X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
folklor

Wielki Post na Lubelszczyźnie i projekt "Senjawazabawa"

O tradycjach Wielkiego Postu na Lubelszczyźnie - zakazach, poszczeniu i jałmużnie - opowiadała prof. Mariola Tymochowicz z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie. Mówiliśmy o wydarzeniu w Bemowskim Centrum Kultury w Warszawie. “Senjawazabawa” to koncert którego przewodnim motywem są kołysanki i pieśni dziecięce, jednak w niekoniecznie dziecięcych aranżacjach.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Wielki Post dzieci

Oskar Kolberg still alive… choć nie był feministą

Na początku tego tygodnia, a dokładnie 22 lutego obchodziliśmy 207. rocznicę urodzin Oskara Kolberga. Czy to ważna data? Nie wiem. Ale z pewnością Oskar Kolberg jest wciąż ważną postacią dla polskich etnografów, antropologów i etnomuzykologów, a także dla lokalnych działaczy zajmujących się tzw. kulturą tradycyjną oraz dla artystów.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Maria Małanicz-Przybylska

Purim - Święto Losów - radosny żydowski karnawał

Nazwa święta pochodzi od słów hebr. pur, purim, puryn oznaczających: los, przeznaczenie, losowanie. Ustanowiono je w poł. II w. p.n.e. w Persji (Iranie), we wschodnich gminach diaspory żydowskiej, prawdopodobnie w stołecznej Suzie, na pamiątkę oswobodzenia Żydów od prześladowań wezyra Hamana, dygnitarza na dworze króla Medów i Persów Achaszwerosza (Kserksesa I).
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Izrael Żydzi

Kolorowe opowieści z całego świata

Choć dla niektórych nastał moment spokoju, powagi i skupienia, czyli Wielki Post, inni przygotowują się do karnawału, a jeszcze inni – nie świętują niczego. Wokół nas pełno jest bowiem przeróżnych zwyczajów, tradycji i historii. Każdy z nas inaczej tłumaczy sobie, skąd wziął się świat, co należy robić w którym momencie roku i dlaczego nasza część planety wygląda tak, a nie inaczej.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor

O tajemnicy śpiewów

Zdaniem Andrzeja Bieńkowskiego, o ile muzyka instrumentalna in crudo znajduje świetnych kontynuatorów, o tyle odłogiem leży sprawa gwary w śpiewie. A przecież śpiewamy! Mazurki można tańczyć, ale należy pamiętać, że melodie bardzo często wywodzą się ze śpiewu. Tymczasem obszar wymowy (ale i akcentacji) w śpiewie jest przez gros osób traktowany po macoszemu.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski

Wódka, bloki i kiszone ogórki, czyli o egzotyzacji Słowiańszczyzny

Od kilku lat w mediach społecznościowych pączkują strony mające przedstawiać codzienność, kulturę i zwyczaje mieszkańców państw Europy Środkowo-Wschodniej. Fanpage’e takie, jak Squatting Slavs in Tracksuits, Scenic Depictions of Slavic Life czy Babushka prześcigają się w publikowaniu memów i w zamyśle zabawnych zdjęć ze (z grubsza) słowiańskich miast i wsi.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton KULTURA