X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
fortepian

Barbara Drazkov Drążkowska i Miejscówka w samym sercu Brukseli

- Mój koncert odbędzie się w miejscu prezentacji alternatywnych sztuk. To miejsce w centrum Brukseli, nad kanałem Charleroi. Znajduje się tam bardzo stare pianino Gerhard Adam, a ponieważ bardzo lubię preparować stare instrumenty, to pianino dało mi naprawdę szerokie możliwości, zarówno preparacyjne, jak i kompozytorskie - opowiadała w Dwójce Barbara Drazkov Drążkowska, która w sobotę (18.09) zagra podczas kolejnej "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka muzyka klasyczna fortepian Roch Siciński

Jan Lisiecki: w muzyce jest jak w życiu, nie wiadomo, co czeka za rogiem

- Cieszę się, że nigdy nie brałem udziału w Konkursie Chopinowskim. To jest wspaniała okazja dla tych, którzy tam startują, jednak jest jedno "ale", konkurs muzyczny to nie olimpiada sportowa, na której widać, kto był najszybszy albo najsilniejszy. W muzyce to jest bardzo subiektywne i ja nie nigdy nie lubiłem być poddawany takiej presji - mówił w Dwójce pianista Jan Lisiecki. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Lisiecki muzyka klasyczna fortepian Dwójka Magdalena Łoś

Anna Ciborowska: chcę wydobyć Marię Szymanowską z niebytu

- Im dłużej gram, zwłaszcza jej preludia, tym bardziej odkrywam, jak wiele ze struktur, które ona u siebie wprowadziła, zapowiada pewne struktury u Chopina i to nie tylko w sensie stylistycznym, ale również w sensie pianistycznym. Maria Szymanowska jest naprawdę niedocenioną kompozytorką - mówiła w Dwójce pianistka Anna Ciborowska. 
Zobacz więcej na temat:  kino Jakub Jamrozek fortepian Maria Szymanowska Dwójka KULTURA muzyka klasyczna

WarszeMuzik 2021. "Opowiadamy historię poprzez muzykę"

- Jak co roku, we wszystkie soboty i niedziele sierpnia, spotykamy podczas festiwalu i wędrujemy między ostańcami. Moim ulubionym wydarzeniem w tegorocznym programie jest "Niedokończoność" – spróbujemy pokazać, czym ona jest w muzyce, od Bacha, przez Schuberta i Czajkowskiego, po niepisanego patrona festiwalu, czyli Mieczysława Wajnberga - mówiła w Dwójce Ania Karpowicz, współorganizatorka festiwalu WarszeMuzik.
Zobacz więcej na temat:  Ania Karpowicz Marek Bracha flet fortepian Dwójka KULTURA Paweł Siwek Mieczysław Weinberg

Praca jurora podczas eliminacji do Konkursu Chopinowskiego

- To duży wysiłek, żeby się wciąż mobilizować. Gdy ktoś zaczyna grać i od razu widać, że ten człowiek ma coś do powiedzenia od siebie, że operuje dźwiękiem, że jego fraza jest przekonująca, to łatwo jest słuchać. Gorzej, gdy zaczyna się taka standardowa produkcja i myśli zaczynają gdzieś uciekać – mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca jury podczas eliminacji do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 fortepian Fryderyk Chopin Andrzej Sułek Dwójka

"J J Jun Li Bui narobił trochę zamieszania"

- Mam wiele ciepłych myśli na jego temat, choć całkowicie zmienił program występu, czym narobił trochę zamieszania. Być może jednak ta zamiana wyszła mu na dobre - mówiła Róża Światczyńska o 17-letnim reprezentancie Kanady J J Jun Li Bui w ramach podsumowania sesji porannej ostatniego dnia eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 Róża Światczyńska Dwójka MUZYKA fortepian

"Bez wątpienia usłyszymy Asaki Iwai w głównym konkursie"

- Biogram 21-letniej Japonki w książeczce programowej jest mikroskopijny, a jednak zaprezentowała się bardzo rzetelnie. Perfekcyjne przygotowanie - mówił Marcin Majchrowski o pianistce Asaki Iwai w ramach podsumowania sesji porannej czwartego dnia eliminacji do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 Marcin Majchrowski Dwójka fortepian Fryderyk Chopin MUZYKA

"Zdecydowanie najlepszy w tej sesji był Wataru Hisasue"

- Czasami wydawało mi się, że jego interpretacje Chopina są troszkę nazbyt prostoduszne, ale nie zmienia to faktu, że Wataru Hisasue to bardzo dobry, wrażliwy na muzykę i formę pianista - podsumowywał sesję wieczorną trzeciego dnia eliminacji do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Andrzej Sułek. Tym razem wśród uczestników nie było nikogo z Polski.
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 Andrzej Sułek Dwójka MUZYKA fortepian Fryderyk Chopin

"Co najmniej wobec dwójki uczestników oczekiwania były duże"

- Mieliśmy pełny przekrój kulturowy, bardzo duży rozrzut szkół pianistycznych, a także spore emocje. W stosunku do co najmniej dwójki uczestników tych przesłuchań były także spore oczekiwania, bo to pianiści, którzy już w jakimś stopniu poprzedzeni byli sławą - podsumowywał sesję wieczorną drugiego dnia eliminacji do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Andrzej Sułek. Tym razem wśród uczestników nie było nikogo z Polski.
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 Andrzej Sułek Dwójka MUZYKA fortepian Fryderyk Chopin

"Polka jakby rozgrzewała się z utworu na utwór"

- Występ Aleksandry Hortensji Dąbek przebiegał z różnym szczęściem, jakby rozgrzewała się z utworu na utwór - mówił Marcin Majchrowski w ramach podsumowania sesji porannej drugiego dnia eliminacji do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Obok Polki wystąpiły jeszcze trzy inne pianistki (Stephanie Draughon, Hsin-Yu Duan i Martina Consonni) oraz jeden pianista - Mateusz Duda.
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 Marcin Majchrowski Dwójka fortepian Fryderyk Chopin MUZYKA

Leonora Armelini: czekałam na ten moment 11 lat

- Czuję presję związaną z tym, że to mój drugi Konkurs Chopinowski. Bardzo zależało mi jednak na udziale, dojrzałam przez ten czas - mówiła Leonora Armelini po swoim występie w eliminacjach do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Włoszka zainaugurowała przesłuchania młodych pianistów w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 Monika Zając fortepian MUZYKA Dwójka