more_horiz
PR24 Portal
Section05

fortepian

Maria Szymanowska - niezwykła pianistka europejskiej klasy i niezależna kobieta

- Maria Szymanowska porywała publiczność liryzmem swej gry. Na ówczesnych instrumentach grało się szybko i głośno, dobrze wypadały akordy. Natomiast "zaśpiewanie" na takim fortepianie było bardzo trudne, a ona to potrafiła - mówiła w Dwójce Danuta Gwizdalanka, autorka książki o Marii Szymanowskiej, jednej z pierwszych kobiet pianistek w historii kultury europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szymanowska Dwójka fortepian Jakub Kukla

Liberace - król amerykańskiego blichtru

16 maja 1919 roku w West Allis w amerykańskim stanie Wisconsin urodził się Liberace. Od lat 50. do 70. był jednym z najpopularniejszych artystów estradowych w Stanach Zjednoczonych. Zasłynął nie tylko swoimi wystawnymi strojami, widowiskowymi występami scenicznymi, ale również programem telewizyjnym "Liberace Show". 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA HISTORIA fortepian lata 50 lata 60 Las Vegas POLSKA Stany Zjednoczone Muppety Matt Damon Michael Douglas Elvis Presley

Kasia Pietrzko: wychodząc na scenę, jesteśmy jednością

- Koncerty, które zdążyliśmy zagrać po wydaniu pierwszej płyty, dodatkowy projekt specjalny z saksofonistą Maciejem Kądzielą i jeszcze jeden projekt po drodze – szesnastoosobowy skład na Jesieni Jazzowej, sprawiło, że bardzo się do siebie zbliżyliśmy. I muzyczne, i prywatnie. Wychodząc na scenę jesteśmy absolutną jednością. To co się tam dzieje, jest bardzo organiczne - mówiła w Dwójce Kasia Pietrzko, pianista jazzowa i liderka trio, z którym wydała płytę "Fragile Ego" w słynnej serii Polish Jazz.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dwójka Roch Siciński płyta fortepian MUZYKA

Waldemar Kazanecki – twórca wzruszającego walca z "Nocy i Dni"

– Napisałem muzykę do ponad pięciuset animacji, przeważnie seriali. Filmów fabularnych, w których wykorzystano moje utwory, nie liczyłem, ale przypuszczam, że jest ich kilkadziesiąt – mówił Waldemar Kazanecki na antenie Polskiego Radia. 29 kwietnia br. wspominamy 94. rocznicę urodzin tego wybitnego kompozytora, którego utwory pojawiły się w "Bolku i Lolku", "Zaczarowanym ołówku" oraz w "Nocach i dniach" 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA kompozytor Bolek i Lolek animacja fortepian FILM serial historia Polski

Marc-André Hamelin: pianiści mają do dyspozycji bogaty repertuar

- Współczesne fortepiany są budowane z ekologicznego materiału i każdy jest wytwarzany indywidualnie. Mimo seryjnej produkcji nigdy nie są wykonywane maszynowo i nie będą absolutnie identyczne. Fortepiany mogą się bardzo różnić w zależności od jakości płyty rezonansowej i zastosowanego drewna - mówił w Dwójce znakomity pianista Marc-André Hamelin.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Sułek Dwójka fortepian

Maciej Kułakowski: propozycja Dwójki to dla nas okazja, by znów razem zagrać

- Poznaliśmy się z Yannickiem wiele lat temu, podczas festiwalu Krzyżowa Music. Od tamtego czasu byliśmy w stałym kontakcie, aczkolwiek już kilka lat nie graliśmy niczego razem. Ostatnio zdarzyło się to nam w czasie pandemii, ale to było bardziej dla zabawy, nie graliśmy żadnych koncertów. Gdy nadarzyła się okazja, żeby nagrać krótki recital dla Dwójki pomyślałem, że byłoby super zrobić to razem - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Maciej Kułakowski, współgospodarz najbliższej "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka fortepian wiolonczela koncert Karol Furtak MUZYKA