more_horiz
PR24 Portal
Section05
foto

20. Miesiąc Fotografii w Krakowie. "Dlaczego obrazy?/Why pictures?"

- Bogaty program wydarzeń, spotkań, które opowiedzą o tym, jak działają obrazy - w jaki sposób one funkcjonują, w jakich kontekstach, jaki mają na nas wpływ - ten bezpośredni, ujawniony, i ten utajony, bo jest on również bardzo ciekawy w dobie mediów społecznościowych - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Gutkowski (prezes Fundacji Sztuk Wizualnych).      
Zobacz więcej na temat:  foto fotografia KULTURA Ukraina Kraków Polskie Radio 24

PR24 "Fantastyczna przygoda i podróż w dawne czasy". Brzezińska o albumie "Legendarni fotografowie w Polsce"

- Była to dla mnie fantastyczna przygoda i podróż w dawne czasy. Niezwykle interesujące było to, w jaki sposób fotografowie z zagranicy widzieli Polskę - powiedziała, odnosząc się do pracy nad albumem "Legendarni fotografowie w Polsce. Capa, Seymour, Barbey i inni", fotograf i fotoedytor Anna Brzezińska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fotografia zdjęcia foto historia Polski POLSKA KULTURA album

Kacper Kowalski: fotografie są emanacją refleksji, które zabieram ze sobą w przestworza

- To działa trochę jak bagaż, ale też jak katalizator. Snuję refleksje, używając fragmentów krajobrazu, które oddają wszystko to, co się we mnie dzieje - mówił w Polskim Radiu 24 fotograf Kacper Kowalski, który od 25 lat fotografuje ziemię z lotu ptaka. W najnowszym projekcie "Arché" pogłębia poszukiwania, które rozpoczął, tworząc nagradzane serie zdjęć: "Efekty uboczne" i "Over". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA foto fotografia społeczeństwo

Wystawa "Ciało_archiwum: rozgrzewka". "Zdjęcia mają charakter estetyczny, ale i służebny"

- Jest to wystawa-mapa myśli, ponieważ temat ciała i archiwum jest bardzo obszerny (...). Stąd to słowo "rozgrzewka" skojarzone z ciałem i z ćwiczeniami, które tylko sygnalizuje kilka różnych obszarów, w których można by było dalej stawiać pytania, szukać kolejnych fotografii - mówiła o wystawie "Ciało_archiwum: rozgrzewka" kurator Marta Przybyło.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fotografia Polskie Radio 24 foto zdjęcia Warszawa wystawa aparat

Iwona Germanek: najważniejsza jest radość z fotografowania

- Sukces jest zastrzykiem energii, ale nie jest celem samym w sobie. Raz jest się na górze, a czasami spada się w dół, życie toczy się dalej. Najważniejszą dla mnie rzeczą jest radość z fotografowania - mówiła w Polskim Radiu 24 Iwona Germanek, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, absolwentka Fotoedukacji w Katowicach oraz Wrocławskiej Szkoły Fotograficznej AFA.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fotografia foto zdjęcia Polskie Radio 24

Mariusz Śmiejek: opowiadam historie, których jestem częścią

Fotografował życie codzienne i konflikty w Irlandii Północnej, a od 2017 roku pracuje nad historiami uchodźców i migrantów z Afryki Zachodniej. - Przede wszystkim nie czuję się fotografem. To, że moje prace pojawiają się w takiej formie jest efektem wrażliwości wizualnej. Materiał bierze się z tego, że są to sprawy bardzo ważne. Nie chcę opowiadać historii, których nie staję się częścią. Do końca nie czuję się też upoważniony, żeby mówić językiem ludzi, których fotografuję - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Śmiejek.
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA

"Słowo »jedyne« od samego początku utkwiło mi w głowie". Monika Szewczyk-Wittek o swojej książce

- W trakcie pracy nad książką i poszukiwania do niej bohaterek odbywałam rozmowy i to słowo "jedyne" od samego początku jakoś mocno utkwiło mi w głowie - powiedziała w audycji "Głębia ostrości" na antenie Polskiego Radia 24 Monika Szewczyk-Wittek, fotoedytorka i kuratorka, autorka książki "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA fotografia foto kobieta zdjęcia książka papierowa

Wystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego. "Artysta łamał wszelkie zasady"

- Beksiński bawił się kadrem, szukał swojego języka na zasadzie wolności artystycznej, nie podążał ustalonymi ścieżkami. Widać, że jest to jest jego decyzja i kreacja - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Malinowska-Klimek, kurator sztuki współczesnej z Sosnowieckiego Centrum Sztuki Zamek Sielecki, gdzie prezentowana jest wystawa "Punkt bieli. Punkt czerni. Fotografia Zdzisława Beksińskiego".  
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński fotografia foto KULTURA