more_horiz
PR24 Portal
Section05
fortepian

Liberace - król amerykańskiego blichtru

16 maja 1919 roku w West Allis w amerykańskim stanie Wisconsin urodził się Liberace. Od lat 50. do 70. był jednym z najpopularniejszych artystów estradowych w Stanach Zjednoczonych. Zasłynął nie tylko swoimi wystawnymi strojami, widowiskowymi występami scenicznymi, ale również programem telewizyjnym "Liberace Show". 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA HISTORIA fortepian lata 50 lata 60 Las Vegas POLSKA Stany Zjednoczone Muppety Matt Damon Michael Douglas Elvis Presley

Nicholas Angelich: trzeba grać to, co się kocha

- Chopin był jednym z moich ulubionych kompozytorów, kiedy zaczynałem grać na fortepianie. Oczywiście, dla każdego pianisty i każdego muzyka, każdego, kto kocha muzykę, jego twórczość jest czymś wyjątkowym i niezwykłym - to słowa Nicholasa Angelicha z rozmowy z Różą Światczyńską w 2013 roku. Pianista zmarł 18 kwietnia 2022 roku w wieku 51 lat.
Zobacz więcej na temat:  fortepian Dwójka Róża Światczyńska koncert Chopin i jego Europa rozmowa

Waldemar Kazanecki – twórca wzruszającego walca z "Nocy i Dni"

– Napisałem muzykę do ponad pięciuset animacji, przeważnie seriali. Filmów fabularnych, w których wykorzystano moje utwory, nie liczyłem, ale przypuszczam, że jest ich kilkadziesiąt – mówił Waldemar Kazanecki na antenie Polskiego Radia. 29 kwietnia mija 96. rocznica urodzin tego wybitnego kompozytora, którego utwory pojawiły się w "Bolku i Lolku", "Zaczarowanym ołówku" oraz w "Nocach i Dniach" 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA kompozytor Bolek i Lolek animacja fortepian FILM serial historia Polski

II Alternatywa Konkursowa Polskiego Radia Chopin - zgłoszenia młodych pianistów

Alternatywa Konkursowa Polskiego Radia Chopin to konkurs dla dzieci i młodzieży, którzy kochają muzykę Patrona anteny. Uczestnicy konkursu mogą mieć od pięciu do szesnastu lat, a zgłoszenia są przyjmowane do niedzieli 24 kwietnia. Główna nagroda to 5 tysięcy złotych, a laureaci w poszczególnych kategoriach wystąpią na rejestrowanym koncercie w koncertowym studiu radiowym. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA W POLSKIM RADIU konkurs pianino fortepian

Koreańczyk Minsoo Sohn na Festiwalu Beethovena [ZOBACZ WIDEO]

W ramach 26. Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Lotte Concert Hall w Seulu wystąpił południowokoreański pianista Minsoo Sohn z towarzyszeniem Korea National University of Arts Symphony Orchestra pod dyrekcją Chi-Young Chunga. W programie znalazły się dzieła Mahlera i Beethovena. Zapraszamy do oglądania!
Zobacz więcej na temat:  fortepian muzyka klasyczna Ludwig van Beethoven koncert Dwójka Marcin Majchrowski Festiwal Beethovenowski

"Miejscówka z Dwójką": muzyka współczesna i prawykonania

- Podczas "Miejscówki z Dwójką" usłyszymy m.in. utwory z moich dwóch albumów: "Quantum of silence" oraz "ReVIOLAtion". Udało się również namówić Jakuba Opałkę oraz Krzysztofa Falkowskiego do napisania specjalnie na ten koncert utworów, których wykonania zostaną zadedykowane rodzinom ofiar wojny na Ukrainie. Będą to światowe prawykonania - mówił w Dwójce Krzysztof Komendarek-Tymendorf, który wraz z Maciejem Gańskim wystąpi podczas sobotniego koncertu w Dwójce (9.04).
Zobacz więcej na temat:  fortepian altówka Monika Zając Miejscówka z Dwójką Dwójka KULTURA koncert
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem