X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
folklor

Wsiadaj na Żuka i jedź w Kaliskie!

Tabor Kaliski rozpoczyna się w najbliższy czwartek (5.08)! To jeden z najmłodszych polskich taborów i jeden z niewielu… wędrownych! Wydarzenie będzie „przemieszczać się” między poszczególnymi wioskami nad Prosną, by uczestnicy mogli poznać najciekawsze miejsca regionu oraz – rzecz jasna – najznamienitszych artystów ludowych!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Kalisz lewandowski Magdalena Tejchma

Idziemy w bój!

1 sierpnia w 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. To ważne, choć bardzo niełatwe święto w polskim kalendarzu. Z jednej strony jesteśmy wdzięczni powstańcom i dumni z ich poczynań, z drugiej pamiętamy o wielu ludzkich istnieniach, które padły ofiarą powstania. Niemniej, w Źródełku przyjrzymy się tym optymistycznym aspektom walki o wolność – pięknym piosenkom powstającym w jej trakcie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz

Nocna Strefa z muzyką świata

Zaproszamy na letnią imprezę! W programie m.in.: ethno trance czyli touareska grupa Kel Assouf oraz Ammar 808. Będzie także muzyka latynoska w wykonaniu Boogata czyli połączenie cumbii, reggaeton z hiphopem. Oprócz tego afro disco - Kondi Band ze Sierrra Leone (nowe i nieco starsze nagrania), fińska awangarda czyli Suistamon Sähkö oraz nagrania archiwalne: rock'n'roll z Sudanu i amerykański folk z Libanu. Posłuchamy także fragmentów koncertu Fanfare Ciocarlia z Berlina z roku 2004
Zobacz więcej na temat:  world music folklor folk Kuba Borysiak

Łemko czyli "swój"

„W rodzinie zawsze mówiło się o «naszych świętach», «naszym języku», «naszej wsi». Nie nazywało się tego: «ukraińskie», «łemkowskie». Stosowało się pojęcie «nasze»”. W kolejnym odcinku cyklu "Mikrozbliżenia" spotkaliśmy się ze światem Łemków. Jest to grupa etniczna górali karpackich, zamieszkujących obszary wzdłuż głównej linii Karpat Wschodnich. Po stronie polskiej to Beskid Niski, częściowo Beskid Sądecki i Bieszczady, a po stronie słowackiej tereny aż do Tatr.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Kresy Mariana Kril mniejszości narodowe Łemkowie

Na marginesie nagrań

- Zajeżdżam do wsi tym swoim trabantem, staję gdzieś w krzakach, żeby nie budzić zgorszenia i co widzę? Wieś wymarła. Nikogo. Pootwierane okna i drzwi. Wchodze do jednego domu, nikogo. Nawet pies nie szczeka. Coś się stało! Idę do drugiego, trzeciego… Byłem zaskoczony, zacząłem się krępować, żeby wchodzić. Nagle powiał wiatr… i z daleka, daleka przywiał śpiew. Nasłuchujemy. Słyszysz? Tak. Idziemy tam!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Tu nie trzeba jakichś sztuczności. Disco polo vs folklor na 61. Dniach Kolbergowskich

Relacja z 61. Dni Kolbergowskich to rozmowy z instrumentalistami i śpiewakami, uczestnikami przysuskiego przeglądu. Wśród tych rozmów pojawił się jeszcze jeden, istotny wątek… To obecność muzyki disco polo na Dniach Kolbergowskich. W tej “kontrowersyjnej” muzyce niektórzy chcieliby widzieć kontynuację muzyki ludowej i autentyczny wybór wiejskiej społeczności. Jak się jednak okazuje, wiejscy muzykanci nie do końca przepadają.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Jak nie grać Chopina? Rozmowa z Katarzyną Popową-Zydroń

W audycji „Chopin na ludowo” rozmawialiśmy z prof. Katarzyną Popową-Zydroń, pedagogiem, pianistką oraz przewodnicząca jury Eliminacji do Konkursu Chopinowskiego. Jak uczy swoich studentów grać Mazurki Chopina? Jak ważne dla lepszego zrozumienia źródeł inspiracji artysty są pierwowzory ludowe? Czy znajomość nagrań muzyki ludowej może pomóc w zrozumieniu mazurków Chopina?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak

Na fali muzyki. Spotkanie z Maciejem Rychłym

„Zawsze mówiłem, że jestem z poznania, jestem Poznańczykiem. Ale muzyka ma tę właściwość, że jest falą – roznosi się, prowokuje nowe działania. Wystarczy wsłuchać się w tę falę i iść z nią tam, gdzie jest rezonans, tam podążać” – mówił bohater dzisiejszego magazynu „Źródła”, Maciej Rychły. Tegoroczny laureat opowiedział o swoim pojmowaniu muzyki, pracy. Zwrócił też uwagę na to, jak wiele Kaszuby mogą mieć wspólnego z Wielkopolską.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna