej na temat:  flet Płyta na Lato Róża Światczyńska MUZYKA

WarszeMuzik 2021. "Opowiadamy historię poprzez muzykę"

- Jak co roku, we wszystkie soboty i niedziele sierpnia, spotykamy podczas festiwalu i wędrujemy między ostańcami. Moim ulubionym wydarzeniem w tegorocznym programie jest "Niedokończoność" – spróbujemy pokazać, czym ona jest w muzyce, od Bacha, przez Schuberta i Czajkowskiego, po niepisanego patrona festiwalu, czyli Mieczysława Wajnberga - mówiła w Dwójce Ania Karpowicz, współorganizatorka festiwalu WarszeMuzik.
Zobacz więcej na temat:  Ania Karpowicz Marek Bracha flet fortepian Dwójka KULTURA Paweł Siwek Mieczysław Weinberg